Vajina Estetiği Türleri Nelerdir?

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Kadın genital organları için yapılan en sık estetik operasyon labioplastidir. Yani küçük dudakların güzelleştirilmesidir. Dış ve iç dudaklar arasındaki oranın korunarak yapıldığı bu operasyonda amaç iç dudakların arzu edildiği gibi dış dudakların arasında ince bir deri kıvrımı şeklinde kalışını sağlamaktır.

İç dudaklar vajina deliğinin her iki tarafından simetrik olarak büyük dudakların arasında uzanıp üstte ve orta çizgide klitorisi bir kılıf gibi sarmaktadır. Genellikle kadında dış genital organlarda deformasyon ve bu deformasyona bağlı beğenilmeyen görüntü kadının mutsuz ve güvensiz hissetmesine neden olur.

İç dudak yapısı:

 • Kan damarlarından zengin bir yapıya sahiptir.
 • Şekli, biçimi, rengi, uzunluğu her kadında farklıdır. Kılsız bir yapıya sahiptir.
 • Cinsel ilişki sırasında uyarılma aşamasında etkinliği vardır. Yüzeyinde bulunan sinir uçları bu uyarılma aşamasını sağlar. İçeriğinde bulunan yağ ve ter bezleri sayesinde cinsel ilişki sırasında vajinanın kayganlığı ve ıslaklığı sağlanır.
 • Vajinal açıklığın kapanmasında da oldukça etkin olan labiumlar, özellikle çocukluk döneminde vajinayı enfeksiyonlara karşı korur.

Labioplasti Neden Yapılır?

 • Labium minör yani iç dudakların, dış dudaklardan sarkacak şekilde görülmesi,
 • Mayo, bikini tayt gibi kıyafetlerden dudakların belirgin olması,
 • Labiumların sarkık, buruşuk ve renginin koyulaşmış olması,
 • Kadında psikolojik açıdan sorunlar oluşturması, özellikle cinsel ilişki sırasında sorun yaşayan kadın,
 • Bazı kadınlarda sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara da yol açabilir.

Sonuç bazı kadınlarda sadece görsellikte sorun oluşturduğu gibi bazı kadınlarda ilişki sırasında ağrı, ilişkide zorlanma gibi sorunlara yol açabilir.

İç Dudaklar Neden Büyür?

 1. En büyük ve değiştirilemez etken genetik nedenler olup, vajina dokusunun elastikiyetini kaybetmesi veya doğuştan gelen asimetri ve büyüklük operasyonun önemli bir sebebidir.
 2. Hormonal değişim özellikle ergenliğe ilk girişte bir anda hızlıca büyüme ve menapoz dönemindeki sarkma sayılabilir.
 3. Doğumlara bağlı vajina yapısının gevşemesi, zorlu doğumlarda yırtık olması,
 4. Epilasyon yönetemleri, sık yapılan mastürbasyon,
 5. Vajina cildine zarar verecek parfüm, pudra, kolonya gibi ürünlerin kullanılması,
 6. Kilo değişikliği, hızlıca kilo alıp verilmesini, diğer faktörler arasında sayabiliriz.

İdeal dış genital organ görünümü ayakta ve bacaklar kapalı iken dış dudakların arasında iç dudakların görülmemesidir.

İç dudaklarla ilgili estetik operasyon olmak isteyen ancak bakire olan genç bilmelidir ki bu operasyon kızlık zarına zarar vermez. Ayrıca labioplasti operasyonu kadının doğum yapmasına engel değildir. Operasyon sonrası normal doğum da sezaryen doğumda yapılabilir.

vajina-estetigi-turleri-nelerdir

vajina-estetigi

Labioplasti Operasyonu

Hastamızın yaşı önemlidir. Estetik operasyon yaptırma isteği olan her kadının bu isteği ve nedenleri sorgulanmalıdır. Operasyon sonrası oluşacak yeni görüntü ile ilgili bilgi ve şekil operasyon öncesi kadına net ve açık olarak anlatılmalıdır. Hastanın beklentileri net olarak anlaşılmalıdır. Özellikle ABD’de kadınların beklentisi ‘’Barbie bebek vajina’’ olarak tanımlanan iç dudakların belirgin olarak küçültülmesi, bir deri kıvrımı şekline getirilmesi ve klitoris üzerinde deri katlantılarının düzeltimesi ve pürüzsüz bir görünü sağlamaktır. Barbie bebek vajina görüntüsü bir çok kadının tercih ettiği estetik operasyondur. Ancak bir grup hastamızın daha doğal bir vajina beklentisi vardır. Bu nedenle operasyonu talep eden hasta ile detaylı konuşulmalıdır.

Operasyon ortalama 45-60 dakika sürer. Bölgesel uyuşturma yani lokal anestezi altında yapılacağı gibi genellikle kullandığımız yöntem genel anestezidir. Operasyon sonrası hastamız norma hayatına devam etmektedir. Operasyon sonrası hafif şişlik, sızıntı şeklinde kanama ve ağrı olabilir. Kan akımının fazla olduğu bir bölge olduğu için iyilşeme süresi hızlıdır. Sadece hastamıza yara bakımı konusunda ayrıntılı bilgi vermekteyiz. Eriyen dikişler kullanıldığı için operasyon sonrası dikiş almaya gerek yoktur. Çoğunlukla hastamız 1 günlük dinlenme ardından işe başlayabilir ortalama 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilir

Labioplasti operasyonunda belirleyeci olan kadındır. Operasyon kararında etkili olan kadının istemesidir. Uzun ve asimetrik olmasına rağmen hijyenik sorun oluşturmayan, kadını rahatsız etmeyen labiumlara yönelik operasyon önerilmemelidir.

İlgili İçerik: Lazer Labioplasti

Kliteroplasti

Klitoris kadında orgazmdan sorumlu bir cinsel organ olup, sağlıklı cinsel ilişkinin önemli yapı taşıdır. Klitoris hem kan damarı, hem de sinirlerin oldukça yoğun olduğu bir organdır. İşte bu kan damarları ve sinirler klitoral orgazmdan sorumludur. Klitoris kadında küçük dudaklarının arasında yer alan bir organ olup, erkekteki penisin muadilidir. Fonksiyonu orgazmı sağlamaktır. Her kadında klitorisin büyüklüğü ve şekli farklıdır. Çoğunlukla genetik yani yapısal olarak veya doğumların ardından klitoriste şekil bozukluğu, büyüme, üzerini kaplayan deride sarkma, katlantı ve esneklik olabilir.

Klitorise yönelik yapılan operasyon klitoris üzerindeki sarkık, esnemiş ve katlantı oluşturmuş deriye yeniden şekil vermektedir. Genellikle iç dudak operasyonu ile eş zamanlı olarak yapılan kliteroplasti operasyonu sonrası kadında cinsel haz artışı ve kendine daha doğrusu bedenine güven artar. Yaklaşık 30 dakika süren operasyon lokal anestezi ile yapılabilir. Operasyon sonrası kadın normal yaşantısına devam edebilir. Ortalama 20 gün ilişki yasağı önerilir.

Epizyo Skarektomi

Epizyotomi kadının perine bölgesine vajinal doğum sırasında yapılan kesidir. Doğum kesiside denilen epizyotominin amacı perinede düzensiz yırtıkların oluşmasını engellemektir. Cilt, cilt altı ve kas dokusunu da içeren bu kesinin iyileşmesinde, anatomik yapıların karşılıklı gelecek şekilde onarılması çok önemlidir. Onarılmanın önemi kadar doğum sonrasında anneye epizyotomi kesisine bakım konusunda ayrıntılı bilgilendirme yapılmalıdır. Aksi durum yani onarılma ve bakım aşamasındaki yanlışlar perine bölgesinde belirgin skar yani kötü doku iyileşmesine bağlı iz kalmasına neden olmakta. Estetik açıdan kadını rahatsız eden bu durum sadece görsel değil aynı zamanda cinsel fonksiyon bozukluklarına da yol açabilmektedir. Özellikle ağrılı cinsel ilişki ve ilişkiden zevk almama bu kadınların belirgin sorunudur.

Epizyotomi skarının neden olduğu bu sorunların tedavisinde önerdiğimiz kötü iyileşmiş dokunun çıkarılmasıdır. Lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma ile yaklaşık 30-40 dakika süren bir operasyondur. Ameliyat sonrasında hasta normal yaşantısına devam eder. Yara bakımı konusunda mutlaka ayrıntılı bilgilendirme yapılmalıdır. Gerekirse ağrı kesici önerilebilir. Operasyon hem estetik yani görselliği, hem de cinsel fonksiyonların düzeltilmesine yönelikdir. Ameliyat sonuçları da oldukça başarılıdır.

Bazı kadınlarda epizyotomi skarına aynı zaman da vajinal genişlik ve vajinal esneklik kaybı da eşlik edebilir. Bu durumda yapılması gereken hastanın ayrıntılı jinekolojik muayenesi ve vajinal genişliğe yönelik tedavinin de belirlenmesi, cerrahi bir yöntem düşünülürse de epizyotomi skarının çıkarılması ile eş zamanlı yapılmasıdır. Vajina daraltma ve skar dokusunun çıkarılması operasyonu sırasında genel anestezi yöntemi kullanmaktayız ve ortalama 60 dakika süren bir operasyondur.

Vaginoplasti

Amaç hayat kalitesini, özellikle cinsel ilişki sırasında hem kadının hem de partnerinin cinsel hazzının arttırılmasıdır. Kadının hem kendine güvenini arttırır, hem de mutluluğunu.

Vajinanın daraltılmasına yönelik bir operasyondur. Vajina silindir şeklinde bir organ olarak düşünülebilir. İşte bu silindirik yapıda organın özellikle doğum, yaş, menapoz, genetik nedenlerin etkisi ile genişlemesine yönelik yapılan bir operasyondur. Özellikle zorlu vajinal doğumlar önemli bir etken olmakla birlikte, genetik olarak kollajen doku yapısında sorun olan kadınlarda vajinada esneklik kaybı daha sık rastladığımız bir durumdur. Amaç kadının istediği vajinaya kavuşmasını sağlamaktır. Bu operasyonda vajinada yıpranmış olan dokunun çıkarılması ve vajinanın sıkılaştırımasıdır. Özellikle vajinal kanalın ileri düzeyde genişlediği kadında idrar kaçırma ve kabızlık şikayeti olabilir.

 • Amaç hayat kalitesinin arttırılması.
 • Amaç cinsel hazzın arttırılmasıdır.
 • Yöntem hastanın muayene bulgularına göre değişmektedir.

Bir grup hasta lazer ile vajina daraltmaya uygun iken, bir grup hastada cerrahi yöntem kullanılmaktadır. Vajinanın elastikiyetinin kaybı çoğunlukla doğum yapmış kadında görülmekle birlikte, kolajen dokusundaki zayıflığa bağlı olarak doğum yapmamış kadında da görülebilir. Operasyondan çekinen ve doğum yapmamış kadın çoğunlukla lazer ile vajen daraltmayı tercih eder.

SONUÇ

Vajinal estetik operasyon isteği olan tüm kadınlara operasyondan beklenenler çok açık ve net olarak anlatılmalıdır. İstekleri net olmayan kadın opere edilmemelidir. Aynı zamanda muayene sonrası estetik ve fonksiyonel bir sorun saptanmayan bireye operasyon önerilmemelidir. Ve en önemli nokta ise 18 yaşını doldurmamış genç kızların estetik amaçlı opere edilmemelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vajina-estetigi-nedir
Vajina Estetiği Nedir?

Vajina estetiği vajinanın yenilenmesi, çapının daraltılması, sıkılığının arttırılmasına yönelik bir operasyondur. Özellikle d…

vajina-estetigi
Vajina Estetiği Ameliyatı

Vajina estetiği, kadının vajinasında mevcut olan deformitelerin düzeltilmesi, kimi zaman onarılması kimi zaman ise doğuş…

lazer-labioplasti
Lazer Labioplasti

Jinekoloji alanında en sık yapılan estetik operasyondur. Normalden büyük, asimetrik ve sarkık küçük dudakların anatomiye uygu…

Gözat

Ne Aramıştınız?