Gebelik Hesaplaması

Hamilelik testinin pozitif çıkması sonucunda tüm anne ve baba adaylarının merak ettiği başlıca konu; kaç haftalık olduğu ve doğumun ne zaman olacağıdır. Gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu; gebelik takibi açısından büyük önem taşımaktadır.

Gebelik süreci (özel durumlar hariç, erken doğum) 40 hafta sürmektedir. Gebelik takibi ay üzerinden değil hafta üzerinden uygulanmaktadır. Gebelik hesaplaması yapılırken ise günümüzde tüm uzmanlar son adet tarihini baz almaktadır.

Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Son adet tarihi gebeliğin başlangıç tarihi olarak belirlenmektedir. Tüp bebek yöntemi ile hamile kalınması durumunda ise başlangıç tarihi, embriyo transferinden 16 gün öncesi olarak belirlenmektedir.

Gebelik hesaplamasının sapmalara uğradığı birtakım durumlar söz konusudur. Bu durumlar; adet düzensizliği yaşanması, ovülasyon tarihinde sapmalar olması, son adet tarihinin yanlış hatırlanması ya da hatırlanmaması, tüp bebek yöntemi ile gebelik oluşumunun gerçekleşmesidir.

Gebelik Döneminde Önemli Haftalar

Gebelik sürecinde bazı haftalar bulunmaktadır ki gerek uygulanması gereken testler gerekse de bebeğin anne karnındaki gelişimi açısından diğer haftalara oranla çok daha önemlidir. Bu haftalar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kalp atışları 9. Haftadan itibaren duyulmaya başlanmaktadır.
  • Anne karnındaki hareketler 16. Haftadan itibaren hissedilmeye başlanmaktadır.
  • Cinsiyeti 16. Haftadan itibaren görülebilmektedir.

Aşağıdaki tabloda son adet tarihinizi gün / ay ve yıl olarak girdiğinizde 'Hesapla' butonuna tıklayınız. 3 gün yanılma payı ile kaç haftalık hamile olduğunuz ve tahmini doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz. 

İlgili İçerik: Hamile Miyim?

  

Hamilelik süresi nasıl hesaplanır?

Hamilelik haftası, döllenme anına göre değil, son adet dönemi başlangıcına göre hesaplanır. Döllenmenin gerçekleştiği zamana gelince, bu genellikle son adet tarihinden yaklaşık 15 gün sonrasına denk gelir.

Son adet tarihine göre kaç haftalık?

Gebelik haftası hesaplaması yapılırken, son adet kanamasının ilk gününün bilinmesi önemlidir. Eğer anne adayı bu tarihi kesin olarak hatırlamıyorsa, gebelik haftası ultrason ölçümleri ile belirlenir.

Ne zaman doğum yaparım hesapla?

Genellikle, hamilelik 9 ay ve 10 gün veya yaklaşık 40 hafta kadar sürer (veya gebelik başladıktan sonra 38 hafta). Bu yüzden, bebeğin doğum tarihini tahmin etmenin en yaygın yöntemi, son adet döneminin (SAT) ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır.

Ne zaman hamile kaldığımı nasıl hesaplarım?

Hamileliğin, yani döllenmenin gerçekleştiği zaman, son adet tarihinden ortalama 15 gün sonra gelir. Bununla birlikte, hamilelik haftası hesaplanırken bu tarih değil, daha önceki adet tarihi esas alınır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hamilelikte-nefes-egzersizi
Hamilelikte Nefes Egzersizi

Gebelikte kadınlar çoğunlukla solunum sıkıntısı, nefes açlığından şikayet eder. Özellikle yürüme, yemek yeme gibi aktiviteler…

gebelikte-dermatolojik-hastaliklar
Gebelikte Dermatolojik Hastalıklar

Gebelerin yaklaşık %90’ında cilt renginde koyulaşma meydana gelir. Özellikle genital bölgede, meme ucu ve göbekte renk koyula…

gebelikte-kanser
Gebelikte Kanser

Hamilelik döneminde kanser sıklığı toplumdan farklı değildir. Özelikle meme, rahim ağzı kanseri, lenfoma, troid ve deri kanse…

Gözat

Ne Aramıştınız?