İçeriğimde neler var?

  İlk Online Görüşmemiz Ücretsiz.

  Online Randevunuzu alarak beraber nasıl bir yol izleyeceğimizi canlı bir şekilde görebilirsiniz.

  Ücretsiz Online Randevunuz için Hemen Bize ULAŞIN 0552 467 0012

  Vajinismus halk arasında ''erteleme, kaçınma hastalığı'' olarak da bilinmektedir. Sorun çözülmek yerine sürekli ertelenmekte bu da çiftin ilişkisine zarar vermektedir. Vajinismus korkudan doğan psikoloji kaynaklı bir problemdir. Kasılmaların sebebi kadının partnerini sevmemesi ya da istememesi değildir. Kasılmalar kadının kontrolü dışında istemsizce gerçekleşir.

  Vajinismusun kendi kendine geçmesi mümkün değildir. Bu nedenle sorunu ertelemek bir çözüm olmamakta, aksine çiftlerin arasındaki problem giderek büyümektedir.  

  Vajinismusun en büyük artısı tedavi edilebilen bir problem olmasıdır. Tedavi için bir uzmana baş vurmak bile tedavinin yarısının tamamlanması anlamına gelir.  

  Vajinismus tedavisinde genelgeçer tek bir tedavi yoktur. Vajinismus tedavisi bireyselleştirilmeli yani o çiftin yaşadığı probleme özgü olmalıdır. Standart bir tedavi şekli ile vajinismus tedavisinde başarıya ulaşılamaz. Bunun nedeni, hastalığın semptomu aynı olsa bile ortaya çıkma nedeni her kadında farklı olmaktadır. Vajinismusun ortaya çıkmasında genetik ve toplumsal faktörler rol oynar. Bu toplumsal faktörler mekanizmaları da kişiden kişiye değişir.

  Vajinismus tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemler şunlardır; 

  • bilişsel - davranışsal cinsel tedaviler 
  • hipnoz tedavisi

  Vajinismus tedavisini jinekologlar ve psikiyatrlar uygulayabilmektedir. Vajinismus tedavisi işin uzmanı tarafından uygulandığı takdirde %90'ın üzerinde başarı ile sonlanmaktadır. Bu nedenle hayal kırıklığına uğramamak adına cinsel terapiler üzerine deneyimli bir doktor seçiminde bulunmaya özen gösterilmelidir.

  Vajinismus tedavisini maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  • Vajinismusta standart bir tedavi yoktur. Problemin genetik veya toplumsal nedenine göre o çifte özgü bir tedavi yöntemi izlenir.
  • Tedavi planlanırken vajinismusun derecesine bakılır.
  • Vajinismus tedavisinde bilişsel davranışsal cinsel terapi yöntemleri veya hipnoz tedavisi kullanılmaktadır.
  • Vajinismus tedavisi ağrısız ve acısızdır.
  • Hasta tedaviye her gün gelir ve 1,5 - 2 saat süren uzmanlar tarafından hazırlanmış bir programa tabi tutulur. 
  • Vajinismus tedavisi ortalama 3 gün sürmektedir. 
  • Tedavi cinsel birleşme odaklıdır. Cinsel hazzın meydana gelmesi birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişebilir.
  • Vajinismus tedavisi kalıcıdır. Hasta bir kere iyileştikten sonra sorun tekrar etmez.

  Vajinismus Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

  Vajinismus, aslında bir tür erteleme ve kaçınma problemidir. Çiftler, başlarda vajinismus için tedaviye gerek olmadığını düşünerek sorunu kendi kendilerine çözmeyi denerler. Böylece problemi ertelerler. Bu durum yalnızca ilk zamanlar çiftler arasında küçük olan bir problemin, giderek çığ gibi büyümesine yol açar. Çünkü vajinismus çiftlerin kendi kendilerine çözebilecekleri bir durum değildir. Aşmak için mutlaka bir uzman yardımı gerekmektedir.

  Yöntemlerden bahsetmek gerekirse;

  • Kızlık zarının alınması
  • Psikoterapi
  • Cinsel oyun terapileri
  • Kegel egzersizleri
  • Solunum egzersizleri
  • Gevşeme egzersizleri

  Vajinismus tedavisinde en klasik yöntemlerden biri de parmak egzersizleridir. Parmak egzersizleri aynı zamanda hastalara tedavi sürecinde en sık verilen ev ödevi olmaktadır.

  Bu egzersizler öncelikle, kişinin genital bölgesini ve kendi vajinasını tanıması konusunda faydalı olmaktadır. Parmak egzersizleri ile kadının vajinal kas hakimiyeti kazanması ve vajina kaslarının ''kontrollü'' bir şekilde yönetilmesi amaçlanır. 

  Tedaviye Ne Zaman Başlanır?

  Vajinismusun ilişki esnasında neden olduğu kasılmalar kadının partnerini istemediği için gerçekleşmez. Kasılmaların kontrolü kadının  elinde değildir. Ancak bir süre sonra bu durum çiftler arasında bazı probleme ve yanlış anlaşılmalara yol açar.  Zaman içinde ilişki yıpranabilir, çiftler birbirlerine olan sevgi ve saygılarını kaybedebilirler. Bu nedenle vajinismus tedavisi kendi kendimize çözebiliriz diyerek ertelenmemeli, hemen başlanmalıdır.

  Vajinismus tedavisinden sonra hastalar genellikle bu kadar basit bir çözüm için kendilerini yıllarca boşuna üzdüklerini fark ederler. Bu pişmanlığı yaşamamak için vajinismus tedavisine problemin farkına varır varmaz başlamak çiftler için en iyi ve doğru zamanlamadır. Vajinismusun görmezden gelinerek ertelenmesi ayrıca, zaman içinde erkeklerde de cinsel işlev bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle de tedavinin geciktirilmemesi önemlidir.

  Vajinismus Tedavisini Kimler Yapabilir?

  Vajinismus tedavisi jinekologlar ve psikiyatrlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Vajinismus tedavisinin başarı yüzdesi oldukça yüksektir. Tedaviden memnun edici bir sonuç almak için de doktor seçimi önemli olmaktadır.

  Problemi fark eder etmez cinsel terapi ile ilgili deneyimli jinekologlara baş vurmak gerekir.

  Vajinismus Tedavisi Sonrası

  Vajinismus uzman yardımı almadan kendi kendi geçebilen bir problem değildir. Tedavi için başvuran çiftlerin neredeyse tamamında ise başarılı sonuçlar elde edilir. Vajinismus tedavisinden sonra çiftlerin hayatı tamamen değişmektedir.  Aile olmaları için aralarındaki engel ortadan kalkar ve birbirlerine duydukları sevgi ve saygı yeniden güçlenir.

  Vajinismus tedavisinden sonra hastaların genel düşüncesi bu kadar kolay bir çözümü varken kendilerini yıllarca boşuna yıpratmış olduklarıdır. 

  Vajinismus Tedavisinde Başarı Faktörleri Nelerdir?

  Vajinismus probleminin üstesinden gelmek cinsel terapi alanında uzman bir jinekoloktan destek alındığı takdirde çok kolaydır. Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen çok sayıda faktör vardır. Ancak özellikle 4 faktör vajinismus tedavisinde önemli rol oynar. 

  Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen 4 faktör şu şekildedir;

  Güven, vajinismus tedavisinde altın kural güvendir. Vajinismus tedavisine tam bir güven ortamı oluşmadan başlanması mümkün değildir. Güvenmenin de boyutları bulunmaktadır. Kadın önce kendine sonra da tedaviyi gerçekleştiren doktora ve tedaviye güvenmelidir. Ancak vajinismus tedavisi ile baş vuran hastaların çoğu özgüven problemi yaşarlar.

  Vajinismus tedavisinin ilk aşaması geçildikten sonra hastaların kendilerine olan güvenleri yerine gelmekte ve gittikçe artmaktadır.

  Sabır, vajinismus tedavisinde en önemli ikinci kural sabırdır. Çiftler tedavi sürecinde kararlı, inançlı ve azimli olmalıdırlar. Tedavi esnasında hastaya ev ödevleri verilecektir. Özellikle parmak egzersizleri kadınları zorlamaktadır. Ancak; bu ödevlere yinede sabırla devam edilmelidir. 

  Egzersizler, egzersizler hastaya tedavi sürecinde verilecek ev ödevleridir. Çiftler klinikte cinsel birlikteliğe ya da başka herhangi bir şeye zorlanmazlar. Bu tip egzersizler, çiftlerin evleirnde kendilerini güvende hissedecekleri alanlarında gerçekleştirilmek üzere ödev olarak verilir. Başlarda sıkıcı ve itici gibi görünen bu ödevler biraz sabrettikten sonra zaman içinde oyuna dönüşecek, daha heyecanlı ve basit bir hale gelecektir.

  Vajinismus tedavisinde önerilen diğer egzersizler ise şu şekildedir;

  • Nefes ve rahatlama egzersizleri
  • Masaj
  • Ayna ile genital bölgeyi inceleme 
  • kegel egzersizleri

  Eş desteği, vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri de eş desteğidir. Eşlerin anlayışlı, toleranslı, motive edici yaklaşımları ve eşlerinin yanında olduklarını hissettirmeleri tedavi sürecinde önemli rol oynar.

  Vajinismus tedavisi gören bir kadın kendini zaten yetersiz ve suçlu hissetmektedir. Tedaviye inanmayan, kadının güvenini daha da kıran bir eş tavrı tedavinin başarısını büyük ölçüde olumsuz yönde etkilemektedir. 

  Vajinismus Tedavisinde Yapılan Egzersizler

  Vajinismus problemi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Özellikle kapalı toplumlarda birçok kadının yaşadığı vajinismus problemi farklı nedenler ile açığa çıkabilmekte ve tedavi edilmediği taktirde uzun yıllar boyunca devam edebilmekte ve çiftlerin ayrılmasına neden olabilmektedir.

  Vajinismus problemi yaşayan kadınların birçoğu bu problemi utandıkları ve çekindikleri için hiç kimseyle paylaşamamaktadır. Aynı zamanda yine aynı nedenler sonucunda doktora başvurmakta da geç kalmaktadır. Öyle ki vajinismus problemi birkaç seans sonucunda tedavi edilebilecek bir problemdir.

  Vajinismus tedavisi sürecinde öncelikle ayrıntılı bir fizik muayene ve jinekolojik muayene gerekmektedir. Daha sonra ise fizyolojik problemlerin tedavisine başlanmaktadır. Bununla birlikte cinsel terapi ile de vajinismusa neden olan psikolojik faktörler ortadan kalkmaktadır. Vajinismus tedavisinde cinsel terapi uygulamalarında partnerlerin de katılması beklenmektedir. Bu terapi süreci psikolojik problemlerin açığa çıkarılarak giderilmesi ve verilen egzersiz ev ödevleri ile yürütülmektedir. Bu süreçte terapi anında herhangi bir temas söz konusu değildir.

  Ne Gibi Fayda Sağlıyor?

  Vajinismus tedavisinde uygulanması gereken egzersizlerin başında nefes ve parmak egzersizleri gelmektedir. Doğru nefes alma kadını stres faktörlerinden uzaklaştırmakla birlikte çok daha pozitif düşünmesini sağlamaktadır. Parmak egzersizleri ise vajina girişindeki kasların kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır.

  Uzmanlar vajinismus tedavisinde egzersizlerin önemini; bisiklet kullanmayı öğrenmekle eş değer tutmaktadır. Özellikle parmak egzersizleri pelvik kaslarının gelişmesi için oldukça önemlidir.

  Vajinismus Tedavisi Merkezi Seçimi

  Bir korku ve bir çaresizlik tamamen yaşanılan. Belki saplantı, belki gerçek dışı bir hikayenin dinlenmesi.

  Bilinmeyen ve yaşanılmayandan kaçma, kurtulma hissi olan vajinismus sorunu yaşayan kadında tedavide en büyük adım korkunun üzerine gitmek ve öğretmektir.

  Tedavi süreci multidisipliner olmalı, hem psikiyatri, hem jinekoloji hem de ürolojini dalının birçok unsurunu içeren bir yaklaşım olmalı ki hastamızın tedavisi sonuç versin.

  Biz merkezimiz de bu felsefe ile karşılıyoruz hastalarımızı. Kimi zaman psikiyatris olup sorunları dinliyor, kimi zaman jinekolojik sorunları çözüyor, kimi zaman hastalarımızın eşlerine genel tabip sıfatımızla tedavi düzenliyoruz.

  Ve titizliklikle ve özenle yaklaştığımız hastalarımızın tedavisini eksizksiz tamamlıyor ve sonuca ulaşmadan asla vazgeçmiyoruz. Bu özen, dikkat ve tıbbi yardım ile çiftlerimizi 3-5 seans gibi kısa bir sürede mutlu bir şekilde yaşama katıyoruz.

  Yaşama katıyoruz belki çok iddialı bir tanımlama olsa da bilinmelidir ki vajinismus sorunu yaşayan kadın yalnız, mutsuz ve kimsesiz hisseder. Yaşadığı evlilik veya birliktelik aslında tamamlanmamıştır. Ve bu eksikliği her alanda hisseder. Bir süre sonra anne olmayı hayal eder ancak olamayacağı hissi bütün beynini kaplar. Tabi ki her kadın anne olmalı mı? sorusunu duyar gibiyim sizlerden! sadece isteyen her kadının anneliği yaşamasını isterim bir jinekolog,  bir kadın ve bir anne olarak. Ve bilmelidir ki hastalarım bu istekleri için her desteği vermeye hazırız.

  Vajinismus Tedavisi Fiyatları

  Vajinismus sorunu yaşayan çiftler genellikle tedaviyi ertelemekte, sorunu kendi aralarında çözmeye çalışmaktadırlar. Nitekim vajinismus hastalarının çoğunda çekimserliğin yanı sıra gerçekten tedavi olabileceğine dair şüphe ve başarısızlık korkusu vardır. Bu durumda da verdikleri paranın boşa gideceğini düşünürler ve çözümü kendilerinde ararlar. Ancak vajinismus sorununun bir usman desteği olmadan çözülmesi mümkün değildir. Hastaların bir çoğu henüz bu problemin neden kendilerinde olduğuna bile bir anlam veremezler. 

  Vajinismus tedavisi için bir uzmana baş vuran kadınların neredeyse tamamı tedavilerini başarıyla tamamlamaktadıt. Vajinismus tedavisinin başarı yüzdesi oldukça yüksektir. Bu nedenle hastanın başarısız olursam korkusuna kapılmasına gerek yoktur. Vajinismus tedavisinden cinsel terapi konusunda deneyimli uzmanlara başvurulduğu takdirde tatmin edici sonuçlar elde etmek çok kolaydır.

  Vajinismus tedavisi sonucunda çiftler bir aile kurabilmekte, birbirlerine olan sevgileri, saygıları ve güvenleri yeniden yerine gelmekte ve evliliklerinde yeni bir dönem başlamaktadır.

  Vajinismus tedavisi fiyatları üzerinde, tedaviyi uygulayacak olan merkezin ücretlendirme politikası belirleyici olmaktadır. 

  Bazı çiftler yanlış ve bilinçsizce uygulşanmış olan cinsel terapilerden sonuç alamayınca tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmayı deneyebilirler. Bu noktada doktor seçimi önemli rol oynamaktadır. Deneyimli bir uzman ile çalışıldığı takdirde vajinismus tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir. Üstelik, başarıyla tamamlanan bir vajinismus tedavisinin ardından çiftler ilişkiye normal bir şekilde girebilmekte ve doğal yollardan gebe kalabilmektedirler. Bu nedenle asıl sorunu vajinismus olan çiftler, vajinismus tedavisini aşılama ve tüp bebek tedavisinden öncelikli olarak tercih edilmelidir. 

  Tedaviden önce hastaya jinekolojik muayene uygulanarak vajinismusun kaynağına ve derecesine bakılır. Elde edilen bulgulara göre ise bireyselleştirilmiş bir tedavi planı izlenir. Vajinismus tedavisi kişiye özgü olduğu için tedavinin fiyatı da tedavinin süreci ve şekli gibi ancak muayene sonucunda belirlenebilmektedir.

  Vajinismus Tedavisi Fiyatları İçin Etkenler

  • Vajinismus tedavisi için hastaların çoğu şehir dışından büyük şehirlere gelmektedirler.
  • Tedavi ne kadar kısa sürerse çift için hem maddi hem de manevi açıdan o kadar hafifletici olmaktadır.
  • Vajinismus tedavisi bazı merkezlerde birkaç hafta sürerken bazı merkezlerde 1 yıla kadar sürebilir.
  • Tedavi seans başına ya da paket olarak planlanabilir.
  • Bazı hastalar cinsel terapi yerine tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmayı tercih etmektedirler. Ancak vajinismus tedavisi, tüp bebek tedavisinden daha hesaplıdır.
  • Doktorun cinsel terapi konusunda deneyimli ve uzman olması.
  • Doktorun kaç hasta muayene ettiği ve başarı oranı
  • Tedavi için şehir dışını düşünen hastalar konaklama masraflarını da hesaba katmalıdır.

  Vajinismus Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

  1- Vajinismus Nedir?

  Cinsel birleşme aşamasında vajina girişinde ki kasların istemsiz olarak kasılması ve vajina girişinin kapanmasıdır. Vajina giriş kaslarında ki bu kasılma, birleşme aşamasında kadının şiddetli ağrı hissetmesine neden olur. Yaşanılan bu ağrıya kimi zaman çarpıntı, bulantı, terleme eşlik edebilir. Ve çiftler cinsel  birleşmeyi gerçekleştiremez. Bu başarısız denemeler bir süre sonra çaresizliğin öğrenilmesine ve çiftlerde cinsel isteksizliğe yol açar. İlerleyen zaman ile erkek de de cinsel fonksiyon bozukluğu gelişebilir.

  2- Vajinismus İlk Olarak Nasıl Ortaya Çıkar?

  Vajinismus sorunu yaşayan kadın ilk cinsel birleşme anına kadar bu sorundan habersiz dir.Aslına bakarsak birçok çift böyle bir rahatsızlık mevcut olduğunu bilmez. Başarısız denemeler bir süre sonra çiftleri cinsellikten soğutur. Ve denemeler azalır. Ardından araştırmalar başlar. Ve çoğunlukla çiftler araştırmalarının sonucunda vajinismus denilen bir hastalık olduğunu öğrenir. Çoğunlukla tanımlama tüm çiftlerde aynıdır. ''O ana kadar her şey mükemmel iken bir anda bacaklarının kapandığını, partneri ittiğini ve vajinal kaslarda ve uyluk etrafında ki kaslarda kasılma'' yaşadığını ifade eder çiftler. Ve tüm bunların istemsiz olduğunu ve kontrolünün dışında olduğunu belirtir.

  3- Vajinismus muyum?

  Cinsel ilişkiye giremeyen çift mevcut sıkıntılarını da tüm ayrıntılarıyla anlatabileceği jinekolog hekime başvurmalıdır. Jinekolojik muayenesi yapılan ve anatomik bir sorun olmadığı tespit edilen ve yapılan incelemer sonrası vajinismus tanısı alan çiftler mutlaka tedavi arayışında olmalıdır. Tedavide doktorunuzun ilgi alanları oldukça önemlidir. Vajinismus tedavisi ile ilgilenen bir hekimden yardım almalısınız.

  4- Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Her kliniğin tedavi yöntemi farklı olmakla birlikte merkezimizde ortalama 3-5 seans arasında yani 3-5 gün içinde tedavimiz bitmektedir. Çözüm 0 olup, tüm hastalarımızın tedavisi tamamlanana kadar onların yanındayız.

  5- Vajinismus Tekrarlar mı?

  Vajinismus tedavisi başarı ile sonuçlanan kadında vajinismus sorununun tekrarlaması beklenen bir durum değildir.

  6- Cinsel Olarak Aktif Bir Kadın Hayatının İleri Dönemlerinde Vajinismus Olur mu?

  Bu soruya üzülerek yanıt vermekteyim. Eğer bir kadın cinsel bir travma yaşar ise yaşamının herhangi bir döneminde vajinismus olabilir. Tedavisi en zor hasta grubumuz cinsel istismara uğramış kadınlardır.

  7- Vajinismuslu Bir Kadın Anne Olabilir mi?

  Vajinismuslu kadınlar anatomik olarak tamamen normadir. Vajinismuslu kadın tedavi süreci tamamlanmasının ardından gebe kalabilir, anne olabilir.

  8- Vajinismusun Nedeni Nedir?

  Çoğunlukla korkutulan beyinler, korkan bedenleri oluşturdu. Toplumumuzda hem aile, hem de okulda cinsel eğitim verilmemesi bu hastalığın asıl ve tek gerçek nedenidir. Vajinismuslu kadınların 'unda cinsel istismar öyküsü mevcut olup bu oran toplumdan farklı değildir.

  Vajinismus Tedavisi Parmak Egzesizleri Yazımızı Okumak için Tıklayınız...

  Hızlı Ulaşmak için;

  • Tel : 0216 688 10 88
  • Adres : Uphill Towers Barbaros Mah. Akzambak Sk. B Blok Kat:15 D:85 Ataşehir - İstanbul

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu