İçeriğimde neler var?

  Kürtaj, yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilen bir işlemdir. Kürtaj fiyatları ise gebeliğin haftasına yani gebeliğin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

  Kürtaj, ameliyathane ortamında genel anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Gebeliğin 4 ile 6. haftaları arasındaki kürtaj fiyatı ile 6 ile 8. haftaları arasındaki kürtaj fiyatları farklı olmaktadır. Hastanın dahili hastalık durumu, kan uyuşmazlığı olması ve doğurganlık durumu da uygulanacak olan işlemlerin komplikesini arttıracağı için kürtaj fiyatları üzerinde belirleyici olmaktadır.

  Büyük Gebeliklerde Kürtaj

  10 haftadan büyük gebeliklerde kürtaj yasal olarak yasaktır. Ancak kürtaj yalnızca istenmeyen gebeliğin sonlanması anlamına gelmemektedir. Problemleri gebeliklerin de kürtaj ile sonlandırılması gerekebilmektedir. Bazen mahkeme kararı olduğu durumlarda ya da bebekte gelişimsel bir anormallik olması durumunda 10 haftadan büyük gebeliklerde de kürtaja baş vurulabilmektedir. 

  Büyük gebeliklerde kürtaj tekniği biraz daha farklılık göstermektedir. Rahim ağzına konulan ilaçlar ile ahim ağzının açılması sağlanır ve sonrasında hasta, genel anestezi altında kürete edilir. Gebeliğin haftası ilerledikçe kürtaj daha riskli bir işlem olmaktadır. Bu nedenle kürtaj işleminin tecrübeli doktorlar tarafından, medikal açıdan tam donanımlı ameliyathane ortamında yapılması gerekir. 10 haftadan büyük gebeliklere uygulanan kürtaj fiyatı da artmaktadır.

  Özetlemek gerekirse; kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, gebenin genel sağlık durumuna, doktorun tecrübesine ve kullanılan ekipmanların kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Hastayı muayene etmeden net bir kürtaj fiyatı söylemek doğru değildir. Kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak için muayenehanemizden randevu alabilirsiniz. 

  Kimler Kürtaj Uygulayabilir

  Kürtaj sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından uygulanabilir. Bazı merkezler işin ucuzuna kaçabilmek için bazı malzemeleri tek seferde kullanıp atmak yerine antiseptik solüsyon kullanarak defalarca kullanmaktadırlar. Kişi daha ucuz olduğunu düşündüğü merkez konusunda temkinli ve dikkatli davranmalıdır. ''Ucuz kürtaj'' kişinin hayatını dahi tehlikeye sokabilecek problemlere yol açabilmektedir. 

  Kürtajın Riskleri Nelerdir

  10 haftaya kadar olan gebeliklerde kürtajın riskleri çoğunlukla işlemi uygulayacak olan kadın-doğum uzmanının tecrübesine ve kliniğin kalitesine bağlıdır. 

  Gebelik çok erkense işlem başarısızlıkla sonuçlanıp bir hafta sonrasına ertelenebilir. Ancak işini bilen bir kadın-doğum uzmanı zaten erken olduğunu ön görecek ve işlemi zaten bir hafta sonrasında yapacaktır. 

  Büyük gebeliklerde kanama riski bulunmaktadır. Gebeliğin 10. haftasına kadar yapılan kürtajlarda ise hayati tehlikeye yol açacak bir kanama meydana gelmemektedir.

  Kürtaj işlemi sırasında rahim delinmesi çok nadir görülen bir risktir. 

  Kürtaj işleminde karşılaşılan en önemli risk faktörü enfeksiyondur. Bu nednele yukarıda da bahsettiğimiz gibi ''ucuz kürtaj'' riskine karşı temkinli olunmalıdır. Hastanın enfeksiyon kapması durumunda belirtileri 6 - 7 gün içinde ortaya çıkmaktadır. Hasta, ateş, ağrı, akıntı gibi şikayetler yaşadığı takdirde vakit kaybetmeden bir doktora baş vurmalıdır. 

  Bekar Kadınlar Nasıl Kürtaj Yaptılabilir

  Bekar kadınlar 18 yaşından büyük oldukları takdirde kimsenin onayı olmadan sadece kendi istekleri doğruşltusunda bir kadın-doğum uzmanına baş vurarak kürtaj yaptırabilirler. Ancak evli kadınların kürtaj olabilmek için eşlerinin de izni olması gerekmektedir. 

   

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu