Vajinismus Tedavisi İstanbul

Vajinismus halk arasında ''erteleme, kaçınma hastalığı'' olarak da bilinmektedir. Sorun çözülmek yerine sürekli ertelenmekte, bu da çiftin ilişkisine zarar vermektedir. Vajinismus korkudan doğan bilinç altını etkileyen bir problemdir. Kasılmaların sebebi kadının partnerini sevmemesi ya da istememesi değildir. Kasılmalar kadının kontrolü dışında istemsizce gerçekleşir.

Vajinismus hakkında merak edilenler arasında tedavi süreci bulunmaktadır. Vajinismusun kendi kendine geçmesi mümkün değildir. Bu nedenle sorunu ertelemek bir çözüm olmamakta, aksine çiftlerin arasındaki problem giderek büyümektedir.  

Vajinismusun en büyük artısı tedavi edilebilen bir problem olmasıdır. Tedavi için bir uzmana baş vurmak bile tedavinin %50 sinin tamamlanması anlamına gelir.  

Vajinismus tedavisinde genel geçer tek bir tedavi yoktur. Vajinismus tedavisi bireyselleştirilmeli yani o çiftin yaşadığı probleme özgü olmalıdır. Standart bir tedavi şekli ile vajinismus tedavisinde her daim başarıya ulaşılamaz. Bunun nedeni, hastalığın semptomu aynı olsa bile ortaya çıkma nedeni her kadında farklı olmaktadır. Vajinismusun ortaya çıkmasında genetik ve toplumsal faktörler rol oynar.

Vajinismus tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemler şunlardır; 

 • bilişsel - davranışsal cinsel tedaviler 
 • hipnoz tedavisi

vajinismus-nedir

 

 

Vajinismus tedavisini jinekologlar ve psikiyatrlar uygulayabilmektedir. Vajinismus tedavisi, cinsel terapi uzmanı tarafından uygulandığı takdirde %90'ın üzerinde başarı ile sonlanmaktadır. Bu nedenle hayal kırıklığına uğramamak adına cinsel terapiler üzerine deneyimli bir doktor seçiminde bulunmaya özen gösterilmelidir.

Vajinismus tedavisini maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Vajinismusta standart bir tedavi yoktur. Problemin genetik veya toplumsal nedenine göre o çifte özgü bir tedavi yöntemi belirlenir.
 • Tedavi planlanırken vajinismusun derecesine bakılır.
 • Vajinismus tedavisinde bilişsel davranışsal cinsel terapi yöntemleri kullanılmaktadır.
 • Vajinismus tedavisi ağrısız ve acısızdır.
 • Tedavi seansları, gün aşırı veya her gün olacak şekilde planlanır.
 • Seanslar ortalama 1-2 saat sürer.
 • Tedavi ortalama 3-5 seanst a tamamlanmaktadır.
 • Bazı kadınlarda hipnoterapiden de yararlanılmaktadır.
 • Tedavi cinsel birleşme odaklıdır. Cinsel hazzın meydana gelmesi birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişebilir.
 • Vajinismus tedavisi kalıcıdır. Hasta bir kere iyileştikten sonra sorun tekrar etmez.

Vajinismus Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus, aslında bir tür erteleme ve kaçınma problemidir. Çiftler, başlarda vajinismus için tedaviye gerek olmadığını, kendiliğinden zaman içinde çözüleceğine inanırlar. Bu yaklaşım problemi ertelemektir. Sorunun çığ gibi büyümesine yol açar. Çünkü vajinismus çiftlerin kendi kendilerine çözebilecekleri bir durum değildir. Aşmak için mutlaka bir uzman yardımı gerekmektedir.

Yöntemlerden bahsetmek gerekirse;

 • Psikoterapi
 • Cinsel oyun terapileri
 • Kegel egzersizleri
 • Solunum egzersizleri
 • Gevşeme egzersizleri
 • Hipnoterapi

Anatomik nedenlerden kaynaklı vajinismus: Öncelikle cerrahi işlemler ardından vajinismus tedavisi amaçlı bilişsel terapi, gevşeme egzersizleri yapılır.

Vajinismus tedavisinde en klasik yöntemlerden biri vajinaya yönelik yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizler öncelikle, kişinin genital bölgesini ve kendi vajinasını tanıması amacıyla verilir. Parmak egzersizleri ile kadının vajinal kas hakimiyeti kazanması ve vajina kaslarının ''kontrol ve yönetilmesi'' amaçlanır. Ancak tıpta hastalık yok hasta vardır. Her hasta, her danışan farklı değerlendirilmelidir. Tedavi hastaya yönelik olmalıdır.

 

 

Vajinismus Tedavisine Ne Zaman Başlanır?

Vajinismusta, kadın bedenini kontrol edemez. Hislerin oluşturduğu korku hakimdir. Korku; kaçma ve uzaklaşmayı doğurur. Her ilişki denemesi, ağrıyı ve acıyı hatırlatır. Bir süre sonra kadın ve erkek birbirinden uzaklaşır. Dokunmak zor hale geleceğinden çiftler sevişmekten çekinebilirler. Sevişme sonrası yeniden birleşmeyi denemek kadını ürkütebilir.

Ancak kadının eşine karşı sevgisizliği, ilgisizliği yoktur. Kadın eşini, partnerini tutkulu bir şekilde sever ve ister. Yaşanılan istem dışı kasılmaları kadın kontrol edemez.

Zaman içinde, bu durum kadın ve erkek arasında uzaklaşmalara yol açabilir. İlişki yıpranabilir. Yorgun ruhlar ve yorgun bedenler ile karşılaşabiliriz. Bu nedenle vajinismus tedavisini çözebiliriz diyerek ertelenmemeli, uzman yardımı alınmalıdır.

Vajinismus tedavisi sonrasında her çift ‘geçirdiği yılların pişmanlığı ve hüznünü’ anlatır. Bu hüznü yaşamamak için; vajinismus şüphesi olan çiftler, problemi çözmek için cinsel terapi uzmanına başvurmalıdır. Vajinismusun görmezden gelinerek ertelenmesi, zaman içinde erkeklerde de cinsel işlev bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle tedavinin geciktirilmemesi önemlidir.

Vajinismus Tedavisini Kimler Yapabilir?

Vajinismus tedavisi jinekologlar ve psikiyatrlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Vajinismus tedavisinin başarı yüzdesi oldukça yüksektir. Tedaviden memnun edici bir sonuç almak için de doktor seçimi önemlidir.

Problemi fark eder etmez cinsel terapi ile ilgili deneyimli jinekologlara başvurmak gerekir. Tedavi ve tanı öncesinde kadın genital sistem anatomisinin jinekolog tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Muayene sonrası vajinismus tanısı alan kadınlar cinsel terapi uzmanı tarafından tedavisi planlanır.

Vajinismus Tedavisi Sonrası

Vajinismus uzman yardımı almadan geçebilen bir problem değildir.  Çiftler bir süre sonra bu durumu kanıksar, böyle yaşamaya alışır. Yardım alma kararı alan çiftlerde tedavinin %50’si tamamlanmış olur. Tedavi için başvuran çiftlerin neredeyse tamamında başarılı sonuçlar elde edilir. Vajinismus tedavisinden sonra çiftlerin hayatı tamamen değişmektedir. 

Vajinismus tedavisinden sonra hastaların genel düşüncesi bu kadar kolay bir çözümü varken kendilerini yıllarca boş yere yıpratmış olduklarıdır. 

Vajinismus Tedavisinde Başarı Faktörleri Nelerdir?

Vajinismus tedavi başarısında, cinsel terapi alanında uzman bir jinekologdan destek alındığı takdirde başarı %100’e yaklaşmaktadır. Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen çok sayıda faktör vardır. Ancak özellikle 4 faktör vajinismus tedavisinde önemli rol oynar. 

Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen 4 faktör şu şekildedir;

 1. Güven: vajinismus tedavisinde altın kural güvendir. Vajinismus tedavisine tam bir güven ortamı oluşmadan başlanması mümkün değildir. Güvenmenin de boyutları bulunmaktadır. Kadın önce kendine sonra da tedaviyi gerçekleştiren doktora ve tedaviye güvenmelidir. Ancak vajinismus tedavisi ile baş vuran hastaların çoğu özgüven problemi yaşarlar.

Vajinismus tedavisinin ilk aşaması geçildikten sonra hastaların kendilerine olan güvenleri yerine gelmekte ve gittikçe artmaktadır.

 1. Sabır, vajinismus tedavisinde en önemli ikinci kural sabırdır. Çiftler tedavi sürecinde kararlı, inançlı ve azimli olmalıdırlar. 

 2. Vajinismus egzersizleri: Vajinismuslu çiftlerin bir kısmında ev ödevleri verilebilir. Dokunma egzersizleri, vajina kaslarına yönelik gevşeme egzersizleri ödevlerden bir kısmıdır. Bu tip egzersizler, çiftlerin evlerinde kendilerini güvende hissedecekleri alanlarında gerçekleştirilmek üzere ödev olarak verilir. Başlarda sıkıcı ve itici gibi görünen bu ödevler biraz sabrettikten sonra zaman içinde oyuna dönüşecek, daha heyecanlı ve basit bir hale gelecektir.

Vajinismus tedavisinde önerilen diğer egzersizler ise şu şekildedir;

 • Nefes ve rahatlama egzersizleri
 • Masaj
 • Ayna ile genital bölgeyi inceleme 
 • Kegel egzersizleridir.
 1. Eş desteği: Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri de eş desteğidir. Eşlerin anlayışlı, toleranslı, motive edici yaklaşımları ve partnerinin yanında olduklarını hissettirmeleri tedavi sürecinde önemli rol oynar.

Vajinismus tedavisi gören bir kadın kendini yetersiz ve suçlu hissetmektedir. Tedaviye inanmayan, kadının güvenini daha da kıran bir eş tedavinin başarısını büyük ölçüde olumsuz yönde etkilemektedir. 

Vajinismus Tedavisinde Yapılan Egzersizler

Vajinismus problemi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Özellikle kapalı toplumlarda birçok kadının yaşadığı vajinismus problemi farklı nedenler ile açığa çıkabilmekte ve tedavi edilmediği taktirde uzun yıllar boyunca devam edebilmekte, çiftlerin ayrılmasına neden olabilmektedir.

Vajinismus problemi yaşayan kadınların birçoğu bu problemi utandıkları ve çekindikleri için paylaşmaktan çekinir. Doktora başvurmakta da geç kalmaktadır. Öyle ki vajinismus problemi birkaç seans sonucunda tedavi edilebilecek bir problemdir.

Vajinismus tedavisi sürecinde öncelikle ayrıntılı bir fizik muayene ve jinekolojik muayene gerekmektedir. Daha sonra problemlerin tedavisine başlanmaktadır. Bununla birlikte cinsel terapi ile de vajinismusa neden olan psikolojik faktörler ortadan kalkmaktadır. Vajinismus tedavisinde cinsel terapi uygulamalarında partnerlerin de katılması beklenmektedir. Bu terapi süreci psikolojik problemlerin açığa çıkarılarak giderilmesi ve verilen egzersiz ev ödevleri ile yürütülmektedir.

Vajinismus Tedavisi Ne Gibi Fayda Sağlıyor?

Vajinismus tedavisinde uygulanması gereken egzersizlerin başında nefes ve vajinaya yönelik egzersizler gelmektedir. Doğru nefes alma kadını stres faktörlerinden uzaklaştırmakta pozitif düşünmesini sağlamaktadır. Vajinaya yönelik egzersizler ise, vajina girişindeki kasların kontrolünü sağlamaktadır.

Biz cinsel terapi uzmanları, vajinismus tedavisinde egzersizlerin önemini; bisiklet kullanmayı öğrenmekle eş değer tutmaktadır. Önce öğrenmek için çalışmak, arada düşmeler kalkmalar ve ardından tam anlamıyla yapabilmek.

Vajinismus Tedavisi Merkezi Seçimi

Bir korku ve bir çaresizlik tamamen yaşanılan. Belki saplantı, belki gerçek dışı bir hikayenin dinlenmesi.

Bilinmeyen ve yaşanılmayandan kaçma, kurtulma hissi olan vajinismus sorunu yaşayan kadında tedavide en büyük adım korkunun üzerine gitmek ve öğretmektir.

Tedavi süreci multidisipliner olmalı, hem psikiyatri, hem jinekoloji hem de ürolojini dalının birçok unsurunu içeren bir yaklaşım olmalı ki hastamızın tedavisi sonuç versin. Yani hem anatomiye hakim olma hem de terapi yapabilme yetisi olan merkez seçimi oldukça önemlidir. Bu süre zarfında vajinismuslu kadının partnerinde de gelişebilecek fonksiyon bozuklukları da tarafımızca tedavi edilebilmektedir.

Biz merkezimiz de bu felsefe ile karşılıyoruz hastalarımızı. Kimi zaman psikiyatrist olup sorunları dinliyor, kimi zaman jinekolojik sorunları çözüyor, kimi zaman hastalarımızın eşlerine genel tabip sıfatımızla tedavi düzenliyoruz.

Ve titizliklikle ve özenle yaklaştığımız hastalarımızın tedavisini eksiksiz tamamlıyor ve sonuca ulaşmadan asla vazgeçmiyoruz. Bu özen, dikkat ve tıbbi yardım ile çiftlerimizi 3-5 seans gibi kısa bir sürede mutlu bir şekilde yaşama katıyoruz.

Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Vajinismus sorunu yaşayan çiftler genellikle tedaviyi ertelemekte, sorunu kendi aralarında çözmeye çalışmaktadırlar. Nitekim vajinismus hastalarının çoğunda çekimserliğin yanı sıra gerçekten tedavi olabileceğine dair şüphe ve başarısızlık korkusu vardır. Bu durumda da verdikleri paranın boşa gideceğini düşünürler ve çözümü kendilerinde ararlar. Ancak vajinismus sorununun bir uzman desteği olmadan çözülmesi mümkün değildir. Hastaların bir çoğu henüz bu problemin neden kendilerinde olduğuna bile bir anlam veremezler. 

Vajinismus tedavisi için bir uzmana başvuran kadınların neredeyse tamamı tedavilerini başarıyla tamamlamaktadır. Vajinismus tedavisinin başarı yüzdesi oldukça yüksektir. Bu nedenle hastanın başarısız olursam korkusuna kapılmasına gerek yoktur. Vajinismus tedavisinden cinsel terapi konusunda deneyimli uzmanlara başvurulduğu takdirde çözüme ulaşması çok kolaydır.

Vajinismus tedavisi sonucunda çiftler bir aile kurabilmekte, birbirlerine olan sevgileri, saygıları ve güvenleri yeniden yerine gelmekte ve evliliklerinde yeni bir dönem başlamaktadır.

Vajinismus tedavisi fiyatları üzerinde, tedaviyi uygulayacak olan merkezin ücretlendirme politikası belirleyici olmaktadır. 

Bazı çiftler yanlış ve bilinçsizce uygulanmış olan cinsel terapilerden sonuç alamayınca tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmayı deneyebilirler. Bu noktada doktor seçimi önemli rol oynamaktadır. Deneyimli bir uzman ile çalışıldığı takdirde vajinismus tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir. Üstelik, başarıyla tamamlanan bir vajinismus tedavisinin ardından çiftler ilişkiye normal bir şekilde girebilmekte ve doğal yollardan gebe kalabilmektedirler. Bu nedenle asıl sorunu vajinismus olan çiftler, vajinismus tedavisini aşılama ve tüp bebek tedavisine başlamadan önce almalıdır. 

Öncelikle jinekolojik muayene uygulanarak vajinismusun kaynağına ve derecesine bakılır. Elde edilen bulgulara göre ise bireyselleştirilmiş bir tedavi planı izlenir. Vajinismus tedavisi kişiye özgü olduğu için tedavinin fiyatı da tedavinin süreci ve şekli gibi ancak muayene sonucunda belirlenebilmektedir.

vajinismus-tedavisi

Vajinismus Tedavisi Fiyatları İçin Etkenler

 • Vajinismus tedavisi için hastaların çoğu şehir dışından büyük şehirlere gelmektedirler.
 • Tedavi ne kadar kısa sürerse çift için hem maddi hem de manevi açıdan o kadar hafifletici olmaktadır.
 • Vajinismus tedavisi bazı merkezlerde birkaç gün, bazı merkezlerde birkaç hafta sürerken bazı merkezlerde 1 yıla kadar sürebilir.
 • Tedavi seans başına ya da paket olarak planlanabilir.
 • Bazı hastalar cinsel terapi yerine tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmayı tercih etmektedirler. Ancak vajinismus tedavisi, tüp bebek tedavisinden daha hesaplıdır.
 • Doktorun cinsel terapi konusunda deneyimli ve uzman olması.
 • Doktorun vajinismus konusunda başarı oranı
 • Tedavi için şehir dışını düşünen hastalar konaklama masraflarını da hesaba katmalıdır.

Vajinismus'u yenmek için ne yapmalı?

Cinsel birleşme aşamasında vajina girişinde ki kasların istemsiz olarak kasılması ve vajina girişinin kapanmasını önlemek için en etkili tedavilerden biri olan cinsel terapiye başvurmaktır. Vajinismus Tedavi yöntemleri arasında;

 • Psikoterapi
 • Cinsel oyun terapileri
 • Kegel egzersizleri
 • Solunum egzersizleri
 • Gevşeme egzersizleri
 • Hipnoterapi

Bulunmaktadır. 

Vajinismus İlk Olarak Nasıl Ortaya Çıkar?

Vajinismus sorunu yaşayan kadın ilk cinsel birleşme anına kadar bu sorundan habersiz dir.Aslına bakarsak birçok çift böyle bir rahatsızlık mevcut olduğunu bilmez. Başarısız denemeler bir süre sonra çiftleri cinsellikten soğutur. Ve denemeler azalır. Ardından araştırmalar başlar. Ve çoğunlukla çiftler araştırmalarının sonucunda vajinismus denilen bir hastalık olduğunu öğrenir. Çoğunlukla tanımlama tüm çiftlerde aynıdır. ''O ana kadar her şey mükemmel iken bir anda bacaklarının kapandığını, partneri ittiğini ve vajinal kaslarda ve uyluk etrafında ki kaslarda kasılma'' yaşadığını ifade eder çiftler. Ve tüm bunların istemsiz olduğunu ve kontrolünün dışında olduğunu belirtir.

Vajinismus muyum?

Cinsel ilişkiye giremeyen çift mevcut sıkıntılarını da tüm ayrıntılarıyla anlatabileceği jinekolog hekime başvurmalıdır. Jinekolojik muayenesi yapılan ve anatomik bir sorun olmadığı tespit edilen ve yapılan incelemer sonrası vajinismus tanısı alan çiftler mutlaka tedavi arayışında olmalıdır. Tedavide doktorunuzun ilgi alanları oldukça önemlidir. Vajinismus tedavisi ile ilgilenen bir hekimden yardım almalısınız.

Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Her kliniğin tedavi yöntemi farklı olmakla birlikte merkezimizde ortalama 3-5 seans arasında yani 3-5 gün içinde tedavimiz bitmektedir. Çözüm %100 olup, tüm hastalarımızın tedavisi tamamlanana kadar onların yanındayız.

Vajinismus Tekrarlar mı?

Vajinismus tedavisi başarı ile sonuçlanan kadında vajinismus sorununun tekrarlaması beklenen bir durum değildir.

Cinsel Olarak Aktif Bir Kadın Hayatının İleri Dönemlerinde Vajinismus Olur mu?

Bu soruya üzülerek yanıt vermekteyim. Eğer bir kadın cinsel bir travma yaşar ise yaşamının herhangi bir döneminde vajinismus olabilir. Tedavisi en zor hasta grubumuz cinsel istismara, travmaya uğramış kadınlardır.

Vajinismuslu Bir Kadın Anne Olabilir mi?

Vajinismuslu kadınlar anatomik olarak tamamen normaldir. Vajinismuslu kadın tedavi süreci tamamlanmasının ardından gebe kalabilir, anne olabilir.

Vajinismusun Nedeni Nedir?

Çoğunlukla korkutulan beyinler, korkan bedenleri oluşturdu. Toplumumuzda hem aile, hem de okulda cinsel eğitim verilmemesi bu hastalığın asıl ve tek gerçek nedenidir. Vajinismuslu kadınların özgeçmişlerinde cinsel istismar öyküsü toplumdan farklı değildir.
 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vajinismus-hakkinda-merak-edilenler
Vajinismus Hakkında Merak Edilenler

Vajinismus, kadınların %10’unu etkileyen cinsel işlev bozukluğudur. Çiftin hayat kalitesini, sosyal yaşamını, hatta iş başarı…

vajinismus-tedavisi-icin-parmak-egzersizleri
Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus parmak egzersizleri hastalara en sık verilen ev ödevidir. Peki vajinismus tedavisinde neden parmak egzersizle…

cinsel-islev-bozukluklari
Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsellik; bireyin yaşam şekli, ilişkileri, aldığı kültür ve cinsiyetine göre farklılık gösterir. Cinsel işlev bozuklukları t…

Gözat

Ne Aramıştınız?