Vajina Daraltma Nedir?

Vajina, kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleşmesini sağlayan, 8 - 10 cm uzunluğunda olan, esnek yapıda bir kanaldır. Vajina ayrıca; doğum kanalı ve adet kanının da boşaldığı kanaldır. İdrar kanalı (üreta) da yine vajina kanalı içinden geçmektedir. Vajina, görüldüğü üzere kadınlar için aslında çok önemli fonksiyonları yerine getiren bir organdır. Fazla sayıda doğum yapma sonucunda vajinada genişleme ve bollaşma meydana gelebilmekte ve bu durum doğal olarak vajinada birçok fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır. 

Bu durumdan şikayetçi olan kadınlar çözüm olarak vajina daraltma operasyonuna baş vururlar. Vajina daraltma operasyonu vajinaya yönelik hem işlevsel hem de estetik olarak iyileştirme amacı ile uygulanan bir işlemdir. Vajinoplasti olarak da adlandırılan vajina daraltma operasyonu uygun vajen darlığını oluşturmak adına gerçekleştirilmektedir.

Vajina Daraltma Neden Uygulanır?

Rahim kanalında meydana gelen genişlemeler doğuştan ya da doğum kaynaklı olmaktadır. Vajina genişlemesi özellikle iki çocuktan fazla doğum yapan kadınlarda görülür. Doğum sırasındaki travmalar, kesiler ve dikişler de yine vajinanın genişlemesinde etkili olmaktadır. 

Rahim kanalında oluşan genişlemeler kişinin cinsel yaşamında sıkıntılara yol açmaya başlar. Vajina genişlemesi cinsel işlev bozukluğuna yol açmakta ve hem kadın hem de partneri için cinsel hazzı azaltmaktadır. Bunun yanı sıra idrar tutamama gibi problemlerle kişinin yaşam kalitesini de düşürmektedir. Bu gibi durumlarda vajinayı daraltma ve sıkılaştırmaya yönelik uygulanan vajinoplastiye baş vurulmaktadır. Cerrahi müdahale ile tüm bu şikayetlerden kurtulmak mümkün olmaktadır. 

Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Vajina arka duvarına yapılan müdahale ile vajina daraltma ve sıkılaştırma mümkündür. Peki vajinoplasti ameliyatı nasıl gerçekleştirilr? Vajinoplasti ameliyatı vajinada genişlemesi ve bollaşması problemi yaşayan evli, bekar, ileri yaşta fark etmeksizin her kadına uygulanabilen bir operasyondur.

Vajina daraltma operasyonu, uygun donanıma sahip ve gerekli koşulların sağlandığı ameliyat ortamında lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Vajina daraltma işlemi sırasında içerdeki fazla doku çıkartılır ve gevşemiş kaslar dikişlerle birbirine yaklaştırılır.  Ameliyatın hedeflerinden birisi de genital bölgeye estetik olarak iyi bir görünüm kazandırmaktır. Bu nedenle ameliyatın iyi bir planlama sürecinden geçmiş olmasının gerektiğini de unutmamak gerekir. 

Vajina daraltma operasyonu 45 dakika civarında süren bir işlemdir. Hasta ameliyattan 3 - 4 saat sonra evine dönebilir. Riskleri yok denecek kadar az bir ameliyattır. Vajinoplasti ameliyatında kadının adet görmesine ya da normal doğum yapmasına engel hiçbir durum oluşmaz. Ancak, doğumdan sonra vajinanın tekrar genişlemesi söz konusu olacağı için işlemin zamanına kadın karar vermelidir. Yakın zamanda gebe kalmayı planlayan bir kadın için vajinoplastiyi ertelemek mantıklı olacaktır. 

Vajina daraltma ameliyatından sonra neredeyse hiç ağrıya rastlanmamaktadır. Hasta, ameliyatın hemen ertesi günü normal yaşamına dönebilmektedir. Vajinoplasti esnasında eriyen dikişler kullanıldığı için hasta dikiş aldırma zahmetinden de kurtulmuş olur. 

Vajinoplastiden sonra cinsel ilişkiye 3 - 4 hafta kadar süreyle ara verilmesi gerekmektedir. İyileşme süreci de tamamlandıktan sonra kadın, genişleme probleminden önceki normal, sağlıklı ve mutlu cinsel hayatına dönebilmektedir. 

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı, genişlemiş ve bollaşmış olan vajinanın cerrahi yöntemle daraltılmasına yönelik uygulanan bir işlemdir. Vajina genişlemesi özellikle genetik özelliklere de bağlı olarak ya doğuştan ya da fazla sayıda doğum yapmaya bağlı olarak görülebilmektedir.

Özellikle doğu kökenli kadınlarda derinin ince ve elastikiyetin fazla olmasından ötürü doğum sonrası vücutta erken yaşta sarkmalar ve bollaşmalar meydana gelebilmektedir.

Vajina genişlemesi görsel olarak bir şikayet oluşturmasa da vajinanın genişlemeye bağlı olarak fonksiyonlarını eskisi gibi yerine getirememesi önemli bir sorundur.

Vajina genişlemesine bağlı olarak hem kadın hem de partnerinin ilişki esnasında yaşadıkları cinsel haz azalmaktadır.

İdrar kanalı, vajina kanalı içinden geçtiği için vajidana meydana gelen genişleme sonucu kaslarda oluşan zayıflık idrar tutamama gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Hastanın yaşantısını ciddi ölçüde olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Rahatsız edici bir başka problem ise oturup kalkarken ya da cinsel ilişki esnasında vajinadan ses gelmesidir. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı esnasında başlangıçtan iç kısma doğru olmak üzere bir yol izlenerek vajina arka duvarından daraltma işlemi geçleştirilir. Vajina daraltma operasyonu ile birlikte vajen alt duvarında yer alan iki taraflı kaslar birbirine yaklaştırılır. Ortalama olarak 45 dakika - 1 saat süren bir işlemdir.  

Vajina daraltma ameliyatı ile aynı anda diğer genital ameliyatları da gerçekleştirmek mümkündür. Vajina daraltma ile birlikte en sık uygulanan ameliyat labioplasti yani genital bölge iç dudaklarını küçültme ameliyatıdır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

 • Hasta vajina daraltma ameliyatından sonra 3 - 4 saat içinde evine dönebilir.
 • Ameliyattan sonra ağrılar yok denecek kadar az olmaktadır.
 • Ameliyattan sonra enfeksiyon riskine karşın genital bölge temizliğine özen göstermelidir.
 • Dikişlere düzenli olarak pansuman yapılmalıdır.
 • Doktorun verdiği reçeteye uyulmalıdır.
 • İşlem esnasında eriyen dikişler kullanılır. Böylece hastanın dikiş aldırmasına gerek yoktur.
 • Vajina daraltma işleminden vajina tam anlamıyla iyileşene kadar cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Bu süre ortalama olarak 1 aydır. 

Lazerle Vajina Daraltma

Vajinal rejuvenasyon olarak da bilinen vajina daraltma operasyonu, vajinal kanalın sıkılaştırılarak yeniden gençleştirilmesi işlemidir.

Vajina daraltma operasyonu ile amaçlanan şey vajinanın fonksiyonlarını yeniden sağlıklı olarak yerine getirebilmesi ve cinsel hazzın arttırılmasıdır.

Peki vajina neden genişler?

Vajina genişlemesinin en yaygın nedeni fazla sayıda doğum yapmış olmaktır. Normal doğum esnasında zayıflayan kaslar, yine doğum sırasında vajinaya atılan kesiler ile daha da güçsüzleşir. 

Vajinanın genişlemesinin diğer nedenleri şu şekildedir;

 • Zorlu doğumlar
 • Yaşlanma
 • Menopoz
 • Cinsel ilişki
 • Kürtaj
 • jinekolojik muayeneler
 • Sigara kullanımı

Vajina daraltma işlemi ameliyata baş vurmadan da gerçekleştirilebilmektedir. Lazer ile yalnızca 20 dakika süren bu işlemden yüz güldürücü sonuçlar elde etmek oldukça kolay. 

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Lazerle vajina daraltma işlemi hiçbir kesi ve cerrahi işlem içermemektedir. Zaten ağrısız bir işlem olduğu için anestezi uygulanmasına da gerek kalmamaktadır. İşlem yalnızca 20 dakika sürmekte ve işlemden sonra hasta günlük hayatına anında dönebilmektedir. Örnek bermek gerekirse, öğle arasında lazerle vajina daraltma uygulaması yaptıran bir hasta öğleden sonra işlerine devam edebilmektedir. 

Uygulanan lazerler, termal ve ablatif etkiye sahiptirler. Vajina dokusunu uyararılarak hem kollajen hem de elastik bağ dokusunun yeniden şekillenmesi sağlanır. Bu sayede vajina içinde yeniden bir daralma ve sıkılaşma meydana gelmiş olur. Başka bir deyişle; lazerle vajina daraltma işleminin amacı vajina içi kollajen bağ dokusu sentezini ve desteğini arttırmaktır. 

Lazerle vajina daraltma işleminden sonra görünen komplikasyonlar oldukça minimal düzeydedir. Hasta birkaç gün için sadece akıntı ve hafif batma gibi şikayetler hisseder. 

Lazerle vajina daraltma işleminden sonra cinsel ilişkiye 5 gün süreyle ara verilmesi yeterlidir. Bu açıdan vajina daraltma ameliyatına göre daha avantajlıdır. Çünkü cerrahi müdahaleden ötürü vajina daraltma ameliyatından sonra vajinanın iyileşmesi 1 ay kadar sürmektedir.

İşlemin bir ay sonra tekrarlanmasında fayda vardır. Tekrarlama durumu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı hastalar iki yılda bir işlemi tekrarlayabilmektedirler.

Lazerle Vajina Daraltma Özellikleri

 • Vajinada daralma ve sıkılaşma yani gençleşme erkisi yaratır.
 • Vajina enlemesine ve boylamasına daralır.
 • Vajina gençleştirilir.
 • Vajinanın genişlemesine bağlı olarak görülen idrar kaçırma sorunu ortadan kalkar.
 • Menopoz döneminde de uygulanabilmektedir.
 • Lazer vajina daraltmanın yanı sıra, genital bölgede renk açma işlemi için de kullanılabilir. 

Lazerle Vajina Daraltma Tekrarlanabilir mi?

Lazerle vajina daraltma işleminin bir ay sonra tekrarlanması yararlı görülmektedir. Bunun haricinde işlemi iki yılda bir tekrarlayan hastalar bulunmaktadır. İşlemin tekrarlanmasına duyulan ihtiyaç kişiden kişiye göre değişmektedir. 

Vajina Daraltma Fiyatları

Vajinal daraltma başka bir deyişle ''vajina gençleştirme'' işleminden istenen sonuç vajinanın sıkılaştırılmasıdır. Çünkü vajina genişlemesi problemi yaşayan kadınlar aşağıdaki şikayetler ile doktora başvurmaktadırlar;

 • Cinsel hayatın olumsuz yönde etkilenmesi
 • Vajinadan yürürken ve cinsel ilişki esnasında ses gelmesi
 • İdrar tutamama

Zorlu normal doğumlara ve doğum esnasında vajinaya atılan kesilere bağlı olarak genişleyen vajinayı tekrar eski sıkılığına kavuşturmanın iki yolu vardır. Bunlardan biri cerrahi bir işlem olan vajina daraltma amliyatıdır. Diğer ise lazer ile vajina daraltma işlemidir. İki yöntemin de prosedürleri ve uygulama şekilleri birbirinden farklı olmaktadır. Buna bağlı olarak fiyatlandırmaları da farklı olacaktır.

Vajina daraltma işleminin fiyatlandırılmasında rol oynayan faktörlerden biri de işlemin hangi yöntem ile gerçekleştiğidir. Vajina daraltma ameliyatı ile lazer ile vajina daraltma işleminin fiyatları da doğal olarak farklı olmaktadır.  Vajina daraltma ameliyatı ortalama bir saat süren,  vajina arka duvarının cerrahi girişim ile daraltılması işlemidir. Tek seferde kesin ve yüz güldüren sonuçlar almak mümkündür. Lazerle vajina daraltma işlemi ise yalnızca 20 dakika sürmekte ve hiçbir şekilde kesi ve dikiş içermemektedir. 

Hızlı Ulaşmak için;

Tel : 0216 688 10 88

 • Adres : Uphill Towers Barbaros Mah. Akzambak Sk. B Blok Kat:15 D:85 Ataşehir - İstanbul

FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

Online Randevu