Vaginal Tightening- Vaginal Sıkılaşma

İlerleyen yaş, gebelik ve genetik özelliklere bağlı olarak vajina yapısı değişebilir. Vajinada bulunan kas ve kolajen dokusu bedeninimizin diğer bölgelerinde olduğu gibi yılların verdiği yaşlanmaya direnemez. Özellikle doğumlar daha doğrusu zorlu vajinal doğumlarda oluşan kesiler ve yırtıklara bağlı deformiteye uğrar. Ve sonuç kaslar gevşer, kollajen doku azalır. Bu durum sadece genital bölge görünümünde değil, aynı zamanda vajinanın fonksiyonunda yani kavrama özelliğinde de zayıflamaya yol açar.

Kadınların çoğu özellikle vajinanın kavrama özelliğinin azalması ile, bedenine güvensiz ve partnerine karşı çekinik hisseder. Bu durum cinsel memnuniyetsizlik, cinsel isteksizlik ve partnerde cinsel tatminde azalmaya yol açar. Kronikleşen sorunlar çiftler arasında sorunlara yol açabilir.

Vajinal sıkılaşma-tightening özellikle cinsel doyum amaçlı yapılır. Vajinal tightening-sıkılaşma sadece fonksiyonlara yönelik yani işlevsel ise vajinal lazer yöntemi kullanılır. Vajinal lazer; ameliyat olmak istemeyen, görsellikle ilgili sorunu olmayan sadece vajinal sıkılaşma talebi olan hastada poliklinik şartlarında yapılan basit, kolay ve anestezi gerekmeyen bir tedavi şeklidir. Lazer sonrası vajina ve vajina kanalının tonu, direnci, gerginliği artar. Vajina eski sıkılığına geri döner. Çünkü yeniden oluşumdur. Ve yenilemedir. Vajina dokusunda yer alan kollajen dokusunu arttırır. Aynı zamanda vajinal lazer uygulanımı gevşemeye eşlik eden idrar kaçırma sorununda da etkindir.

İdrar kaçırma özellikle öksürme, gülme, koşma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda ani, istemsiz ve az miktarda olan istemsiz idrar kaçırmadır. Uzun yıllar bu şikayetleri gidermek amacıyla mesaneye yönelik askı ameliyatları uygulanmakta idi. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile yaşamımıza giren lazer teknolojisi ile pelvis kaslarının güçlenmesi, kolajen dokusunun arttırılması ile ameliyat edilen hasta sayısı belirgin azaldı. Ve poliklinik şartlarında yapılan ve işlem sırasında anestezi gerekmeyen lazer uygulanımı ile hastalarımızın tedavisi sağlandı.

vajinoplasti-nedir

vajinal-lakiste

Vajinoplasti Nedir?

Aynı zamanda vajina sıkılaştırma olarak da bilinir. Vajinoplasti vajinanın arka duvarından fazla olan deri parçasının üçgen tarzda flepin cerrahi olarak çıkarılması ile yapılabilir. Ancak birçok kadın için operasyon korkutucu gelebilir ve anestezi almak istemeyebilir. Bu durumda vajinal tightening yani sıkılaştırmada lazer tedavisi uygulanılmaktadır. Lazer dokuları yenileme ve gençleştirmede etkin bir tedavi yöntemidir. Ancak ileri boyutta olan genişlemelerde ön planda cerrahi yöntem ve iyileşme aşaması ardından 1-2 seans lazer uygulamaktayız.

Bir Kadın Neden Vajinoplasti İster?

Özellikle ilerleyen yaş ve doğumların ardından;

  • Vajinanın kavrama özelliği azalabilir.
  • Vajinal tampon kullanılamayabilir.
  • Cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelebilir.
  • İdrar kaçırma sorunu yaşanabilir.
  • Kadında ve partnerinde cinsel haz oldukça azalır.
  • Kadın kendine güven duygusunu yitirir ve bu durum cinsel isteksizlik yaratabilir.
  • Ayrıca vajinal kanal anatomisinde zamana bağlı bu değişiklikler sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara yol açabilir.

Vajinal Lakiste

Her kadında vajinal kanal genişliği farklıdır. Ortalama vajinal kanal genişliği 2 parmak girimine uygun bir boşluktur. Jinekolojik muayenede 3 veya daha fazla parmağın vajinal kanala direnç olmadan girmesi durumunda vajinal gevşeklik tanısı konur.

Kadınların yaklaşık %75’i yaşamları süresince vajinal genişleme nedeniyle sorun yaşamışlardır.

En İyi Görünmek mi? İstediğin Şekilde Görünüp, Mutlu Hissetmek mi?

Biz jinekologlar uzun yıllar boyunca daima kadın bedeninde fonksiyonların iyileştirilmesi için çalıştık. Ve bu süre zarfında estetik kaygıları çoğunlukla dikkate almadık. Asistanlığa ilk başladığım yıllarda dikkatimi çeken bu durumun günümüzde geçerli olmadığını görmek sevindirici. Çünkü her kadının bedeni ilgiye ve aynı zamanda bakıma ihtiyacı vardır. Yaşamın her alanında olduğu gibi insan bedenininde ilgiye ve bakıma ihtiyacı vardır. Yüzünüz için yaptıklarınızı düşünün. Peelingler, kremler, botoks, dolgu, lazer bu liste uzar. Genital bölge ise çoğunlukla bakımdan daha uzak olan bir bölgedir. Ve travmaya oldukça açıktır. En önemli travma ise zorlu doğumlardır. Özellikle doğum sırasında oluşan kesi veya kendiliğinden oluşan yırtığa bağlı vajina eski görünümünü kaybeder. Bazı kadınlarda ise görsel olarak bir sorun olmamasına rağmen fonksiyonlarda kayıp olabilir.  Bu sebeple genital estetiğe başvurulabilir. 

İlgili İçerik: Vajina Estetiği Ameliyatı 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ureme-sagligini-tehdit-eden-faktorler
Üreme Sağlığını Tehdit Eden Faktörler

Kadınlarda üreme yetisi oldukça hassas olup çevresel faktörlerden, stresten, kullanılan ilaçlardan etkilenir. Kadında yumurta…

vajinal-gevseklik-vajinal-laksite
Vajinal Gevşeklik - Vajinal Laksite

Kadının, doğum sonrasında en büyük şikayeti vajinal gevşeklik olmuştur. Vajinal gevşeklik çoğunlukla doğumdan aylar veya birk…

agrili-cinsel-iliski-ve-kemoterapi-iliskisi
Ağrılı Cinsel İlişki Ve Kemoterapi İlişkisi

Ağrılı cinsel ilişki kadının yaşam kalitesini, sosyal hayatını ve birlikteliğini sarsıcı bir durum. Ancak ilişkide ağrı bir s…

Gözat

Ne Aramıştınız?