İçeriğimde neler var?

  Pelvisde kaslar, sinirler, kan damarları ve bunları bir kılıf gibi saran bağ dokusu mevcuttur. Bu kasların idrar, dışkı yapma ve cinsel ilişki sırasında görevleri vardır. Vajına etrafındaki kaslar istemli çalışan ve aşk kasları olarak da ifade edilen kaslardır. Özellikle idrar kaçırma (öksürme, yürüme, koşma, gülme sırasında olan) sorunu yaşayan ve ilişkide yeterli doyuma ulaşamayan kadınlara aşk kaslarını çalıştırması öğretilmelidir. Yani davranışsal tedavi ilk uygulanılacak yöntemdir. Genellikle bu tedavi başlangıç aşamasında uygulanmakta, özellikle hafif şikayeti olan ve cerrahi yapılamayan kadınlarda uygulanılır. Ancak cerrahi bir yaklaşım düşünülen kadınlarada davranışsal tedavi eğitimini vermek tedavi başarısını arttırır.Amaç vajinal kasları çalıştırmak, kendi kontrolümüze almaktır. Kaslara karşı hakimiyeti elimize aldıktan sonrada onları doğru yönetmek önemlidir.

  Pelvis taban egzersizleri kegel egzersizleri olarak tanımlanmaktadır. Kegel egzersizleri vajinal kasları güçlendirmekte, idrar tutmayı sağlamaktadır.

  Kegel egzersizi tüm kadınlara önerilmeli, özellikle gebelikte ki önemi anlatılmalıdır.çünkü gebelikte pelvik kaslarını çalıştırmak hem normal doğumu kolaylaştırır, hemde doğum sırasında vajinadaki yırtıkları ve epizyotomi kesisini engeller.

  Nasıl yapılır?

  Vajinal kaslar idrar yaparken gevşettiğiniz, idrarını tutma sırasında ise kasılı tuttuğunuz kaslardır. İdrar yaparken kasma ve gevşetme işlemini 3-4 defa yapmanız bu kasları tanımanızı sağlar, yani idrarınızı biraz yapın ve tutun , bu işlemi her idrarda 3-4 defa uygulayın. Kaslarınızı tanıdıktan sonra ise kegel agzersizlerine geçin.

  vajinal kası kasma işlemini 5-6 saniye yapın. Sonra gevşeyin. Gevşeme sürenizde 5-6 saniye sürsün. Bu işlemi 10-15 defa tekrarlayın. Artık bir set olarak ifade edilen hareketi yaptınız. Her bir set gün içinde 3-4 defa tekrarlayın.ilk günlerde 3 defa yaptığınız bu egzersizlere alışın günde 10-15 set yapmanız kaslarınızı oldukça güçlendirir.kasılma sırasında nefes tutmayın vücudunuzun diğer kaslarını kasmayın. Bu egzersizler yaşam boyunca yapılmalı. Genç kadınlardada yapılması kaslarının gelişimi için oldukça önemlidir. Kegel egzersizleri sırasında vajinal koniler kullanılması vajinal kasları dahada güçlendirecektir. Bu koniler 20 gramdan başlayan ve 100 gram’a kadar değişen ağırlıktadır. Başlangıç aşamasında 20 gram koni tampon misali vajinaya yerleştirilip, bu koninin düşmemesi için vajinal kasların kasılması gerekir. Kadınlar bu egzersizle doğru kası kasmak zorundadır. Aksi durumda koni düşer. Ağırlığı zamanla arttırmak gerekir. Günde 3 defa ve her uygulamada vajınada koniyi 15-20 dakika tutmak gerekir.

  bu egzersizler:

  • Pelvisdeki kasların gücünü arttırır
  • Genital organ sarkmasını azaltır
  • Cinsel hazzı hem kadında hemde erkekte arttırır ve cinsel sorunları çözebilir.
  • Doğumda epizyotomi gereksinimini azaltır.
  • İdrar kaçırmayı azaltır.

  Egzersizleri düzenli bir şekilde yapan kadınlara yeni bir tuvalet alışkanlığıda edindirmek gerekir. Bu eğitimde belirli saat aralıklarla tuvalete gidilmesi ve mutlaka idrar yapmaya zorlanılmalıdır. İdrar yapma isteği olmasa bile mutlaka tuvalete gidilmelidir. Başlangıçta her saatte tuvalete gidilmekte, zamanla bu süre 4 saate kadar uzatılmaktadır. Tuvalete gitme saatleri dışında idrar yapma isteği geldiğinde ise başka bir şey düşünülmesi, koşmadan sabit kalıp aşk kaslarınızı kasmalı veya bir yere oturarakda bu kaslarınızı kasabilirsiniz. Ayrıca yaşamınızda ufak ama etkili değişikliklerde yapmalısınız.

  1. Kilo verin, egzersiz yapın
  2. Sigarayı bırakın
  3. Çay, kahve tüketimini azaltın
  4. İçtiğiniz suyu azaltmayın ama gün içinde dengeli bir şekilde tüketin, belirli aralıklarda su için, gece su içme miktarını azaltın
  5. Diyabetiniz varsa şeker kontrolüne dikkat edin.
  6. Tansiyonunuz mevcutsa ve antihipertansif kullanılyorsanız, antihipertansif ilaçlarda idrar söktürücü bulunduğundan doktorunuza şikayetlerinizi anlatın, ilaç değişimini hekiminiz düşünebilir.

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu