İçeriğimde neler var?

  Menopoz; kadında üreme döneminin son bulduğunu işaret eden dönemdir. Halk arasında adetten kesilme olarak da tanımlanan menopoz döneminde; yumurtalık rezervi tükenmiştir ve bu nedenle artık gebelik olasılığı kalmamıştır. 

  Kadın yaşamında doğal döngünün bir parçası olan menopoz; fizyolojik ve psikolojik açıdan oldukça karmaşık ve zor bir süreç olabilmektedir. Ortalama menopoz yaşı dünyada 45 ila 55 yaş arası; Türkiye’de ise 46-48 yaşları arasındadır.

  Menopoz Belirtileri 

  Kadın yaşamında doğal bir süreç olan menopoz döneminde kadın fizyolojisinde ve psikolojisinde birtakım problemler açığa çıkabilmektedir. Bu problemler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  - Aşırı terleme

  - Çabuk yorulma

  - Kalp ve tansiyon hastalıkları

  - Sistemik hastalıklar

  - Kemik erimesi

  - Psikolojik bozukluklar 

  - Depresyon 

  Menopoz Dönemleri Nelerdir? 

  Menopoz süreci öncesi, dönemi ve sonrası olarak üç şekilde ele alınmaktadır. Bu üç süreçte de kadın sağlığının korunması amacı ile farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Menopoz döneminde; 

  - Premenopoz: Adet düzensizliği başlamaktadır. 

  - Menopoz: Son adet kanaması yaşanmaktadır. 

  - Postmenopoz: 12 ay boyunca adet görmeyen kadınlar bu dönemdedir. 

  Menopoz dönemi ve menopoz tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için diğer yazılarımıza göz atabilir; 0 216 688 10 88 numaralı telefonu arayabilirsiniz. 

  Menopoz Dönemini Etkileyen Durumlar

  Menopoz dönemi her kadının fizyolojik, biyolojik ve psiko-sosyal durumuna bağlı olarak farklı yaşlarda yaşanabilmesinin yanı sıra farklı belirti ve şikayetler de açığa çıkarabilmektedir. Menopoz dönemine girmeyi etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar; genetik faktörleri genel sağlık durumu, genital sistemde yaşanan problemler, psikolojik etmenler ve sosyal faktörlerdir.

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu