Klitoral Hood Operasyonu

Kadın genital organlara yapılan estetik operasyonlar için kullanılan ‘vajinal estetik’ tanımının doğru olmadığını ifade etmekle yazıya ve başlamak isterim. Vajina silindir şeklinde bir organdır. Dış genital bölgede yer alan labium ve klitorise yönelik operasyonlar vajina estetiği olarak genellememeli ve bu alanda yaptığımız cerrahi işlemlerde ’ vulva cerrahisi’ tamlaması kullanılmalıdır.

Klitoral Hood Operasyonu Nedir?

Klitoris etrafındaki fazla, sarkmış, büzüşmüş derinin çıkarılmasıdır. Çoğunlukla labioplasti ile birlikte yapılmaktadır.

Klitoral Hood Düzeltme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Genel veya sedasyon anestezi altında operasyon yapılır. Klitoris etrafında yer alan fazla doku parçası bireyin anatomisine uygun olarak yeniden düzeltilir ya da restore edilir.

Klitoral Hood Düzeltme Operasyonu Riskleri Nelerdir?

Kanama, enfeksiyon, aşırı fazla veya az doku çıkarılması yaşanılan sorunlar arasındadır. Bu risklerin yaşanmaması için operasyonun iyi kurgulanması, hastanın beklentilerinin öğrenilmesi gerekir. Çoğunlukla labioplasti ile beraber yapılan bir operasyon olan klitroplastide operasyon tekniği oldukça önemli olup hastanın beklentilerine uygun görüntünün oluşması için uygun olan yöntem kullanılmalıdır.

Uygun teknik ile hastaların %90-95’ine ameliyat sonrası memnuniyet mevcuttur.

kadinlarda-dis-genital-organ-estetigi

kadinlarda-dis-genital-estetik

Hangi Kadın Labioplasti Adayıdır?

Dünya nüfusunun 7-8 milyar olduğunu düşünün. Ve bunun ardından her insanın farklı fiziksel özelliklerde olduğunu da . Bizi ilgilendiren ise kadınlar. Her kadın hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak bambaşka. Her beden birbirinden farklı iken en güzeli, en iyisi olmak mümkün mü? Bakalım geçmişe, her çağda güzellik anlayışı değişmiştir. Kimi zaman kilolu olmak çok istenirken, kimi zaman 0 beden istenmiş. Çoğunlukla kadının bedeninde değişiklik yapmasını tetikleyen ise günümüz şartlarında sosyal medya iken, geçmişte gazeteler, dergiler olmuştur. Şimdi bir soru daha. Kadın bedeni konusunda dayatılanı mı yapmalı yoksa istediklerini mi? Her daim kadının özgür iradesi elbette ki. Kadın kendi bedeni konusunda istediğini yapma hakkına sahiptir, doğru ve etik olduğu sürece. Bize düşen yani hekimin görevi doğrular ve yanlışlar konusunda kadını bilgilendirmekdir. Operasyon le ilgili tüm ayrıntıları hastaya sunmak ve kararı hastaya bırakmak da denilebilir.

Genital Estetik Ne Zaman Yapılmalı?

Bazı kadınların labia minör olarak adlandırılan iç-küçük dudakları normalden büyük, sarkmış, büzüşmüş ve asimetrik olabilir. Bu görüntü hem psikolojik hem de fiziksel olarak sorun yaratabilir. Özellikle büyük olan labiumlar enfeksiyon riskini arttırırken aynı zamanda cinsel ilişki sırasında sorun yaratabilir. Özellikle streç pantolon, mayo ve bikini giyimi sırasında görsellikte sorun oluşturabilir. Ve özellikle yaz aylarında kadını daha da rahatsız edebilir. Büyük labiumlarda daha sık rastlanan vajinal enfeksiyonlarda eklenince kadının psikolojisi giderek bozulur. Cinsel hayattaki olumsuzluk da eklenince kadın tedavi arayışında bulunur.

Labiaplasti Operasyonu Sıklığındaki Artış Nedendir?

Operasyonun varlığının bilinmesidir. Bilinmese istenmez de. Çözümü olduğunu bilen kadın tedavi arayışında bulunur. İnsan ömrü uzadı ise bilimin ve doğruların bilinmesinden değil midir? Estetik operasyonlardaki artış da bundandır. Daha güzel, daha fonksiyonel ve daha rahat. Bence yaptığımız genital estetik operasyonlarını en iyi tarif eden daha güzel, daha fonksiyonel ve daha rahatı elde etmektir.

Genital Estetik Operasyonu ve Sağlık Sigortası

Üzücü bir durumdur ki estetik operasyonlar sağlık sigorta kapsamında değildir. Ve hem sosyal güvenlik kurumu hem de özel sağlık sigortaları bu operasyonların ödenmesinde katkıda bulunmaz. Dünyanın her yerinde, her şehrin farklı bölgelerinde estetik operasyon fiyatları değişmekle beraber birçok hekim fiyat politikasında tabip odasının belirlediği birimler üzerinden hareket etmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kizlik-zari-dikimi
Kızlık Zarı Dikimi

Hymen yani kızlık zarı nedir? Nasıl bir yapıdır? Onarılabilir mi? İnceleyelim beraberce bu yapıyı dilerseniz.…

genital-estetik
Genital Estetik

Estetik uygulamalar günümüzde genital bölgede de sıklıkla tercih edilmektedir. Hormonal nedenler, sık doğum ya da müdahaleli …

lazer-labioplasti
Lazer Labioplasti

Jinekoloji alanında en sık yapılan estetik operasyondur. Normalden büyük, asimetrik ve sarkık küçük dudakların anatomiye uygu…

Gözat

Ne Aramıştınız?