Vajinismus

vajinismus-tedavisi-icin-parmak-egzersizleri

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus parmak egzersizleri hastalara en sık verilen ev ödevidir. Peki vajinismus tedavisinde neden parmak egzersizleri te…

vajinismus-hastaligi-istanbul

Vajinismus Hastalığı İstanbul

Vajinismus, tüm dünyada pek çok kadının yaşadığı cinsel fonksiyon bozukluklarından biridir. Cinsel ilişkiye girememe ya da ağ…

cinsel-islev-bozukluklari

Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsellik; bireyin yaşam şekli, ilişkileri, aldığı kültür ve cinsiyetine göre farklılık gösterir. Cinsel işlev bozuklukları t…

vajinismus-tedavisi-istanbul

Vajinismus Tedavisi İstanbul

Vajinismus halk arasında ''erteleme, kaçınma hastalığı'' olarak da bilinmektedir. Sorun çözülmek yerine sürekli ertelenmekte …

vajinismus-hakkinda-merak-edilenler

Vajinismus Hakkında Merak Edilenler

Vajinismus, kadınların %10’unu etkileyen cinsel işlev bozukluğudur. Çiftin hayat kalitesini, sosyal yaşamını, hatta iş başarı…

Vajinismus, tüm dünyada pek çok kadının yaşadığı cinsel fonksiyon bozukluklarından biridir. Anatomik bir sorun olmamasına rağmen cinsel birleşmenin gerçekleşememesidir. Kadının ve partnerinin tarifi tek sorunun birleşme olduğudur.

 • Cinsel Birleşme Dışında Cinselliği Yaşadıklarını,
 • Cinsel İsteklerinde Sorun Olmadığını,
 • Hem Kadın Hem Erkek Birleşme İsteklerinin Olduğunu,
 • Haz Aldıklarını Orgazm Olduklarını Anlatır.

Sorun birleşmeyi gerçekleştiremeyen tamamlanmamış ilişki ve zamanla ayrı kalan bedenlerdir.

op-dr-asli-alay

  Vajinismus Nedenleri 

  Vajinismusun altında yatan en önemli neden ‘cinsel mit’ lerdir. Cinsel mit; doğru olmayan, kulaktan kulağa yayılan, gerçeği yansıtmayan, toplumun geneli tarafından kabul edilen inanışlardır.

  İnsan en çok bilmediği şeyden korkar. Öğrenmek ve tanımak korkularımızı yener, hatta yok eder. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar hem bilmedikleri, hem yaşamadıkları, hem de kötü hikayeler dinledikleri cinsellikten korkar. Hatta vajinismuslu kadınların çoğu, cinsellik ile ilgili konuşmalar yapmak istemeyen, vajinayı kirli bir organ olarak gören kadınlardır. Vajinismuslu kadınlar epilasyon gibi basit bir işlem dahi yaptıramadıklarını, vajinalarına bakamadıklarını ifade ederler.

  Cinsel ilişkiye giremeyen kadın bu konuyla ilgili araştırmalara başlar. Çoğunlukla ismini dahi duymadıkları vajinismusu öğrenir, bu sorunu alt etmeye çalışır. İlk dönemlerde yardım almadan, destek görmeden sorunu çözmek ister. Bedeni tanımak ve tekrar tekrar deneme aşamalarından geçer. Çoğunlukla her deneme başarısızlıkla sonuçlanır. Bir süre sonra çiftler aynı evi paylaşan yabancı olurlar birbirine.

  Vajinismus Belirtileri

  Vajinismus problemi; sekonder (daha önce cinsel ilişki yaşamış) ve primer (daha önce cinsel ilişki yaşamamış) olarak iki grupta değerlendirilmektedir. Vajinismus belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Cinsel ilişkiye girmekten korkma
  • Cinsel birleşme aşamasına gelememe
  • Bacak kaslarında, vajina etrafındaki kaslarda istemsiz kasılma
  • Penisin vajinaya girememesi
  • Jinekolojik muayenenin gerçekleştirilememesi
  • Ağlama krizleri, parçalanma, kanama hatta ölüm korkusu

  Kadın yaşamında oldukça önemli olan vajinismus problemi günümüzde pek çok teknik ile konforlu bir şekilde tedavi edilmektedir. Tedavi ertelenmemeli ve alanında tecrübeli bir uzmana başvurulmalıdır. Vajinismus hayatınızı, sevdiğinizi almadan siz onu yenmelisiniz. Yardım almadan çekinmeyin.

  vajinismusa-neden-olacak-anatomik-sorunlar

  vajinismusa-neden-olan-psikolojik-problemlerin-kaynagi

  Vajinismusta Bedeni Tanımanın Rolü

  Vajinismus; ruhsal, mental bir sorunun bedeni etkilemesidir. Sorun bedende değildir. Bilinç altından gelen koruma dürtüsünün etkisiyle, vajina girişi etrafındaki kasların istemsizce kasılmasıdır.

  Kadınların çoğu bu aşamada bedenini tanımak ister. Genital bölgesini incelemek, vajinal kanal girişini görmek için ayna ile bedenini inceler. Ancak vajina girişini oldukça küçük bulur. Penis girişi için uygun büyüklükte bir açıklık olarak görmez. Bu aşamada alınan danışma, tedavi ve yardımlar ile vajinismus kronikleşmeden tedavi edilebilir.

  Bazı çiftlerde sadece kadın ve erkek bedeninin öğretilmesi ile tedavi gerçekleşebilir.

  Vajinismusa Neden Olacak Anatomik Sorunlar

  Probleminin nedenleri psikolojik ve anatomik patalojilere sekonder olarak iki grupta incelenebilmektedir. Anatomik olarak kızlık zarının kalın veya kapalı olduğu durumlarda, kadının ilişkiye zorlanması sırasında oluşan ağrı öğrenilen bir his olur. Cerrahi olarak vajina girişinin genişletildiği, penis girişine uygun hale getirilmesine rağmen kadınların çoğu ilişkiye giremez. Nedeni öğrenilen ağrı hissidir.

  Vajina girişi dardı, tedavi edildi ancak yeni bir sorun ile karşılaşıldı. Yaşanılan ağrıya bağlı gelişen vajinismus sorunu. İşte bu durumda kadına vajinayı tanıtmak, hissetmesini sağlamak, ağrısız olduğunu anlatmak, gerekli durumlarda egzersizler ile öğretmek çok önemlidir. Sadece cerrahi işlem tedavi edici olmaz. Kadının ilişkiye girmesi desteklenmeli, kısa bir terapi verilmelidir. Cinsellik konusunda eğitim ve cinsel birleşme öncesinde jinekolojik muayene oldukça önemlidir. Genç kadının özellikle evlilik öncesi jinekoloğa başvurması vajinismus sorunu ile karşılaşmasını belirgin ölçüde önler.

  Vajinismusa Neden Olan Psikolojik Problemlerin Kaynağı

  • Cinselliğin ayıp ve günah olduğu bilgisi ile yetiştirilme,
  • Toplum baskısı,
  • Fiziksel ya da psikolojik şiddet ve taciz,
  • Aşırı steril ortamda büyüme,
  • Genel anksiyete ve stres,
  • İlk cinsel ilişkinin çok acı olacağı inancı,
  • Cinsellikte yetersizlik hissi,

  Uzun yıllardır kliniğimizde vajinismus sorunu yaşayan kadınların tedavisini gerçekleştirmekteyiz. Klinik gözlemimize ve çalışma sonuçlarımıza göre en sık karşılaştığımız nedenler ‘kadının ağrı duyma korkusu ve bilinmeyenden korkma’ dır.

  Hastalarımız ile ilk görüşmede nedeni bulmak tedaviyi yarılamak kadar önemlidir.

  Ne Aramıştınız?