İçeriğimde neler var?

  Hymenoplasti veya kızlık zarının onarımı genital estetik operasyonlarından biridir. Vajinanın giriş kısmında mevcut olan zarın onarımı olarak tanımlayabiliriz. Etik nedenler, hasta mahramiyeti nedeniyle çoğunlukla yapılma sıklığı bilinmemektedir. Özellikle ülkemizde ve doğu toplumlarında kadının toplumdaki varlığı için gerekli görülmüş, bekaretin simgesi olarak algılanmıştır.

  Ülkemizde bu algı giderek azalmakla beraber yinede varlığını sürdürmektedir. Ve kadınlar çeşitli kişisel ve kültürel nedenlerle kızlık zarı yeniden inşasını istemektedir. Çünkü yaşam içinde kızlık zarı yırtılması sadece kadının kendi isteği ile olmamıştır. Cinsel şiddet, travmalar, tıbbi müdahaleler nedeniyle bozulan kızlık zarının yeniden yapılandırılmasını kadın isteyebilir. Diğer bir neden ise partneri ile yeniden ilk cinsel deneyim yaşama arzusu olabilir. Bazen kadın yaşadığı toplumda ki tabular ile savaşmak zorunda kalmadan, yeni birlikteliğini geçmiş yaşadıklarından ötürü kaybetmeden hayata devam etmek ister. Bunun içinde hymenoplasti isteğinde bulunabilir.

  Hymen yani kızlık zarı geleneksel olarak saflık, temizlik ile ilişkilendirilmiş ve kanıt olarak ilk ilişki sırasındaki kanama ile kendini göstermiştir. Oysa bilinmelidir ki her kızlık zarı ilişki sırasında kanamayabilir. Normalden daha geniş olan ve esnek olarak tanımlanan kızlık zarı ilk cinsel ilişki sırasında yırtılmaz ve kanamaz.Çok üzücüdür ki ülkemizde de dahil olmak üzere birçok kadın bu nedenle dışlanmış, şiddete uğramış, istemsiz evlendirilmiştir. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığının çok açık göstergesidir.

  Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

  Kızlık zarının yetişkin bir kadın üreme sisteminde bir görevi yoktur. Çocukluk döneminde vajinal enfeksiyonları önlemeye katkıda bulunur. Değişik şekillerde olan kızlık zarını vajınanın dış ağzı olarak tanımlayabiliriz. Çoğunlukla dairesel veya hilal şeklindedir.

  Operasyon Öncesi Hazırlık

  Tıbbi özgeçmiş, hasta yaşı ve operasyondan beklentileri hasta ile konuşulmalıdır. Ayrıntılı jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılmalıdır.

  Hangi Hastalara Hymenoplasti Yapılmaz?

  • Aktif bir enfeksiyon
  • Kanser
  • Kanama bozuklukları
  • Cerrahi ile artacağı düşünülen vulvodini ve kronik pelvik ağrı

  Durumunda operasyon yapılmaz.

  Cerrahi Teknik

  • Lokal anestezi veye genel anestezi altında yapılır.
  • Jinekolojik muayene koltuğu şeklindeki ameliyathane masası kullanılır.
  • İşlem öncesi genital bölge temizlenir ve antiseptik solusyon ile yıkanır. Ve yeterli steril örtüler ile genital bölge açıkta kalacak şekilde operasyona başlanır.

  Operasyon teknikleri hastanın beklentisine ve hayatına göre değişmektedir. Birçok kadın yeni bir cinsel ilişki yaşayacağı dönemin öncesinde başvururken, bazı kadın yaşamında bir ilişki olmadan da başvurabilir. Bu isteklere bağlı olarak operasyon tekniği değişmektedir. Evlilik veya cinsel ilişkiye girilecek tarihten yaklaşık 4-7 gün önce yapılan geçici onarım veya kalıcı dediğimiz uzun süreli onarım. Kalıcı kızlık zarı onarımında vajina iç bölgeside operasyona katılmakta, flep yöntemi uygulanmaktadır. Kalıcı zar onarımında operasyon süresi 40-50 dakika iken geçici zar onarımı yaklaşık 25-35 dakika sürmektedir. Kızlık zarı onarımı ardından vajinal kanal açıklığı dikkatlice kontrol edilir.

  Adet kanaması ve vajinal akıntıların dışarı akacak şekilde vajinal kanal açıklığı bırakılır. Operasyon sonrası pansuman gerekmez. Ancak 3-5 gün süren lekelenme tarzı az miktar kanama geleceği bilgisi hastaya verilmelidir. Opere edilen tüm hastalar kontrole çağrılmalı 3. Ve 6. Ayda yeniden görülmelidir. İlave bir pansuman gerekmez Kızlık zarının yeniden yırtılmasını önlemek için vajinaya bir cisim sokmaması gerektiği anlatılmalıdır.

  Son Nokta

  Kadın özgürdür. Kendi bedeni konusunda karar verebilme ve kendi yaşam yolunu çizme hakkı vardır. Genital estetik operasyonlardan biri olan kızlık zarı onarımı konusunda da önemli olan kadının istemesidir. Bilinmelidir ki uzun yıllar birlikte olan çiftler belki eski anılarını canlandırabilmek için, belki anılar katmak için hayata hymenoplasti, genital estetik isteği ile başvurabilmektedirler.

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu