Hymenoplasti (Kızlık Zarı Onarımı)

Hymenoplasti veya kızlık zarının onarımı genital estetik operasyonlarından biridir. Vajinanın giriş kısmında mevcut olan zarın onarımı olarak tanımlayabiliriz. Etik nedenler, hasta mahramiyeti nedeniyle çoğunlukla yapılma sıklığı bilinmemektedir. 

Ülkemizde bu algı giderek azalmakla beraber yine de varlığını sürdürmektedir. Ve kadınlar çeşitli kişisel ve kültürel nedenlerle kızlık zarı yeniden inşasını istemektedir. 

Bilinmelidir ki her kızlık zarı ilişki sırasında kanamayabilir. Normalden daha geniş olan ve esnek olarak tanımlanan kızlık zarı ilk cinsel ilişki sırasında yırtılmaz ve kanamaz.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Kızlık zarının yetişkin bir kadın üreme sisteminde bir görevi yoktur. Çocukluk döneminde vajinal enfeksiyonları önlemeye katkıda bulunur. Değişik şekillerde olan kızlık zarını vajınanın dış ağzı olarak tanımlayabiliriz. Çoğunlukla dairesel veya hilal şeklindedir.

Operasyon Öncesi Hazırlık

Tıbbi özgeçmiş, hasta yaşı ve operasyondan beklentileri hasta ile konuşulmalıdır. Ayrıntılı jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılmalıdır.

kizlik-zari-ne-ise-yarar

hymenoplasti-kizlik-zari-onarimi

Hangi Hastalara Hymenoplasti Yapılmaz?

  • Aktif bir enfeksiyon
  • Kanser
  • Kanama bozuklukları
  • Cerrahi ile artacağı düşünülen vulvodini ve kronik pelvik ağrı

Durumunda operasyon yapılmaz.

Cerrahi Teknik

  • Lokal anestezi veye genel anestezi altında yapılır.
  • Jinekolojik muayene koltuğu şeklindeki ameliyathane masası kullanılır.
  • İşlem öncesi genital bölge temizlenir ve antiseptik solusyon ile yıkanır. Ve yeterli steril örtüler ile genital bölge açıkta kalacak şekilde operasyona başlanır.

Operasyon teknikleri hastanın beklentisine ve hayatına göre değişmektedir. Birçok kadın yeni bir cinsel ilişki yaşayacağı dönemin öncesinde başvururken, bazı kadın yaşamında bir ilişki olmadan da başvurabilir. Bu isteklere bağlı olarak operasyon tekniği değişmektedir. Evlilik veya cinsel ilişkiye girilecek tarihten yaklaşık 4-7 gün önce yapılan geçici onarım veya kalıcı dediğimiz uzun süreli onarım. Kalıcı kızlık zarı onarımında vajina iç bölgeside operasyona katılmakta, flep yöntemi uygulanmaktadır. Kalıcı zar onarımında operasyon süresi 40-50 dakika iken geçici zar onarımı yaklaşık 25-35 dakika sürmektedir. Kızlık zarı onarımı ardından vajinal kanal açıklığı dikkatlice kontrol edilir.

Adet kanaması ve vajinal akıntıların dışarı akacak şekilde vajinal kanal açıklığı bırakılır. Operasyon sonrası pansuman gerekmez. Ancak 3-5 gün süren lekelenme tarzı az miktar kanama geleceği bilgisi hastaya verilmelidir. Opere edilen tüm hastalar kontrole çağrılmalı 3. Ve 6. Ayda yeniden görülmelidir. İlave bir pansuman gerekmez. Kızlık zarının yeniden yırtılmasını önlemek için vajinaya bir cisim sokmaması gerektiği anlatılmalıdır.

Son Nokta

Kadın özgürdür. Kendi bedeni konusunda karar verebilme ve kendi yaşam yolunu çizme hakkı vardır. Genital estetik operasyonlardan biri olan kızlık zarı onarımı konusunda da önemli olan kadının istemesidir. Bilinmelidir ki uzun yıllar birlikte olan çiftler belki eski anılarını canlandırabilmek için, belki anılar katmak için hayata hymenoplasti, genital estetik isteği ile başvurabilmektedirler.

İlgili İçerik: Kadında Genital Estetik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

covid-19-pozitif-gebelik-durumu
Covid-19 Pozitif Gebelik Durumu

Öncelikle doğum öncesi viztlerde doğum hekiminizle bu konuyu konuşup karar vermeniz uygun olandır. Hekiminiz, multidisipliner…

g-shot-g-noktasi-buyutme-ameliyati
G Shot (G Noktası Büyütme Ameliyatı)

Kimi zaman bir spekülasyon mu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak birçok otör gerçekliğine inanır. Nedir bu G noktası? Nerededir…

zika-virus
Zika Virüs

İlk olarak 1947 yılında Uganda’da maymunlarda tespit edilmiş olup, sivrisineklerle bulaşan bir virüstür. Virüslerin yol …

Gözat

Ne Aramıştınız?