Vajina Daraltma

Vajina, Latince ‘kılıf’ anlamına gelir. Cinsel ilişkinin gerçekleşmesini sağlayan vajina, iç ve dış genital organları birbirini bağlayan bir kanaldır. Esneyebilme yeteneğine sahip olan vajina, doğumda da bebeğin geçişini sağlar.

Doğum yapmamış, uyarılmamış vajinanın çapı 2 cm, uzunluğu 7-8 cm’dir; cinsel uyarı ile çapı 2,5 cm, uzunluğu 9.5 -10.5 cm olur.

Doğum yapmış kadınlarda uyarılmamış vajinanın uzunluğu 8-10 cm., çapı 3-4 cm.'dir. Cinsel uyarı ile ; boyu 11 -12 cm., çapı da girişte 3-4.5 cm olur. Görüldüğü gibi vajinal kanal uyarıyla genişlemektedir. Vajina girişinde yer alan salgı bezleri; ilişki sırasında vajinanın kayganlaşmasını sağlar. Vajinanın sadece 1/3 dış kısmı cinsel yönden uyarılabilir, geri kalan bölüm sadece basıncı hisseder. Rahimde ise giriş bölümü (serviks) basıncı ve titreşimi hisseder

Artan doğum sayısı, bağ dokusunda zayıflama ile vajinal kanalda genişleme ve esneme meydana gelebilir.

Vajinal Genişlemenin Yol Açtığı Klinik Bulgular

 1. Vajinanın penisi kavrama yetisi azalır. Hem kadın hem erkek haz alamadıklarını, orgazm olamadıklarını ifade ederler.
 2. Cinsel birleşme sırasında vajinal kanaldan hava çıkışı sesi gelebilir.
 3. İdrar kaçırmada, vajinal genişlemeye eklenebilir.
 4. Doğuma bağlı kesi izleri ve vajinal açıklığın görülmesi sık karşılaştığımız şikayetlerdir.

Epizyotomi; doğum sırasında bebeğin başının çıkışını kolaylaştırmak için yapılan kesidir. Amaç kontrollü bir hasarın oluşması, idrar çıkış deliği ve makatın zarar görmemesi ve onarımın kolay olmasıdır. Bu kesi onarımında yapılan hatalar, eklenen enfeksiyonlar nedeniyle yara yeri iyileşemez. Açıklık kalabileceği gibi, sert, pürüzlü, koyu renkte bir iyileşmede gerçekleşebilir. Görsel açıdan kadını rahatsız hissettirdiği gibi, ağrı ve hissizlik de yapabilir. Doğum dikiş izlerinin silinmesi bu şikayetlere yönelik yapılır.

Vajina daraltma operasyonu vajinaya yönelik hem işlevsel hem de estetik olarak iyileştirme amacı ile uygulanan bir işlemdir. Vajinoplasti olarak da adlandırılan vajina daraltma operasyonu uygun vajen darlığını oluşturmak adına gerçekleştirilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlarda; vajinoplastiye idrar kaçırma operasyonu da eklenebilir. Doğuma bağlı kesilerin oluşturduğu izlerde aynı seansda onarılır.

vajina-daraltma-neden-uygulanir

vajina-daraltma-mumkun-mudur

Vajina Daraltma Neden Uygulanır?

Vajinal kanaldaki genişlemeler; doğum kaynaklı olabileceği gibi, genetik faktörler, bağ dokusu hastalıkları, ilerleyen yaş da etken olabilir. Vajinal giriş normalde 2 parmak girimine uygun bir boşluktur. Normal doğum sırasında vajina esneyebilme yeteneği ile bebeğin geçişini sağlar. Bu esnada vajinal kanalı saran kas ve bağ dokusu hasar görebilir.

Vajina genişlemesi özellikle zorlu vajinal doğum öyküsü olan kadınlarda görülür. Doğum sonrasındaki kesilerin iyileşememesi; dikişlerin açılması; doğum sırasında vakum,  forseps kullanımı vajinanın genişlemesinde etkili olmaktadır.  Normal doğumun ardından özellikle bebeğin geçişini kolaylaştırmak için yapılan kesilerin (epizyotomi), doğru onarılmaması, enfeksiyon ve yara yeri ayrılması estetik açıdan kadını rahatsız eden doğum izlerine neden olabilir.

Vajinal kanalda oluşan genişlemeler kişinin cinsel yaşamında aldığı hazzı etkiler. Cinsel hazzı azaltmaktadır. Bu durumda, ayrıntılı jinekolojik muayenenin ardından vajinayı daraltma ve sıkılaştırmaya yönelik operasyon yapılabilir. Vajinoplasti olarak adlandırılan vajina daraltma operasyonu ile kadın; şikayetlerden kurtulur. 

Vajina Daraltma Mümkün müdür?

Çoğunlukla vajinanın arka duvarına yapılan müdahale ile vajina daraltma mümkündür. Operasyon sırasında pelvik tabanda yer alan ve hasarlı kasların onarımı önemlidir. Operasyon başarısı ve kalıcılığı için vajinanın hasar gören duvarı tespit edilmeli ve ayrılan kaslar birleştirilmeli, gerekli durumlarda destekleyici mesh (yama) kullanılmalıdır. Vajinoplasti operasyonu; vajinal kanal genişlemesi lazer ile tedavi edilemeyen tüm hastalarda uyglanılabilir. (Lazerle vajinal sıkılaştırma yazımızı okuyabilirsiniz.)

Vajina Genişliği Anlaşılır mı?

 1. İlişki sırasında hem kadın, hem erkek cinsel organlarını hissedemeyebilir. Vajinanın kavrama yeteneği azalmıştır.
 2. Seks sırasında vajinadan ses gelmesi, özellikle penisin vajina içinde hareket etmesi sırasında gaz çıkışına benzer ses işitilmesi,
 3. Partneri tarafından vajinasının büyük olduğunun ifade edilmesi,
 4. Vajinal açıklığın görülmesi,
 5. Jinekolog tarafından muayene edilmesi ile anlaşılır.

Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma operasyonu, uygun donanıma sahip ve gerekli koşulların sağlandığı ameliyathane ortamında lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir.

 • Operasyonun daha rahat yapılabilmesi ve hasta konforu için genel anestezi altında yapılmasını önermekteyiz.
 • Vajina daraltma işlemi sırasında içerdeki fazla doku çıkartılır ve gevşemiş bağ ve kas dokuları dikişlerle birbirine yaklaştırılır. Vajinal kanal hedeflenen çapa ulaşmak için boylu boyunca daraltılır.
 • Vajina girişinin daraltılması: Bazı kadınlarda sadece vajina girişinde genişleme ve açılma görülebilir. Erken yaşta cinsel hayata başlamak, doğum, jinekolojik müdehaleler, ilerleyen yaş, genetik faktörler etkisiyle olabilir.
 • Bebeğin vajinal kanaldan çıkışını kolaylaştırmak için epizyotomi denilen kesi doktor tarafından yapilabilir. Özellikle hızlı gerçekleşen vajinal doğumlarda kesi yapılmadan, spontan olarak da vajinal kanal hasar görülebilir. İyileşmenin tam gerçekleşmemesi durumunda doğum izlerini kalıcı olarak kadın bedeninde taşır.

Ameliyat iyi bir planlama sürecinden geçmiş olmalıdır.

Vajina daraltma operasyonu 45 dakika civarında süren bir işlemdir. Hasta ameliyattan 3 - 4 saat sonra evine dönebilir. Riskleri düşüktür. Vajinoplasti; kadının iç genital organlarını etkilemez. Gelecek yıllarda normal doğum yapmasına engel değildir. Ancak, doğumdan sonra vajina tekrar genişleyebilir, yeni bir operasyon gerekebilir. Yakın zamanda gebe kalmayı planlayan bir kadın için vajinoplastiyi ertelemek daha doğrudur. 

Vajina Daraltma Operasyonu Yapılan Klinikler

Vajinoplasti operasyonu yapacak hekimin deneyimi oldukça önemlidir. Operasyonda üst düzey cihazlara ihtiyaç yoktur. Steril ortam ve anestezi hekimi eşliğinde hastane şartlarında işleminiz gerçekleşir. Hekiminizin operasyon başarısı ve tecrübesi oldukça önemlidir.

vajinoplasti-oncesinde-hazirliklar

vajina-daraltma-ameliyati-sonrasi

Vajinoplasti Öncesinde Hazırlıklar

Kullandığınız ilaçları doktorunuza bildiriniz. Özellikle kan sulandırıcılar operasyondan önce kesilmeli, gerekli durumlarda kan sulandırıcı iğnelere geçilmelidir.

Operasyondan önceki 1 hafta bitki çayları tüketmeyin. Operasyonunuz genel anestezi altında yapılacak ise, ameliyattan yaklaşık 8 saat önce aç ve susuz olmanız gerekir. Operasyon öncesi gerekli kan testleriniz için hekiminizin belirttiği günde anestezi hekimi ile görüşmeniz gerekir. Operasyon öncesinde kan değerleriniz, kan şekeriniz, kanama pıhtılaşma zamanınızı gösteren testler yapılır.

Regl(adet) Döneminde Operasyon

Adet döneminde operasyon yapmayı tercih etmeyiz. Nedenleri; dokunun daha nemli olması, ped kullanılması, hijyen kontrolünün zorluğudur. Enfeksiyon gelişimini kolaylaştıracak kanlı ortam dikiş ayrılmasına neden olabilir. Estetik amaçla çıkılan yolda, iyi bir sonuç için her ayrıntı önemlidir.

Operasyon öncesi tüm kadınlar gebelik açısından da hem ultrason hem de kan testi ile değerlendirilmelidir. Gebelik şüphesinde operasyon ertelenir.

Vajinoplasti, Labioplasti, İdrar Kaçırma

Vajina daraltma ameliyatı ile aynı anda diğer genital estetik operasyonlarıda yapılabilir.. Vajina daraltma ile birlikte en sık uygulanan ameliyat labioplasti yani iç dudaklarını küçültme ameliyatıdır.

İdrar kaçırma sorunu olan kadınlarda operasyon öncesi ayrıntılı değerlendirilmelidir. Aynı seansta idrar kaçırmanın tedavisini sağlayacak, mesane boynu askı ameliyatı vajinoplastiye eklenebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

 • Hasta vajina daraltma ameliyatından sonra 3 - 4 saat içinde evine dönebilir.
 • Ameliyattan sonra ağrı skoru genelde düşük olarak tariflenir. Ağrı kesiciler ile ağrı kontrolü mümkündür.
 • Ameliyattan sonra enfeksiyon riskine karşın genital bölge temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Doktorun verdiği reçeteye uyulmalıdır.
 • İşlem esnasında eriyen dikişler kullanılır. Böylece hastanın dikiş aldırmasına gerek yoktur.
 • Operasyon sonrası leke tarzında vajinal kanama olabilir.
 • Vajina daraltma işleminden vajina tam anlamıyla iyileşene kadar cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Bu süre ortalama olarak 4-6 haftadır.

Vajina Daraltma Sonrası Kadının İfadesi

 • Cinsel haz artmıştır.
 • Orgazm olma hem kadında hem erkekte gerçekleşmekte, çift sekste mutlu olduklarını ifade etmektedir.
 • Kadının özgüveni artmıştır.
 • Seks sırasında konsantrasyonu bozan vajinadan gelen sesin olmadığını, eski güzel günlerine geri döndüklerini ifade ederler.
 • Sorun yaşadıkları dönemde başvurmadıkları için pişmanlık duyarlar.

Vajina Daraltma Fiyatları

Vajinal daraltma işleminde beklenti vajinanın sıkılaştırılmasıdır. Çünkü vajina genişlemesi problemi yaşayan kadınların,

 • Cinsel hayatın olumsuz yönde etkilenmekte,
 • Vajinadan yürürken ve cinsel ilişki esnasında ses gelmekte,
 • İdrar kaçırma da bu şikayetlere eklenebilmektedir.

Zorlu normal doğumlara ve doğum esnasındaki kesilere bağlı olarak genişleyen vajinayı tekrar eski sıkılığına kavuşturmanın iki yolu vardır. Bunlardan biri cerrahi bir işlem olan vajina daraltma ameliyatıdır. Diğer ise lazer ile vajina daraltma işlemidir. İki yöntemin birbirinin alternatifi değildir. Uygulama şekilleri ve uygulama nedenleri birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak fiyatlandırmaları da farklı olacaktır.

Vajina daraltma ameliyatı ile ortalama 45-60 dakika sürmekte, tek seferde kesin ve yüz güldüren sonuçlar almaktayız. Lazerle vajina daraltma işlemi ise 20-30 dakika sürmekte, ortalama 3 seans yapılmakta ve hiçbir şekilde kesi ve dikiş içermemektedir. Lazer ile vajina daraltma ile doğum dikiş izleri düzeltilemez.

Vajina daraltma operasyonunda;

 • İşlemin yapılacağı hastane,
 • Anestezi şekli,
 • Vajinoplastiye ek olarak yapılacak opersayonlar
 • Cerrahın deneyimine göre operasyon fiyatları değişir.

Vajina Daraltma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Vajinoplasti Operasyonu Sonrası Ne Olur?

İlk 6-12 saat de baskı ve dolgunluk tarzı ağrı olabilir. İlk saatlerde daha yoğun olan ağrı hissi zaman içinde azalır. Kullanılan ağrı kesiciler ile hastamız bu dönemi rahat ve konforlu geçirir.

Hangi Kadınlara Vajinoplasti Yapılmalı?

 • Özellikle zorlu ve müdehaleli vaginal doğum geçiren,
 • Doğum sırasında uygulanan epizyotominin anatomiye uygun iyileşmemesi,
 • Genetik nedenlere bağlı vaginada gevşeklik ve sarkma yaşayan,
 • Seks sırasında vaginadan gaz sesi gelen,
 • Seks sırasında hem kadında hem de erkekte vaginal genişliğe bağlı hissizlik ve tatminsizlik yaşayan kadınlar operasyon açısından değerlendirilmelidir.

Vajinoplasti En Sık Hangi Yaş Grubunda Yapılır?

 • Ortalama 35-55 olup, doğum sayısını tamamlayan,
 • İkinci birlikteliğini yaşayan veya eşiyle ayrılık aşamasında olan kadınlar

Kime Vajinoplasti Uygulanır?

 • Vaginada belirgin genişliği olan,
 • Ek olarak idrar kesesi sarkması olan (sistosel)
 • Ek olarak kalın bağırsak son kısmı olan rektumun vaginaya fıtıklaştığı (rektosel),
 • Cinsel haz alamayan, orgazm olamayan
 • Partnerininden vagina genişliği nedeniyle hazz alamadığı kadınlar,

Vajinoplasti Sonrasında Ne Yaşanır?

 • Kadını ve partnerin cinsel hayatlarında mutluluk ve haz alma, orgazm olma
 • Vagina içine yapılan onarım ile idrar kesesinin sarkmasını engelleme,
 • Vagina ile rektum arasındaki kas ve bağ dokusunun onarımı ile rektosele bağlı dışkılama zorluğunun (kabızlığın) önlenmesi,
 • Kadının özgüveninin yerine gelmesi, 20 li yaşlardaki seks yaşamına dönüş

Vajinoplasti Operasyonu Öncesi Ve Sonrası?

Operasyon öncesi hastanın ayrıntılı muayenesi ve tetkikleri yapılmalı, kadının beklentileri öğrenilmeli ve tam teşekküllü bir hastanede opere edilmelidir.

Operasyon doğru cerrahi teknikler uygulandığı sürece komplikasyonu oldukça düşük ve başarı oranı çok yüksektir. Operasyon sonrası 6-8 hafta seks yasağına uyulmalı, 3-4 hafta ağır egzersizle yapılmamalıdır.

Vajinoplasti Operasyonu Kaç Saat Sürer?

Ortalama 1.5-2 saat süren bir operasyondur.

Vajinoplasti Operasyonu Sonrası İstirahat?

Operasyon günü hastanede gözlem altında kalmanız ve ardından 2 günü istirahat ile geçirmeniz yeterli olacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vajina-estetigi
Vajina Estetiği Ameliyatı

Vajina estetiği, kadının vajinasında mevcut olan deformitelerin düzeltilmesi, kimi zaman onarılması kimi zaman ise doğuş…

kadinlarda-dis-genital-organ-estetigi
Klitoral Hood Operasyonu

Kadın genital organlara yapılan estetik operasyonlar için kullanılan ‘vajinal estetik’ tanımının doğru olmadığını ifade etmek…

vajinoplasti-vajina-daraltma
Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vagina 7-10 cm uzunluğunda, 3-4 cm çapında bir kanaldır. Doğumlar, yer çekimi, kilo alıp verme, ilerleyen yaş ile beraber vag…

Gözat

Ne Aramıştınız?