Epizyotomi Veya Doğum Kesisi İzinin Düzeltilmesi

Normal vajinal doğumda bebeğinin başının çıkması sırasında vajinada düzensiz yırtıkların oluşmasını engellemek için yapılan kesiye epizyotomi veya doğum kesisi denir.

Epizyotomide amaç vajinanın hasar görmemesidir. Epizyotomide kesi makas ile yapılmaktadır. Yani kesi hattı düzenlidir ve dokular karşılıklı gelebilir.

Ancak epizyotomi kesisinin bu düzenli şekline kesiyi onarırken de uyulmalıdır, tüm dokular karşılıklı getirilmelidir. Epizyotomi kesisinin büyüklüğü dikkatle ayarlanmalıdır. Kesi bebeğin başının çıkışına uygun olmalı. Kesinin onarımı sırasında eriyen dikişler kullanılmakta ve tüm dokuların karşılıklı gelmesi önemlidir.

Kötü onarılmış epizyotomi genital bölgede şekil bozukluğuna yol açtığı gibi, aynı zamanda ağrılı cinsel ilişkinin de önemli bir nedenidir. Anatomiye uygun olarak iyileşmemiş bir epizyotomi sonucunda genital bölgede nedbe (dokuların kötü iyileşmesinden sonra vücutta bıraktıkları iz) dokusu oluşur. Ve her ilişki sırasında sürtünmenin de etkisiyle bu dokuda ağrı oluşur. Ağrı kadında cinsel isteksizliğe yol açar. Aynı zamanda genital bölgede ki şekil bozukluğu kadında öz güven eksikliğine ve cinsellikten soğumasına neden olur.

Yani yanlış onarılmış bir epizyotomi

  1. Genital bölgede şekil bozukluğu,
  2. Ağrılı cinsel ilişki,
  3. Bazı hastalarımızda gaz kaçırma hissi, ilişki sırasında vajinadan ses gelmesine, neden olur.

Epizyotomi Onarımı

Epizyotomi kesisinde amaç bebeğin vajinadan çıkışı sırasında dokuların bütünlüğünü korumaktır. Yani kesi bebeğin çıkışı vajinada daha fazla hasar oluşturacağı durumda yapılmalıdır. Ve yapılan kesi anatomiye uygun olarak onarılmalıdır. Karşılıklı gelmeyen dokular nedbe dokusu oluşturur. Nedbe iyileşmenin düzgün olmamasından kaynaklanan bir sorundur. Ve hem görsellik hem de fonksiyon kaybına yol açar.

Epizyotomi veya Doğum Kesisi Revizyonu

Bence bu işleme revizyon denmeli. Çünkü yapılan işlem bir defa düzeltilemeyen bir kesinin yeniden anatomiye uygun olarak onarılmasıdır. Birçok kadın bu operasyon sırasında doğumun etkileri ile vajinada oluşan genişleme ve esnekliğin de giderilmesini ister. Ve epizyotomi kesisinin onarımı ile birlikte vajinada daraltma operasyonu da aynı anda uygulanabilir.

epizyotomi-ve-dogum-kesisi-revizyonu

epiyoztomi-onarimi

Anestezi Nasıl Uygulanmalı?

Operasyonun büyüklüğüne göre genel veya lokal anestezi uygulanılabilir. Sadece skar yani nedbe dokusunun çıkarılması için lokal anestezi yapılabilir. Ortalama 30-35 dakika sürmekte, işlem sonrası kanama veya ağrı olmaz. Hastamız aynı gün içinde taburcu edilmektedir. Ancak hastamızın vajina daraltma gibi bir isteği mevcut ise genel anestezi ile operasyon planlanır. Operasyonun süresi yapılan ameliyatın büyüklüğüne göre değişir.

Epizyotomi Revizyonunda Amaç Nedir?

Kadının ilk beklentisi özellikle ilişki sırasında yaşadığı ağrıdan kurtulmaktır. Ağrı etkisiyle azalan cinsel istek vajinada kuruluğa yol açarak ilişkide ağrıyı daha da arttırmaktadır. Ve ardından görsellik geliyor ki kadının kendi bedenine güvenini arttırır.

Operasyondan beklentiler:

  1. Dikiş izleri izlenmemeli,
  2. Özellikle genital bölgede yer alan çok koyulaşmış ve sarkmış deri katlantılarının çıkarılması,
  3. Genital bölgede yer alan derinin parlak, gergin ve pürüzsüz olmasıdır.

Epizyo Revizyonu Sonrası Değişen Hayat

Birçok hastamızın operasyon sonrası iyileşme süreci konusunda endişeleri mevcuttur. Sadece skar dokusuna yönelik yapılan işlemler sonrasında aynı gün içerisinde hastamızı taburcu etmekteyiz. Bir günlük ev istirahati ve yaklaşık 2 hafta ilişki yasağı önermekteyiz. Operasyonun vajina daraltma ile birlikte yapıldığı durumlarda ise ameliyat süresi daha uzun olmakla beraber dikişlerin iyileşmesi için ortalama 3-4 hafta süren bir ilişki yasağı önerilmekte.

Birçok kadın operasyon sonrası cinsel hayatlarında belirgin iyileşme yaşadıklarını belirtir. Çiftler ilişki sırasında yaşadıkları cinsel hazdan mutlu olurlar. Kadın kendi bedenine olan güveninin artmasından dolayı cinsellikten kaçmaz ve kendi bedeninden çekinmez.

Bizden Mesajlar

Tüm kadınlar bilmelidir ki doğum fizyolojik bir olaydır. Kadın bedeni doğum için uygundur. Ancak doğumun oluşturduğu hasarların tedavisi mümkündür. Sadece istemek ve zaman ayırmak tüm bu sorunların çözümünü sağlar. Sağlıkla kalın.

İlgili içerik: Kadında Cinsel İsteksizlik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

koronavirusler-ve-gebelik
Koronavirüsler Ve Gebelik

Farklı klinik belirtilere yol açabilirler. Tek zincirli, zarflı bir RNA virüsüdür. …

hymenoplasti-kizlik-zari-onarimi
Hymenoplasti (Kızlık Zarı Onarımı)

Hymenoplasti veya kızlık zarının onarımı genital estetik operasyonlarından biridir. Vajinanın giriş kısmında mevcut olan zarı…

zika-virus
Zika Virüs

İlk olarak 1947 yılında Uganda’da maymunlarda tespit edilmiş olup, sivrisineklerle bulaşan bir virüstür. Virüslerin yol …

Gözat

Ne Aramıştınız?