HYMENOPLASTİ / KIZLIK ZARI DİKİMİ

Bu konuyla ilgili yaptığım her cerrahi müdahale öncesi sorgulamışımdır kendi çapımda gerekliliğini. Ve ardından tek belirleyici nokta kadının bu operasyonu istemesidir diye de yanıtlamıştır hem beynim hem de yüreğim. Sonuçta belirleyici kadındır. Eğer bu operasyon onu ruhen ve bedenen rahatlatacak ve mutlu hissettirecek ise suallere gerek yok. Yaşanmışlıklar belki de terkediliş ve başlayan yeni birliktelikler bunu gerektiriyorsa konu kapanmıştır. Sonrasında kadının uygun, doğru ve güvenilir bir merkeze başvurmasını gerektirir.

Yıllardır uğruna ölümlerin bile yaşandığı bu hymen yani kızlık zarı nedir? Nasıl bir yapıdır? Onarılabilir mi? İnceleyelim beraberce bu yapıyı dilerseniz.

Hymen Yunan asıllı bir sözcük olup bekareti simgelemekte. Oysa bakire olan birçok kadının ilk ilişkilerinde kanama yaşamadıkları da tıbbi olarak bilinen bir gerçek. Her kadın doğum hekimi bir gece yarısı nöbetinde tüm aile fertleriyle panik içinde gelen çiftlerle karşılaşmıştır. Kadına yapılan şiddetin değişik bir örneğidir. İlk gece kanaması yaşanmaması o kadının suçu olmuş ve söylediklerine güvenilmemiştir. Ne acıdır ki memleketimin acı bir gerçeği olarak devam etmekte bu sorun. Ancak bilinmelidir ki kadının ilk ilişkisi olsa dahi vajinal kanama yaşanmayabilir.

Hymen (Kızlık Zarı)

Vajina girişinin 1-2 cm içerisinde bulunan 2-3 mm kalınlığında bir doku kıvrımı, katlantısıdır. Aslına bakılırsa hymen kapalı bir yapı değildir. Vajinal kanal ile dış ortam arasında etrafındaki deri kıvrımlarıyla çapı daha küçük olan tam olarak fonksiyonu bilinmeyen yapıdır. Adet kanamasının da dışa akışını sağlayacak şekilde bir geçittir. Kızlık zarı yapısında ince kılcal damarlar mevcuttur. Bu nedendir ki hymen yani kızlık zarının yırtılması yoğun bir kanamaya yol açmaz.

Hymen, kızlık zarının görevi:

Çoğunlukla iç genital organları enfeksiyonlardan koruyan bir bariyer olduğu düşünülse de bu teorinin geçerliliği de kesin değildir.

Hymen, kızlık zarı muayenesi:

Özellikli bir muayene olup kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. Ağrı verici bir muayene değildir. Her daim yapılabilen bu muayenede hastanın adetli olması kontrolü engellemez. Spekulum kullanılmadan yapılan bu muayenede dış dudaklar aralanarak kızlık zarı yapısı gözlemlenir. Çoğunlukla kızlık zarı muayenesi ile başvuran kişi oldukça endişelidir. Birçok soru işareti ile başvuran çoğunlukla ilk defa jinekolojik muayeneye gelen genç kadın ayrıntılı bilgilendirilmelidir.

Hymenoplasti, kızlık zarı dikimi:

Çok kısa süren cerrahi bir müdahaledir. Hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilir. Operasyonun yapılabilmesi için 18 yaşın doldurulması gerekir. Kalıcı ve geçici olarak kızlık zarının yenilenmesi mümkündür. Geçici kızlık zarı dikimi için ilişkiden yaklaşık 3-7 gün önce operasyon yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı onarımında vajinanın iç dokusu kullanılarak yeni bir kızlık zarı yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Toplumun cinsellik konusunda kadınlar üzerinde olan etkisi Türkiye gibi kapalı toplumlarda yadsınamayacak derecede fazladır. Evlilik öncesinde yaşanan cinsel deneyimler kapalı toplumlarda kabul edilmemekte ve kadınlar üzerinde psikolojik ve toplumsal baskı oluşturmaktadır. İlk cinsel deneyim sırasında deformasyona uğrayan kızlık zarının tekrar eski haline gelmesi için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Uygulanan bu işlem kızlık zarı dikimi olarak tanımlanmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi elbette ki kadının isteğine bağlı olarak ve hasta mahremiyetine saygı gösterilerek gerçekleştirilmektedir. İki türde uygulanan kızlık zarı dikimi işleminde türlerden birincisinde bir hafta ila 10 gün dayanıklılığını koruyacak şekilde uygulanmaktadır. Yapılan bu işlem halk arasında genellikle düğün gecesi kızlık zarı tamiri olarak adlandırılmaktadır. Kızlık zarı dikiminin ikinci türü ise yaklaşık 3 ay süre ile dayanıklılığını koruyabilmektedir. Her iki işlemden sonra ilk cinsel deneyim sırasında tekrar bozulmaya uğrayacak ve kanama gerçekleşecektir. Kızlık zarı dikimi işlemini vajinanın anatomik yapısını bilen jinekolog hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Yapılırken Ağrı Olur Mu?

Kızlık zarı dikimi işlemi genellikle anestezi altında uygulanmaktadır ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bu işlem sırasında veya sonrasında herhangi bir ağrı ya da acı hissi duyulmamaktadır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi olarak adlandırıla işlemde vajinanın iç kısmından doku alınarak uygulanmaktadır. Geçici operasyona oranla daha uzun süren işlem de yine anestezi altında uygulanmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi ve İlk İlişki

Kızlık zarı dikimi sonrasında yaşanan ilk cinsel ilişki sırasında kızlık zarı deformasyona uğrayacak ve kanama meydana gelecektir. Kanama oranı uygulayan doktorun tecrübe ve bilgisine göre değişkenlik göstermektedir. Öyle ki kızlık zarı dikimi işlemi sonrasındaki ilk cinsel ilişki sırasında kanama gerçekleşmesini amaçlayan bir uygulamadır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süreci

Kızlık zarı dikimi diğer cerrahi işlemlere oranla oldukça kolay bir işlemdir. Hasta açısından oldukça konforlu olan bu işlem sonrasında günlük yaşam faaliyetlerine hemen başlanabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında hasta ve doktor haricindeki hiç kimse bu uygulamanın gerçekleştiğini anlamamaktadır. Öyle ki vajina girişinde uygulanan bu işlem ilk cinsel deneyim sırasında kanama gerçekleştiğinde başarıya ulaşmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı

Kızlık zarı dikimi fiyatları uygulanacak anestezi türüne, uygulanacak işlemin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıntılı bir muayene sonrasında kızlık zarı işlemi için ne kadar ücret ödeneceği belirlenebilmektedir.

Kızlık Zarı Tamiri Sonrası Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Kızlık zarı tamiri alanında uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde enfeksiyon ya da anesteziye bağlı problemler yaşanabilmektedir. Aynı zamanda uygulayıcı hekimin tecrübesi ve bilgisi dahilinde kızlık zarı dikimi başarıya ulaşacak ve kanama gerçekleşecektir.

Online Randevu