Vajina Estetiği Ameliyatı

Vajina estetiği, kadının vajinasında mevcut olan deformitelerin düzeltilmesi, kimi zaman onarılması kimi zaman ise doğuştan mevcut sorunların giderilmesidir. Özellikle doğumlar, yaş alma, genetik nedenler ve hormonal sorunlara bağlı olarak vajina sıkılığını kaybeder. Vajinal genişlemeye rahim, idrar kesesi ve rektumdaki (kalın bağırsağın son kısmı) sarkmada eşlik edebilir. Çözüm kimi zaman ameliyat iken kimi zaman lazer tedavisi olabilir.

Vajina Estetiği Neden Yapılır?

Vajina estetiği, çoğunlukla kadınların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarına yönelik olarak tercih edilen bir işlemdir. Bu işlemin kadının cinsel öz güvenini artırdığı, işlevsel olarak geliştirildiği ve fiziksel rahatsızlıkların ortadan kaldırıldığı bilinmektedir. Bu operasyonla birlikte kadının güveni yerine gelir ve partneri ile olan iletişimi de düzelir.

Doğumla beraber vajinanın genişlemesi, iç veya dış dudakların asimetrik veya şekilsiz olması, yaşlanmayla veya başka nedenlerle vajinanın dokusunun hacmini kaybetmesi durumlarında vajina estetiği yapılmaktadır. Vajinada herhangi bir estetik sorunun işlev kaybına neden olması, o sorunun düzeltilmesi gerektiğine işaret eder.

Vajina Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina estetiği ameliyatı, farklı yöntemlerle ve tekniklerle yapılabilir. Vajinoplasti olarak da bilinen bu operasyonda vajinal duvarların yeniden doğal ve fizyolojik haline geri getirmek amaçlanır.

Vajina Estetiği İşlem Süresi

Vajina estetiği işlem süresi, yapılacak işlemin zorluğuna, yöntemlerine bağlı olarak değişmektedir. Ortalama olarak 45 ila 90 dakika arasında sürdüğü söylenebilir. Bu sürede vajina estetiğinin lokal anestezi ile yapılması mümkün olmakla beraber, hasta konforu açısından genel anestezi tercih edilir. Aynı zamanda kombine olarak tanımladığımız, aynı seansda birkaç operasyonun yapılacağı kadınlardada genel anestezi tercih edilmelidir.

En sık yaptığımız kombine ameliyat ise VAJİNOPLASTİ ve LABİOPLASTİ'dir.

vajina-estetigi-neden-yapilir

vajina-estetigi-islem-suresi

Vajina Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Vajina estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci, operasyonun büyüklüğüne ve ek yapılan ameliyatların varlığına bağlı olarak değişmektedir. Çoğunlukla bir haftalık istirahat yeterlidir. Operasyon sonrası dikiş yerlerinde şişlik ve sızlama şeklinde ağrı görülebilir. İlk hafta dinlenmek ve fiziksel olarak ağır hareketlerden kaçınmak da önemlidir. Hijyen kurallarına önemde mutlak gereklidir. Cinsel birliktelik ortalama 4-6 hafta yasaklar arasındadır. Bu süreç boyunca doktorunuzun önerilerini dikkate almak ve talimatları takip etmek önemlidir.

Vajina Estetiği Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Vajina estetiği ameliyatı riskleri ve yan etkileri deneyimli kişiler tarafından ve steril ortamda yapıldığı zaman düşük olmaktadır. Her operasyon gibi vajina estetiği ameliyatında da enfeksiyon, kanama gibi komplikasyonlar görülebilir. Operasyon sonrası oluşabilecek diğer bir sorun ise, vajinanın fazla daraltılması ve bu nedenle hastanın cinsel ilişki sırasında ağrı duymasıdır.

Bundandır ki vajinoplasti operasyonunu anatomiye uygun olarak vajinanın restorasyonu olarak tanımlamaktayım.

Vajina Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajina estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Vajina estetiği öncesinde; kullanılan ilaçlar ve genel sağlık durumu hakkında doktorunuzun bilgilenmesi gerekmektedir. Yapılacak işlemin, vücut üzerinde olumsuz bir etki yaratmaması için öncesinde bir muayene gereklidir. Sigara ve alkol tüketimini azaltmanız ya da bırakmanız önerilebilir. Ameliyat öncesinde, beklentilerinizi de mutlaka doktorunuza anlatmanız gerekmektedir. Operasyon hakkında bilgi almak için soru sormayı ihmal etmeyin.

Vajina estetiği ameliyatı sonrası doktorunuzun önerilerine uymanız önemlidir. Ameliyat sonrasında vücudun iyileşmesi için bir süre dinlenmek gerekir. Ağır fiziksel aktiviteleri bir süreliğine sınırlamak gerekecektir. Genital bölgenin nemli bir şekilde kalmamasına dikkat edilmelidir. Küvet veya oturma banyosu yerine ayakta duş tercih edilmelidir. Enfeksiyon riskinin azalması için 1 ay süresince denize veya havuza girilmemelidir. Yine bu süre zarfında cinsel ilişkiye de girilmesi önerilmez.

Vajina Estetiği Fiyatları

Vajina estetiği fiyatları yapılan işleme ve işlemin yapıldığı hastaneye göre değişmektedir. Her işlemin fiyatı farklılık gösterebilir. Fiyatların belirlenmesi konusunda işlemi yapacak uzmanın deneyimi ve tecrübesi de önemlidir. Bu konuda bilgi almak için Op. Dr. Aslı Alay ile iletişime geçebilir ve vajina estetiği fiyatları hakkında soru sorabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

labioplasti
Labioplasti

Son yıllarda genital estetik operasyonların sayısı oldukça artmıştır. Kadın yaşadığımız yüzyılda sadece eş, sadece anne değil…

istanbul-genital-estetik
İstanbul Genital Estetik

Vücudun bir parçası olarak genital bölgedeki fiziksel ve yapısal bozukluklar, kişinin psikolojisinde ve cinsel yaşam kalitesi…

vajinoplasti-vajina-daraltma
Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vagina 7-10 cm uzunluğunda, 3-4 cm çapında bir kanaldır. Doğumlar, yer çekimi, kilo alıp verme, ilerleyen yaş ile beraber vag…

Gözat

Ne Aramıştınız?