Kürtaj Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kürtaj, yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilen bir işlemdir. Kürtaj fiyatları ise gebeliğin haftasına yani gebeliğin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj, ameliyathane ortamında genel anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Gebeliğin 4 ile 6. haftaları arasındaki kürtaj fiyatı ile 6 ile 8. haftaları arasındaki kürtaj fiyatları farklı olmaktadır. Hastanın dahili hastalık durumu, kan uyuşmazlığı olması ve doğurganlık durumu da uygulanacak olan işlemlerin komplikesini arttıracağı için kürtaj fiyatları üzerinde belirleyici olmaktadır.

Büyük Gebeliklerde Kürtaj

10 haftadan büyük gebeliklerde kürtaj yasal olarak yasaktır. Ancak kürtaj yalnızca istenmeyen gebeliğin sonlanması anlamına gelmemektedir. Problemleri gebeliklerin de kürtaj ile sonlandırılması gerekebilmektedir. Bazen mahkeme kararı olduğu durumlarda ya da bebekte gelişimsel bir anormallik olması durumunda 10 haftadan büyük gebeliklerde de kürtaja başvurulabilmektedir. 

Büyük gebeliklerde kürtaj tekniği biraz daha farklılık göstermektedir. Rahim ağzına konulan ilaçlar ile ahim ağzının açılması sağlanır ve sonrasında hasta, genel anestezi altında kürete edilir. Gebeliğin haftası ilerledikçe kürtaj daha riskli bir işlem olmaktadır. Bu nedenle kürtaj işleminin tecrübeli doktorlar tarafından, medikal açıdan tam donanımlı ameliyathane ortamında yapılması gerekir. 10 haftadan büyük gebeliklere uygulanan kürtaj fiyatı da artmaktadır.

Özetlemek gerekirse; kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, gebenin genel sağlık durumuna, doktorun tecrübesine ve kullanılan ekipmanların kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Hastayı muayene etmeden net bir kürtaj fiyatı söylemek doğru değildir. Kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak için muayenehanemizden randevu alabilirsiniz. 

kimler-kurtaj-uygulayabilir

buyuk-gebeliklerde-kurtaj

Kimler Kürtaj Uygulayabilir?

Kürtaj sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından uygulanabilir. Bazı merkezler işin ucuzuna kaçabilmek için bazı malzemeleri tek seferde kullanıp atmak yerine antiseptik solüsyon kullanarak defalarca kullanmaktadırlar. Kişi daha ucuz olduğunu düşündüğü merkez konusunda temkinli ve dikkatli davranmalıdır. ''Ucuz kürtaj'' kişinin hayatını dahi tehlikeye sokabilecek problemlere yol açabilmektedir. 

Kürtajın Riskleri Nelerdir

10 haftaya kadar olan gebeliklerde kürtajın riskleri çoğunlukla işlemi uygulayacak olan kadın-doğum uzmanının tecrübesine ve kliniğin kalitesine bağlıdır. 

Gebelik çok erkense işlem başarısızlıkla sonuçlanıp bir hafta sonrasına ertelenebilir. Ancak işini bilen bir kadın-doğum uzmanı zaten erken olduğunu ön görecek ve işlemi zaten bir hafta sonrasında yapacaktır. 

Büyük gebeliklerde kanama riski bulunmaktadır. Gebeliğin 10. haftasına kadar yapılan kürtajlarda ise hayati tehlikeye yol açacak bir kanama meydana gelmemektedir.

Kürtaj işlemi sırasında rahim delinmesi çok nadir görülen bir risktir. 

Kürtaj işleminde karşılaşılan en önemli risk faktörü enfeksiyondur. Bu nedenle yukarıda da bahsettiğimiz gibi ''ucuz kürtaj'' riskine karşı temkinli olunmalıdır. Hastanın enfeksiyon kapması durumunda belirtileri 6 - 7 gün içinde ortaya çıkmaktadır. Hasta, ateş, ağrı, akıntı gibi şikayetler yaşadığı takdirde vakit kaybetmeden bir doktora baş vurmalıdır. 

Bekar Kadınlar Nasıl Kürtaj Yaptılabilir

Bekar kadınlarda kürtaj 18 yaşından büyük oldukları takdirde kimsenin onayı olmadan sadece kendi istekleri doğruşltusunda bir kadın-doğum uzmanına başvurarak gerçekleştirilir. Ancak evli kadınların kürtaj olabilmek için eşlerinin de izni olması gerekmektedir. 

İlgili İçerik: Kürtaj İçin Şartlar 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

jinekolojide-lazer-ve-vajinal-estetik-hangi-kadina-uygulanmali
Jinekolojide Lazer Ve Vajinal Estetik Hangi Kadına Uygulanmalı?

Güzellik göreceli bir kavram  olduğuna göre kadının istekleri estetik cerrahide önemli. Genital bölge cilt renginde koyu…

osteoporoz-ve-menopoz
Osteoporoz

Kemiğin mimari yapısının bozulması, kemik kütlesinin azalması ile karakterize ilerleyici bir hastalıktır. Orta yaş ve ileri y…

kurtaj-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler
Kürtaj İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Her kadının istediği kadar, istediği zaman çocuk sahibi olma hakkı vardır. Kaza olarak tanımlanan istenmeyen gebelikler bazen…

Gözat

Ne Aramıştınız?