Labioplasti

Son yıllarda genital estetik operasyonların sayısı oldukça artmıştır.Genital estetik operasyonlar arasında labioplasti sık yaptığımız önemli ameliyatlardan biridir. Ancak teknik oldukça önemlidir. Çünkü bedenimizdeki her yapının bir fonksiyonu mevcut. Görsellikte ki değişiklik aynı zamanda fonksiyonuda iyileştirmeye yönelik olmalıdır. Bu nedenle önemli bir ayrıntı anatomiye hakim olmak, hem estetik hem de fonksiyonel bir iyileşme sağlamaktır.

Kadının Dış Genital Yapısı ve Yer Alan Organlar

 1. mons pubis: Göbek altında yer alan ve ergenlikle artan kıllar ile kaplı tümsek kısımdır. Bu kabarıklık, mons pubisin yağ dokusundan zengin bir yapı olmasından kaynaklanır.
 2. labia majör: Dış dudaklar olarak da bilinir. Vajina girişinin her iki yanında sağlı sollu yer alan yapıların en dışındaki kısımdır. Dış yüzü kıllar ile kaplıdır. Çok sayıda ter ve yağ bezi içerir. Çocukluk döneminde yapısal olarak yassı olup, ergenlikle beraber daha kabarık bir görüntü alır. Bu kabarıklığı veren yağ dokusudur.
 3. labia minör: İç dudaklar olarak da bilinir. Vajina girişinin her iki yanında bulunan deri kıvrımıdır. Boyutları her kadında farklıdır. Vajina girişinin sağ ve sol yanında bulunan labiumlar arasında simetri olabileceği gibi, birbirinden tamamen farklı da olabilir.

labioplasti-operasyonu

labioplasti-sonrasi-cinsel-iliski

Labioplasti Operasyonu

İç dudakların sarkık, normalden büyük, kırışık ve koyu renkli olması, bir çok kadının hoşlanmadığı bir görüntüdür. Labioplasti operasyonu amacıyla gelen hastanın beklentileri;

 1. Her iki labiumun simetrik olması,
 2. Küçük dudaklarda ki kırışık alanların giderilmesi,
 3. Bikini, tayt, beyaz renk pantolon giyiminde daha da sık görülen genital bölgede ki kabarıklık çoğunlukla kadını rahatsız eder. Bu görüntüden kurtulmak isteyen ve giyiminden ödün vermek istemeyen birey de genital estetik operasyonuna başvurur.
 4. Özellikle büyük ve sarkık dudaklar iç çamaşırına sürtünme nedeniyle kadında rahatsızlık hissi yaratır.
 5. Cinsel birleşme sırasında penisin girişine engel olan küçük dudaklar kadının acı hissetmesine neden olur.
 6. Büyük ve asimetrik küçük dudaklar etkisiyle klitorisin uyarılması gecikebilir hatta uyarılamayabilir. Bu durum orgazm olmada bile güçlük yaratır.
 7. Büyük, sarkık dudaklar nedeniyle vajinanın sürekli nemli kalması, sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonlarını arttırır.

Labioplasti Operasyonu Sonrası

Hastamız operasyon sonrası oldukça mutlu ve memnundur bedenindeki değişiklikten. Operasyondan yaklaşık 24 saat sonra hastamız sosyal hayatına dönebilir. Ortalama iyileşme süreci 3-4 gündür. Ancak bu sürede sadece hafif hassasiyet ve dikişlerin iyileşmesine bağlı kaşıntı yanma olabilir. Operasyon sonrası hastalarımızdan istediğimiz en önemli yardım genital bölge temizliğine dikkat edilmesidir. İyileşme sürecinde cildi tahriş etmeyen antiseptik solüsyonların kullanılmasını öneririz.

Labioplasti Sonrası Cinsel İlişki

Operasyondan bir gün sonra normal hayatına devam eden hastamızdan ortalama 20-25 gün kadar ilişkiye girmemesini öneririz. Bu süre dikişlerin iyileşmesi için geçen zaman dilimidir. Bu sürenin ardından kadının kendine güveni ve kendi bedenini beğenmesi arttığı için cinsel haz da artar. Artan haz duygusu cinsel isteği de arttırır.

Labioplasti Operasyonu Bakire Olan Genç Kadında Yapılabilir mi?

Labioplasti vajinal kanalın çıkış kısmında yer alan kızlık zarından bağımsız yapılan bir operasyondur. Labiumlar kızlık zarının dış kısmında bulunur. Ve yapılan operasyon kızlık zarına zarar vermez. 

Son Not Bizden Kadınlara;

Genital estetik operasyonlar ile ilgili bilgilerin artması, kadının hekime ulaşma olanağının kolaylaşması bu operasyonlara ilgiyi arttırmıştır. Özellikle genç kadınların labioplasti operasyonu sırasında kızlık zarının zarar görebileceğiyle ilgili endişelerinin giderilmesi hastayı rahatlatır.

Daha önce doğum yapmış ve ilerleyen yaş, menopoz, genetik gibi nedenlerin de etkisyle oluşan vajinada genişlik, idrar kesesinde sarkma gibi sorunlar da yapılan vajinal daraltma operasyonları ,labioplasti ile birlikte de yapılabilir.

Labioplasti Operasyonu sonrası nasıl geçer?

Labioplasty sonrasında ağrı, ilk 4-12 saatte sık karşılaşılan bir şikayettir. Genellikle ilk saatlerde sızlama, yanma, batma şeklinde tarif edilir. Ağrı kadının ağrı eşik düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle 4-6. saatte şikayetler azalır. Bu dönemde buz uygulama, ağrı kesiciler, yatıştırıcı ilaçlar, yatak istirahati, bacakların altına yastık konularak yükseltilmesi hastayı rahatlatır.

Labioplasty sonrasında ilk 24 saatin ardından ödem gelişebilir. Ortalama 2-3 gün içinde ödem geriler. Ödemi azaltmak için buz kompresyonu ve solüsyon kullanılabilir.

Özellikle 4-5. Günden sonra kaşıntı olabilir, antihistaminik kremler kullanılabilir. Genellikle 2-3. Haftadan sonra dikişler erir ve kaşıntı geçer.

Kime labioplasti uygulanır?

 • Normalden büyük iç dudaklar,
 • Asimetrik iç dudaklar,
 • Aşırı koyu, kırışık, büzüşük iç dudaklar,
 • Aşırı büyük iç dudaklara bağlı sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar,
 • Vaginal doğumlarda, bebeğin çıkışı sırasında iç dudaklarda kesi oluşmuşsa,
 • Klitoris etrafındaki deri fazlalıklarına bağlı kadının uyarılmasında ve orgazm olmasında zorluk,
 • Tayt, bikini, mayo gibi dar kıyafetleri giyme sırasında çıkıntı şeklinde görünene labiumlar,
 • Mevcut görüntü kadında özgüven eksikliğine yol açıyorsa operasyon planlanmalıdır.

Labioplasti operasyonu hangi bölgelerde daha sık uygulanır?

18 yaşını dolduran her kadına yapılabilir. Labioplasti operasyonu bakire olan genç kızlarada yapılabilir. Hem Avrupa, hem Amerika hem de Asya da oldukça yaygın bir operasyondur.

Hangi yaş aralığında sıklıkla tercih edilir?

20 – 35 yaş grubunda oldukça talep görmektedir. 35- 50 yaş arasında ise vaginoplasty ile kombine edilerek yapılmaktadır.

Hangi kadınlar ameliyat edilmelidir?

Dış genital bölgesinden mutlu olmayan, labiumları büyük ve asimetrik, cinsel uyarılmada zorluk yaşayan 18 yaşını dolduran kadınlar opere edilebilir.

Operasyon kadının hayatına ne katar?

Kadın hem sosyal hayatında hem cinsel hayatında oldukça mutlu hisseder. Her kıyafeti rahatlıkla taşıyabilir, partnerinin yanında özgüveni yüksek olup, cinsel hayatları renklenir. Ayrıca büyük labiumların neden olduğu hijyenik sorunlara bağlı oluşan vajinal enfeksiyonlar belirgin olarak azalır.

Labioplasti operasyonu ne kadar sürer?

Labioplasty operasyonu ortalama 1-1.5 saat sürmektedir. Labioplasty ile beraber klitoroplasty (klitoris estetiği) operasyonu da yapılmış ise operasyon süresi 1.5- 2 saate ulaşmaktadır. Operayon sonrası ilk 6-8 saatin ardından taburcu edilen hastamız için 2 günlük istirahat yeterlidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kadinlarda-dis-genital-organ-estetigi
Klitoral Hood Operasyonu

Kadın genital organlara yapılan estetik operasyonlar için kullanılan ‘vajinal estetik’ tanımının doğru olmadığını ifade etmek…

kadinda-genital-estetik
Kadında Genital Estetik

Kadınlarda dış genital organlarda estetik cerrahi birçok prosedürü içerir.  Labium minörlerin yeniden şekillendirilmesi.…

vajinoplasti-vajina-daraltma
Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vagina 7-10 cm uzunluğunda, 3-4 cm çapında bir kanaldır. Doğumlar, yer çekimi, kilo alıp verme, ilerleyen yaş ile beraber vag…

Gözat

Ne Aramıştınız?