İçeriğimde neler var?

  Kürtaj, istenmeyen veya sorunlu bir gebeliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir. Yasal olarak 10 haftaya kadar olan gebelikler sonlandırılabilmektedir. Kürtajın riskleri gebeliğin haftası büyüdükçe artmaktadır. Bu nedenle kürtaj fiyatları da işlemin riskinin ve komplikeliğinin artmasıyla doğru orantılı olarak artış gösterir.

  Kürtaj Öncesi 

  18 yaşın üstündeki bekar kadınlar istedikleri takdirde kürtaj olabilmektedirler. Ancak evli kadınların kürtaj olabilmeleri için eşlerinin izni gerekmektedir. 16 - 18 yaş aralığındakilere ailelerinin izni ile, 16 yaşından küçüklere ise mahkeme kararı ile kürtaj yapılabilmektedir.

  Kürtaj Sırasında

  Kürtaj, hastanın aynı gün içinde evine dönebileceği yalnızca 10 dakika civarında süren basit bir operasyondur. Genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilmekte ve vakumlu kürtaj yöntemi ile uygulanmaktadır. Gebelik küçük olduğu takdirde sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. 6 haftanın üzerindeki gebeliklerde kürtaj işlemi esnasında daha geniş çaplı bir kanül kullanılması gerekebilmektedir. Bunun haricinde ince plastik kanüller yeterli gelmektedir.

  Kürtaj işlemi esnasında rahim ağzı dezenfekte edildikten ve kanül yerleştirildikten sonra lokal anestezik madde rahim ağzına enjekte edilir. Sonrasında kanüle enjektör eklenir ve enjektörde oluşan vakum dolayısıyla rahim içi boşaltılır. 

  Kürtaj Sonrası

  Lokal anestezi uygulanan hastalar işlemden hemen sonra ayağa kalkabilirler. genel anestezi uygulanan hastalar ise 15 dakika sonra kendilerine gelirler. Hasta kendini iyi hissettiği anda evine gidebilir. 

  Kürtaj yalnızca kadın-doğum uzmanları tarafından uygulanabilir. İşini bilen cerrahlar tarafından kaliteli bir merkezde, steril ameliyathane ortamında gerçekleşen kürtaj işleminde risk görülme olasılığı düşüktür. Bu nedenle kişi ''ucuz kürtaj'' işlemlerine karşı tedbirli olmalıdır. Güvenilir bir doktor ve merkez seçiminde bulunulduğundan emin olunmalıdır. Aksi takdirde enfeksiyon gibi ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. 

  Kürtaj Şartları Nelerdir? 

  Kürtaj; günümüzde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacı ile uygulanmaktadır. Tıp alanının gelişmesi ile birlikte çok daha konforlu bir işlem haline gelen kğrtaj vakum yöntemi ile uygulanmaktadır. Kürtaj işleminin gerçekleştirilebilmesi için kadın sağlığının korunması amacı ile bazı kurallar belirlenmiş ve yasalaştırılmıştır. Kürtaj işleminin gerçekleştirilebilmesi için;

  - Evli kadınların eşinin izni alınması gerekmektedir.

  - 18 yaşından küçüklerin anne babalarının izni olması gerekmektedir.

  - 10 haftadan sonra kürtaj işlemi yapılamamaktadır. 

   

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu