Hamilelik testinin pozitif çıkması sonucunda tüm anne ve baba adaylarının merak ettiği başlıca konu; kaç haftalık olduğu ve doğumun ne zaman olacağıdır. Gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu; gebelik takibi açısından büyük önem taşımaktadır.

Gebelik süreci (özel durumlar hariç, erken doğum) 40 hafta sürmektedir. Gebelik takibi ay üzerinden değil hafta üzerinden uygulanmaktadır. Gebelik hesaplaması yapılırken ise günümüzde tüm uzmanlar son adet tarihini baz almaktadır.

Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Son adet tarihi gebeliğin başlangıç tarihi olarak belirlenmektedir. Tüp bebek yöntemi ile hamile kalınması durumunda ise başlangıç tarihi, embriyo transferinden 16 gün öncesi olarak belirlenmektedir.

Gebelik hesaplamasının sapmalara uğradığı birtakım durumlar söz konusudur. Bu durumlar; adet düzensizliği yaşanması, ovülasyon tarihinde sapmalar olması, son adet tarihinin yanlış hatırlanması ya da hatırlanmaması, tüp bebek yöntemi ile gebelik oluşumunun gerçekleşmesidir.

Gebelik Döneminde Önemli Haftalar

Gebelik sürecinde bazı haftalar bulunmaktadır ki gerek uygulanması gereken testler gerekse de bebeğin anne karnındaki gelişimi açısından diğer haftalara oranla çok daha önemlidir. Bu haftalar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

- Kalp atışları 9. Haftadan itibaren duyulmaya başlanmaktadır.

- Anne karnındaki hareketler 16. Haftadan itibaren hissedilmeye başlanmaktadır.

- Cinsiyeti 16. Haftadan itibaren görülebilmektedir.

Aşağıdaki tabloda son adet tarihinizi gün / ay ve yıl olarak girdiğinizde 'Hesapla' butonuna tıklayınız. 3 gün yanılma payı ile kaç haftalık hamile olduğunuz ve tahmini doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz. 

 

Gebelik Hesaplama

Gebelik tarihinizi hesaplamak için son adet tarihinizi giriniz.

Tebrikler

Bu verilere göre şu anda:

(± 3 gün hata payı vardır!)

Bebeğinizin muhtemel doğum tarihi

 

 

FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

Online Randevu