HYMENOPLASTİ/ KIZLIK ZARI DİKİMİ

Bu konuyla ilgili yaptığım her cerrahi müdehale öncesi sorgulamışımdır kendi çapımda gerekliliğini. Ve ardından tek belirleyici nokta kadının bu operasyonu istemesidir diye de yanıtlamıştır hem beynim hem de yüreğim. Sonuçta belirleyici kadındır. Eğer bu operasyon onu ruhen ve bedenen rahatlatacak ve mutlu hissettirecek ise suallere gerek yok. Yaşanılmışlıklar belki de terkediliş ve başlayan yeni birliktelikler bunu gerektiriyorsa konu kapanmışdır. Sonrasında kadının uygun, doğru ve güvenilir bir merkeze başvurmasını gerektirir.

Yıllardır uğruna ölümlerin bile yaşandığı bu hymen yani kızlık zarı nedir? Nasıl bir yapıdır? Onarılabilir mi? İnceleyelim beraberce bu yapıyı dilerseniz.

Hymen Yunan asıllı bir sözcük olup bekareti simgelemekte. Oysa bakire olan birçok kadının ilk ilişkilerinde kanama yaşamadıkları da tıbbi olarak bilinen bir gerçek. Her kadın doğum hekimi bir gece yarısı nöbetinde tüm aile fertleriyle panik içinde gelen çiftlerle karşılaşmışdır. Kadına yapılan şiddetin değişik bir örneğidir. İlk gece kanaması yaşanmaması o kadının suçu olmuş ve söylediklerine güvenilmemişdir. Ne acıdır ki memleketimin acı bir gerçeği olarak devam etmekte bu sorun. Ancak bilinmelidir ki kadının ilk ilişkisi olsa dahi vajinal kanama yaşanmayabilir.

Hymen (kızlık zarı)

Vajina girişinin 1-2 cm içerisinde bulunan 2-3 mm kalınlığında bir doku kıvrımı, katlantısıdır. Aslına bakılırsa hymen kapalı bir yapı değildir. Vajinal kanal ile dış ortam arasında etrafındaki deri kıvrımlarıyla çapı daha küçük olan tam olarak fonksiyonu bilinmeyen yapıdır. Adet kanamasının da dışa akışını sağlayacak şekilde bir geçittir. Kızlık zarı yapısında ince kılcal damarlar mevcuttur. Bu nedendir ki hymen yani kızlık zarının yırtılması yoğun bir kanamaya yol açmaz.

Hymen, kızlık zarının görevi:

Çoğunlukla iç genital organları enfeksiyonlardan koruyan bir bariyer olduğu düşünülsede bu teorinin geçerliliği de kesin değildir.

Hymen, kızlık zarı muayenesi:

Özellikli bir muayene olup kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. Ağrı verici bir muayene değildir. Her daim yapılabilen bu muayenede hastanın adetli olması kontrolü engellemez. Spekulum kullanılmadan yapılan bu muayenede dış dudaklar aralanarak kızlık zarı yapısı gözlemlenir. Çoğunlukla kızlık zarı muayenesi ile başvuran kişi oldukça endişelidir. Birçok soru işareti ile başvuran çoğunlukla ilk defa jinekolojik muayeneye gelen genç kadın ayrıntılı bilgilendirilmelidir.

Hymenoplasti, kızlık zarı dikimi:

Çok kısa süren cerrahi bir müdehaledir. Hem lokal hemde genel anestezi altında yapılabilir. Operasyonun yapılabilmesi için 18 yaşın doldurulması gerekir. Kalıcı ve geçici olarak kızlık zarının yenilenmesi mümkündür. Geçici kızlık zarı dikimi için ilişkiden yaklaşık 3-7 gün önce operasyon yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı onarımında vajinanın iç dokusu kullanılarak yeni bir kızlık zarı yapılmaktadır.

Online Randevu