İçeriğimde neler var?

  KÜRTAJ; KÜRETAJ

  Her kadının istediği kadar, istediği zaman çocuk sahibi olma hakkı vardır. Kaza olarak tanımlanan istenmeyen gebelikler bazen evlilik dışı, bazen akademik kariyerinizi kısıtlayan, bazende yeni doğum yapmış bir kadının yaşamında yada bitmiş bir evlilikte olabilir. Yani gebelik sosyal yaşantınızda sorunlara yol açabilir. Her çiftin başına gelme ihtimali olan istenmeyen gebelikler sadece kürtaj ile sonlandırılabilir. Gebelik oluştuktan sonra toplumda düşük ilacı ve iğne olarak bilinen uygulamalar zaman kaybına yol açmakta ve gebelik haftası büyümektedir. Kürtaj ülkemizde, Amerika’nın birçok eyaletinde, Avrupa ülkelerinin çoğunda birtakım yasalar ile sınırlandırılmış olup, yasal bir müdehaledir. Bu yasal süreç aslında kadını ve kadın bedenini korumaktadır. Ülkemizde kanunen 10 haftaya kadar süresi olan gebelik sonlandırılmasında, kadın evli ise eş onayı, bekar ise 18 yaş sınırı aranmaktadır. Özellikle 10 hafta kadar olan yasal süreç kadın bedenini korumaktadır. Çünkü hamilelik ilerledikçe işlemin getirdiği riskler artmaktadır.

  Kadınlar bu kararı verirken hekimleri tarafından ayrıntılı bilgilendirmeli, her zaman partnerleriyle beraber karar vermeleri önerilmelidir. Kürtaj işlemi öncesinde kadına karar verme süresi verilmeli ve en azından 1 hafta ara ile 2 görüşme yapılmalıdır. İşlem öncesi mutlaka jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile gebeliğin rahim içinde görülmesi gerekir. Bu kontrol önemlidir. Çünkü sadece gebelik testine bakılarak yapılan kürtaj hatalı sonuçlara neden olabilir.

  KÜRTAJ VE MAHREMİYET

  Her kadın istediği kadar çocuk sahibi olma özgürlüğüne sahiptir. Amaç kadınlarda modern korunma yöntemlerini kullanmaktır. Ancak bazen kaza olarak adlandırdığımız bu sorunla karşılaşıldığı zaman gebelik sonlandırma kararı verilebilir. Yapılan müdehale hasta hakları yönetmeliğince gizliliği esastır. Hasta bilgileri başka bir kişi, kişiler veya kurumlara paylaşılamaz. Yasalar dışında her hekimin diplomasını alırken ettiği yemin ile hasta bilgilerinin hiçbir zaman paylaşılamayacağı güvence altına alınmıştır. Reşit olmayan genç kadınlarda ise ebeveyini ile tüm ayrıntılar konuşulmalı, gerekli onam alınmalıdır.

  KÜRTAJ ve AĞRI

  Kürtaj hastanede, her türlü komplikasyonun tedavi edileceği koşullarda yapılması hasta güvenliği açısından önemlidir. Çünkü her cerrahi müdehale ve anestezinin getireceği birtakım riskler vardır. Hastanın konforu ve güvenliği için hastane şartları ve anestezi uzmanının işleme eşlik etmesi önemlidir. Kürtaj işlemi sırasında lokal(bölgesel) veya genel anestezi ile ağrı hissi giderilir. 1- Lokal anestezi: iğne aracığıyla yapılan enjeksiyon ile rahim ağzı uyuşturulur. Hastanın şuuru açık olup, bilincinde sorun yoktur. 2- Genel anestezi: hasta işlemi hissetmez. Bilinci işlem sırasında açık değildir, uykuda gibi. Ağrısız, sancısız olarak kürtaj işleminin yapılmasını sağlar. Bu işlem öncesinde hasta ayrıntılı değerlendirilmeli, açlık süresi uygun olmalı (8 saatlik açlık) ve hastanın kan değerleri, kanama ve pıhtılaşma ile ilgili gerekli testleri yapılmalıdır. Ek hastalık varlığı araştırılmalı ve gerekli durumlarda önlemler alınmalıdır.

  KÜRTAJ SÜRESİ

  Operasyon ortalama 5-8 dakika sürmekte ve hasta müdehale sonrasında 2-3 saat gözlem altında tutulmakta, 1 hafta sonra kontrole çağrılmaktadır. Müdehale sonrasında hasta isteği ile spiral (rahim içi araç) takılabilir. Böylece bundan sonraki dönemde korunma sağlanmış olur.

  VAKUM KÜRTAJ

  Tıp dünyası her zaman komplikasyonu en düşük, hastaya zarar vermeyen, iyi sonuçlar verecek cerrahi yöntemleri arayış içindedir. Kürtaj kararı vermek her kadın için yaşamındaki en zor dönemlerden biridir. Ve her kadın müdehalenin bedenine zarar vermemesini ister. Bu amaçla araştırmaya başlayan kadınların dikkat etmesi gereken önemli unsurlar işlemin steril şartlarda, tek kullanımlık karmen kanül (karmen kanülü kalın ve sert bir pipet gibi düşünebilirsiniz) ile güvenli ortamda yani hastane şartlarında, anestezi doktoru eşliğinde yapılması önemlidir. Karmen kanüller farklı boyutlarda olup gebeliğin haftasına göre değişik büyüklükte kanül kullanılır. Öncelikle jinekolojik masaya alınan hastaya damar yolu ile gerekli ilaçlar verilerek hafif bir anestezi sağlanır. Ardından spekulum denilen alet vajinaya yerleştirilir. Rahim ağzı ve vajina içi dezenfeksiyonu sağlamak için uygun solüsyon ile yıkanır. Ardından karmen kanüller rahim içine yerleştirilir. Kanüllere takılan enjektör benzeri aparatlar aracılığı ile rahim içindeki gebelik materyali oluşturulan negatif basınç etkisi ile tahliye edilir. Müdehale sonrası ultrasonografi ile rahim kontrol edilir.Rrahim içinin tamamen temizlendiği izlendikten ve kanama kontrolü yapıldıktan sonra işleme son verilir. İşlem sonrası ağrı olmaması için ağrı kesici yapılır. Müdehale sonrası 2-3 saatlik izlem yapılarak hasta taburcu edilebilir ve bir günlük istirahat sonrası normal yaşantısına geri döner.

  KÜRTAJ ÖNCESİ YAPILAN TESTLER

  Her cerrahi müdehale ister kısa ister uzun sürsün hasta mutlaka ayrıntılı değerlendirilmelidir.Kronik hastalık mevcudiyeti araştırılmalıdır. Her kadında kan değerleri, kan grubu, kanama ve pıhtılaşma zamanına bakılmalıdır.

  KAN UYUŞMAZLIĞI VE KÜRTAJ

  Kan uyuşmazlığı mevcut olan çiftlerde kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması zorunludur. Kadının kan grubu Rh(-)negatif, eş kan grubu RH(+)olması kan uyuşmazlığını gösterir. Bu durumda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

  KÜRTAJ İŞLEMİ SONRASI

  Kürtaj sonrasın 6-7 gün süren adet kanamasından daha az miktarda vajinal kanama olabilir. Genellikle işlem sonrası ultrasonografi ile kontrol edildiğinden kürtaj sonrası parça kalması denilen durumla sık olarak karşılaşmayız. Ancak kürtaj sonrası yoğun vajinal kanaması olan kadınlar mutlaka hekimlerine başvurmalıdır. Bu nedenle hekiminize her an ulaşabilmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir. Kürtaj sonrası yaklaşık 30-35 gün içinde adet görmeniz beklenir. Yani 7-10 gün gecikmeli adet olmanız normal olup, endişelenecek bir durum yoktur. Ancak bu sürenin geçmesine rağmen adet göremediyseniz mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir. Kürtaj sonrası nadirde olsa rahim iç duvarının hasar görmesi ve yapışıklık olmasına bağlı adet görülemeyebilir. Vakum küretaj yöntemi ile yapılan kürtaj işlemi sonrasında böyle bir komplikasyonla genellikle karşılaşılmaz. Kürtaj sonrasında 1 günlük evde istirahat etmeniz yeterli olup hafif düzeyde adet sancınız olabilir. Bu ağrıyı engelleyebilmek için hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri kullanmanız oldukça yararlıdır. Müdehale sonrası özellikle ilk 15 gün duşunuzu ayakta almanız, denize, havuza sahunaya girmeniz ve vajinal tampon kullanmanız önerilmez. Cinsel ilişkide ilk 10 günkü yasaklarımız arasındadır.

  KÜRTAJ SONRASI KONTROL

  Her kadın kürtaj sonrası kanama, ateş, karın ağrısı, vajinal akıntı gibi belirtiler durumunda acilen başvurması konusunda bilgilendirilmelidir. Bunların dışında her kadın müdehaleden 1 hafta sonra kontrole çağrılmalıdır.

  KÜRTAJ SONRASI ADET

  Kürtajdan ortalama 30-35 gün sonra adet görülür. Bazı kadınlarda kürtaj sonrası 20 güne kadar uzayan vajinal kanama olabilir. Bu kanama sürekli adetten az miktarda devam eden kanama olabileceği gibi, aralıklarlada devam edebilir. Normal kabul edilen bir durum olup, işlem sonrası 1. Hafta kontrolünde hekiminize bu durumu anlatmanızda fayda var. Kontrolde rahim içinde kanama, parça, pıhtı olmaması durumunda devam eden vajinal kanamalarda ek müdehaleye gerek yoktur.

  KÜRTAJ KOMPLİKASYONLARI

  Kürtaj cerrahi bir müdehale olup, doğum kontrol yöntemi değildir. Her cerrahi müdehalede olduğu gibi kürtajında birtakım komplikasyonları vardır. Bu riskler genellikle yasal sınır olan ilk 10 haftada yapılan müdehalelerde görülmez.

  Günümüz şartlarında kürtaj işlemi, steril şartlarda, uygun antibiyotik kullanımı yapılarak, vakum kürtaj ile yapıldığından komplikasyonlar nadirdir.

  1-kanama: müdehale sonrası az miktarda kanama olabilir. Ancak 10. Hafta öncesinde yapılan yasal kürtaj işleminde oluşan kanama miktarı olduka az olup, çoğunlukla risk oluşturmaz. Kanama 20 günü aşmış ve yoğun miktarda, ağrının eşlik ettiği durumlarda acilen hekiminize başvurmalısınız. Bu durum enfeksiyonlardan veya rahim içi parça kalma gibi durumlardan kaynaklanabilir.

  2-enfeksiyon: kürtaj tekniklerinin gelişmesi, operasyonun steril şartlarda yapılması nedeni ile enfeksiyon çok sık gördüğümüz bir durum değildir. Nadir görülen bir komplikasyon olmakla beraber rahim ve yumurtalık iltihabına yol açması nedeni ile dikkatli ve yakın takip edilmelidir. Şüphe durumunda uygun antibiyotikler ile tedavi edilmelidir. Kürtaj sonrası her kadın ateş, vajinal akıntı, şiddetli karın ağrısı belirtileri konusunda uyarılmalı. Bu belirtilerin görülmesi durumunda acil olarak başvurması konusunda bilgilendirilmelidir.

  3-rahim delinmesi (perforasyon): nadir görülen bir komplikasyon olup, farkedilmemesi ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle rahimin yapısal olarak aşırı öne veya arkaya eğik olduğu durumlarda rahimin delinebilme riski yüksek olup, müdehalenin ultrason gözetiminde yapılması bu riski azaltır.

  4-parça kalması (rest plesanta): kürtaj sonrası rahim içinde parça kalabilir. Ultrasonografi ile kontrol edidiğinde tespit edileceği gibi, devam eden vajinal kanama ile de hasta başvurabilir. Bazı durumlarda 2. bir müdehale gerekebilir. Yapılan 2. Müdehale daha kısa sürmekte ve devam eden vajinal kanama kesilmektedir.

  5- başarısız kürtaj: kürtajın yapılamaması, müdehaleye rağmen gebeliğin devam etmesidir. Özellikle gebelik testi pozitif ama erken haftalarda iken rahim içinde kesenin görülmediği durumlarda yapılan kürtaj sırasında olabilir. Bu sorunun yaşanmaması için kürtajın ultrasonografi ile rahim içinde görülmesinin ardından yapılması ve işlemin hemen ardından ultrasonografi ile kontrolü bu durumu önleyebilir. Mutlaka her kadın kürtaj sonrasında kontrole çağrılmalıdır. Kontrole çağrıldığında gebeliğin devam ettiği görülür ise 2. Müdehale planlanır.

  6-rahimde yapışıklık (asherman sendromu): genellikle kürtaj sonrasında adet görememe ile bulgu verir. Kürtajlarda vakum tekniğinin kullanılması ile sıklığı azalmış bir durumdur. Tüm önlemlere rağmen rahim içi yapışıklık durumunda histereskopi denilen rahim içine kamera ile girilerek mevcut yapışıklıkların açılması işlemi yapılır.

  KÜRTAJ VE EVLİLİK

  Kürtaj olmak için evlilik zorunlu değildir. Evli olmayan 18 yaşını doldurmuş kadınlar kendi istekleri doğrultusunda kürtaj olabilirler. Evli çiftlerde müdehale öncesi mutlaka eşin müdehaleye onay vermesi gerekmektedir.

  KÜRTAJ SONRASI KORUNMA

  Kadın doğum hekimi tarafından kürtaj sonrasında her kadına korunma yöntemleri konusunda danışma verilmeli ve hastaya en uygun yöntem seçilmelidir. Amaç kürtaja yol açan istenmeyen gebelikleri önlemektir. Kürtaj sonrası spiral işlemin hemen ardından takılabilir. Doğum kontrol ilaçlarıda kürtaj sonrasında başlanılabilir. Yöntem seçiminde hastanın isteği, kronik hastalıkları, kullandığı ilaçlar, doğum sayısı, yaşı önemlidir.

  KÜRTAJ SONRASI KISIRLIK

  Kürtaj bir cerrahi müdehale olup uygun koşullarda, uygun haftalarda yapıldığı takdirde komplikasyonsuz bir iyileşme süreci geçirilir. Kürtaj sonrası yeni bir gebelik olabilir. kürtaj kısırlığı yol açmaz. Ancak kürtaj sonrası görülebilen bazı komplikasyonlar nedeni ile rahim zarar görebilir. Rahim içi yapışıklık nedeni ile gebelik oluşumu güçleşebilir.

  BİR KADIN HAYATINDA KÜRTAJ SAYISI

  Kürtaj bir aile planlaması yöntemi olmadığı için amaç her zaman istenmeyen gebelikleri engellemek olmalıdır. Her cerrahi müdehalenin birtakım komplikasyonları olduğu için kadın hayatında kürtaj sayısının artması istenmez. Bunun için bir sayı yoktur. Ancak ne kadar az kürtaj o kadar az komplikasyon demektir. Kürtaj sayısı arttıkça riskler artmaz. Her kürtajda komplikasyon oranları aynıdır. Toplumumuzda modern korunma yöntemlerinin aktif kullanımı sağlanmalıdır.

  DÜŞÜK HAPI

  Hasta tarafından doktor izni olmadan hastane dışında bu tür ilaçların kullanımı oldukça tehlikelidir. Ciddi kanmalara neden olabilir. ülkemizde bu ilaçların satışı yasaktır.

  KÜRTAJ FİYATI

  İşlem her cerrahi müdehalede olduğu gibi Türk Tabipler Birliğinin belirlediği fiyatlandırmaya göre belirlenir. Ancak kürtaj işleminin yapılacağı hastane, uygulanan anestezi ve gebelik haftasına göre fiyat farklılıkları olabilir. Operasyon öncesi bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Farklı hastanelerde farklı fiyatlar olabilir. önemli olan işlemin steril şartlarda ve her türlü komplikasyonun tedavi edilebileceği şartlarda yapılmasıdır. Her hastane ve her kadın doğum hekimi kürtaj işlemini yapmayabilir.

  KÜRTAJ İŞLEMİ NEREDE YAPILIR

  Küçük müdehale olarak tanımlanan kürtaj işlemi her türlü komplikasyonlar düşünülerek hastanede yapılması önerilir. Ancak gerekli koşulların sağlandığı kliniklerdede yapılabilmektedir.

  KÜRTAJ VE AĞRI

  Günümüzde genellikle genel anestezi ile kürtaj işlemi yapıldığından hasta bu müdehale sırasında ağrı hissetmez. Operasyon sonrası kasıklarda adet sancısı şeklinde ağrı olabilir. Ağrı kesici kullanılmasında sakınca yoktur.

  KÜRTAJIN YAPILACAĞI İDEAL HAFTA

  Rahim içinde gebelik kesesi görülmesinin ardından kürtaj yapılabilmektedir. 5.-7. Haftalar komplikasyonların az görüldüğü uygun haftalardır.

  KÜRTAJ İŞLEMİ YAPTIRAN KADINLARA ÖNERİLER

  1-Her cerrahi girişimin getirdiği birtakım riskler vardır. Son yıllarda daha sık uygulanılan vakum küretaj yöntemi ile komplikasyonlar azalmıştır. Ayrıca 10 haftadan büyük gebelikler tıbbi gereklilik olmadıkça sonlandırılamaz. Tüm bu önlemlere rağmen nadir de olsa kürtaj sonrası birtakım komplikasyonlar görülebilir. Kürtaj işlemine karar veren her kadın riskler konusunda bilgilendirilmelidir.

  2-kürtaj işlemi sırasında hem lokal hemde genel anestezi kullanılabilir. Önerdiğimiz işlemin genel anestezi altında, ağrısız bir şekilde ve steril şartlarda yapılmasıdır. Yani genel anestezi bu müdehale için uygundur. Çünkü bazı kadınlarda bu anı hatırlamak hayat boyu acı verebilir. Psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle müdehale öncesi 6-8 saat aç olmak genel anestezi alacak kadınlarda önerilir.

  3-rahim ağzının aşırı sert olduğu, özellikle daha önce gebelik geçirmeyen ve gebelik kesesi izlenmeden yapılan kürtajda rahim içine girilemeyebilir ve gebelik tahliyesi yapılamayabilir. Bu durumda müdehale 5-7 gün sonraya ertelenebilir. Mutlaka rahim içinde gebelik kesesi izlendikten sonra müdehale yapılmalıdır.

  4-kürtaj sonrası ağrı adet sancısı gibi hafif düzeyde olabilir. Ancak şiddetli ağrı, yoğun kanama ve ateş durumunda acilen hekiminize başvurun.

  5-kürtaj sonrası mümkünse 4-6 saat istirahat edin. İşlemi ve yapılanları düşünmeyin. Birdaha çocuğum olmayacak şeklinde yanlış fikirlere inanmayın. Önemli olan korunma yöntemlerini uygulamanız ve birdaha aynı sorunu yaşamamanızdır.

  6-kürtaj sonrası oluşabilecek komplikasyonlardan en önemlisi olan rahimde yaralanma ve delinmede en önemli nokta bunu farketmek ve hastayı takibe almaktır. Takip bulguları stabil seyreden hastalar genellikle 24 saatlik izlem sonrası kontrole çağrılmak üzere eve gönderilir.

  7-kürtaj sonrasında 1 hafta sonra mutlaka kontrole gitmeniz ve doğum kontrol yöntemine hekiminizle beraber karar vermeniz gerekir.

  8-kürtaj sonrası adetiniz 30-35 gün sonra olabilir. adet döneminize kadar olan kanamalar sizi endişelendirmesin. Ama özelllikle enfeksiyona açık olan ilk 15 günde denize, havuza girmemeniz, vajinal duş almamanız ve ilişki yasağı uyulması gereken kurallardır

  9-kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı olan çiftlerde mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır. İğne ilk 72 saat içinde uygulanmalıdır. (kan uyuşmazlığı kadının kan grubu rh(-)negatif, erkeğin rh(+)pozitif olması durumunu ifade eder. Fetüsün kan grubunu bilemediğimiz için kürtaj olmuş kadınlarda kan uyuşmazlığı durumunda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır.

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu