Kadında Genital Estetik

Kadınlarda dış genital organlarda estetik cerrahi birçok prosedürü içerir.

  1. Labium minörlerin yeniden şekillendirilmesi.
  2. Klitoris yapısının düzeltilmesi.
  3. Vajinal kanal açıklığının istenen boyuta getirilmesi.
  4. Vajinal açıklıktan dışarıya sarkmış mesane ve kalın bağırsak son kısmı olan rektumun olması gereken yerlerinin dışında olması yani sarkması.

İlk değerlendirme sırasında, cerrah uygun bir tedavi planı geliştirmek için ayrıntılı jinekolojik muayene ile hastayı değerlendirmelidir. Dış genital organın tüm yönlerini göz önünde bulundurmalıdır. İstenen estetik sonucu elde etmek için aynı cerrahi seansta 2 veya daha fazla prosedür uygulamak gerekli olabilir.

Anatomi

genital-estetik

 

Vulva ve klitoris kadın dış genital organının anatomik yapılarıdır (Şekil 1). Vulva şekildede görüldüğü gibi labia majora, labia minora, mons pubis, klitoris, idrar çıkış deliği, vajinal açıklık yani vestibülden oluşur.

Dış dudaklar (1) iç dudaklardan daha geniş olup mons pubisinden (3) den arkaya doğru uzanan 2 adet deri kıvrımıdır. Labium major yani dış dudaklar değişken miktarda yağ dokusu içerir. Labium minoralar (2) ise çok daha az miktarda cilt altı dokusuna sahip olan deri kıvrımlarıdır. Labiumların ön kısmı klitorise birleşir.

Kadın klitorisi erkek penisinin analoğudur. Klitoral gövde yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır ve kasık kemiğine askıdaki bir bağ ile tutturulmuştur.

Değerlendirme

Jinekolojik muayene sırasında hastanın endişeleri ve istenen sonuçları üzerine tartışma ile başlamalıdır; Bu konuşma operasyondan önce gelmelidir. Hastanın şikayetleri ve genital yapının ayrıntılı muayenesi kombinasyonunu içerebilir. Cerrah ayrıca hastanın kaygısının estetik mi, yoksa işlevsel mi olduğunu tespit etmelidir. İlişki sırasında rahatsızlık, cinsel haz eksikliği, egzersiz yapmak ya da belirli kıyafetler giyme sırasında rahatsızlık, hijyenik kaygılar kadının dış genital organın ameliyatını düşünmesine neden olabilir. Örneğin labia minoranın yani küçük dudakların aşırı büyük olması hastada hijyen sorunu yaşatabilir. Labiumların sürtünmesi ve katlanmasına bağlı cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayamasına neden olabilir.

Sınıflandırma

Genital bölgenin fizik muayenesi sırasındaki bulguları ile anatomik bir sınıflandırma yapılmalıdır. Labia minora her labiumun maksimum uzunluğuna göre sınıflandırılabilir. (Tablo 1). Hastanın endişesinin doğru bir şekilde sınıflandırılması, cerrahın en uygun cerrahi prosedürleri seçmesini sağlar.

Table 1.

Sınıflandırma:

Type Labium uzunlukları (cm)

I         <2

II        2-4

III       4-6

IV       >6

Cerrahi Teknikler

Kadın dış genitalinin estetik ameliyatı, çok sayıda cerrahi prosedürü içerir. Vajinoplasti, perineoplasti ve vajinal sıkılaştırma genital organlara yönelik operasyonlardır.

Labia Minora'nın Restorasyonu:

Kadınlarda küçük dudakların düzeltilmesindeki istekte estetik olmayan sebepler de vardır. Bu durum cinsel ilişki sırasında ağrı, dar kıyafetler giyerken rahatsızlık ve hijyenle ilgili sorunlar sayılabilir. Tüm bu nedenler labia minoranın restorasyonu popülaritesinde artış göstermiştir ve en sık yapılan vajinal estetik ameliyat olmasına neden olmuştur.

Klitoroplasti, Hudoplasti

Klitorisi çevreleyen fazla doku hassasiyeti azaltabilir, cinsel işlevi bozabilir ve estetik açıdan rahatsız edici görünebilir. Klitoral derinin fazlalığı cinsel fonksiyonda ve hassasiyette bozulma yaşayabilir ve klitoris çevresinde vajinal salgılar biriktiği için sıklıkla koku ve kızarıklık gibi hijyenik şikayetler olabilir. Klitoral baştaki fazla doku operasyon öncesi tanımlanmalı ve labia minoranın restorasyonu sırasında çıkarılmalıdır. Klitoral baştaki fazla doku çıkarılır ve klitorisi ortaya çıkarır.

Himenoplasti (Hymenoplasti)

Vajinal açıklığı daraltmak için himenoplasti yapılır. İlk vajinal ilişki sırasında, kızlık zarı genellikle birkaç küçük parçaya bölünür. Bekaretin kültürel olarak beklendiği toplumlarda bireyler tarafından veya cinsel olarak aktif olmayan ancak genital travma yaşayan kişiler tarafından himenoplasti operasyonu istenebilir. Hymenoplasti genellikle lokal anestezi altında yapılır.

genital-estetik-nedir

 

Hyalüronik Asit

Mons pubisi, labia minora veya labia majorası düzensizliği olan hastalar, hyaluronik asit enjeksiyonları ile tedavi edilebilir. Bu dolgu maddesi önceden doldurulmuş şırıngalar halinde mevcuttur ve derin dermise veya derinin hemen altına enjekte edilmelidir. Hyaluronik asit enjeksiyonları, estetik etkilerini sürdürmek için her 6 ila 12 ayda bir tekrarlanmalıdır.

Sonuçlar

Dış genital cerrahiye olan talep artmaktadır. En uygun cerrahi planı tasarlama ve hastanın estetik hedeflerine ulaşma çabası içerisinde kadın genital yapılarını zenginleştiren tekniklerin ustalığını sağlamalıdır. Dış genital organlar izole yapılar yerine bir bütün olarak düşünülmeli ve operasyon hem estetik hem de işleve yönelik olmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vajina-estetigi-turleri-nelerdir
Vajina Estetiği Türleri Nelerdir?

Kadın genital organları için yapılan en sık estetik operasyon labioplastidir. Yani küçük dudakların güzelleştirilmesidir.…

kadinlarda-dis-genital-organ-estetigi
Klitoral Hood Operasyonu

Kadın genital organlara yapılan estetik operasyonlar için kullanılan ‘vajinal estetik’ tanımının doğru olmadığını ifade etmek…

lazer-labioplasti
Lazer Labioplasti

Jinekoloji alanında en sık yapılan estetik operasyondur. Normalden büyük, asimetrik ve sarkık küçük dudakların anatomiye uygu…

Gözat

Ne Aramıştınız?