Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları

Kadında Üreme Organları 

Kadında üreme organları dış ve iç olarak iki farklı bölümde incelenir.

Dış genital organlar:

  1. Dış Dudaklar: Vajina girişini her iki taraftan örten ve yağ dokusuda barındıran yastıkçılardır. Vajinayı travmalardan korur.
  2. İç Dudaklar: Büyük, dış dudakların iç kısmında bulunur ve küçük dudaklar olarak da bilinir.
  3. Kızlık Zarı (Hymen): İnce bir deri katlantısıdır. Bakireliğin simgesi olarak bilinir. Fonksiyonu netleşmemekle beraber özellikle çocukluk döneminde vajinayı enfeksiyonlardan koruduğuna inanılır.
  4. Klitoris: Kan damarlarından ve sinir uçlarından zengin olup cinsel uyarılma sırasında boyutu artar. Erkekte bulunan penis başının kadındaki muadilidir. Yani orgazmdan da sorumludur.
  5. Üretra: İdrar yapma deliği olarak da bilinir. Özellikle ilk cinsel deneyim ardından kimi zaman sürtünme sırasında ki tahriş, kimi zaman enfeksiyon etkenleriyle karşılaşmadan dolayı sık idrara çıkma, idrar yaparken sancı hissi olabilir. Önemli olan enfeksiyon varlığının dışlanabilmesidir.

İç Genital Organlar:

  1. Vajina: Vajina girişi dış genital organları arasındadır. Girişin ardından iç genital organların bir parçası olan vajinanın 2/3 lük kısmı gelir. Silindir şeklinde bir organ olan vajina yapısında yer alan salgı yapan bezler vajinanın ıslak ve kaygan olmasını sağlar. Uyarı olmadığında vajina duvarları bitişik olup, ilişki sırasında penisi içine alacak, doğum sırasında bebeğin geçişine izin verecek kadar genişler.
  2. Rahim: Tüpler ve her iki yumurta da diğer iç genital organlardır.

İdeal Vajina

Dış genital organlardaki asimetri, renk farklılığı bir hastalık değildir. Ve görsel açıdan kendini rahatsız eden görüntüden kurtulmak istediğini ifade eden kadına mutlaka bu durumun bedenine bir zarar vermediğini ve bir hastalık olmadığı anlatılmalıdır.

Latince kılıf anlamınada gelen vajinanın sadece dış 1/3 kısmı cinsel yönden uyarılır. Vajinal kanalın kalan 2/3’lük kısmı ise sadece basıncı hisseder.

Uyarı almayan ve normal olarak ifade ettiğimiz vajina derinliği 7,5-10 cm olan silindir şeklinde bir yapıdır.Ancak cinsel uyarı ve istek ile genital organlarda değişiklik olur. Uyarılma rahimin kasılmasına ve yukarı çekilmesine ardından da vajina genişliğinin artmasına neden olur. Cinsel ilişki sonrasında ise vajina eski genişliğine geri gelir.

Vajina Neden Genişler?

Vajinayı genişleten ana neden seks sırasındaki uyarıdır. Nasıl ki erkek bedeninde seks penisin boyunun büyümesine ve kalınlaşmasına yol açıyorsa, bu duruma paralel olarak kadında da vajinanın uzamasına ve genişlemesine yol açar. Oldukça esnek bir yapısı olan vajina cinsel birleşmeye uygun olduğu gibi, doğum sırasında bebeği kavrayabilecek kadar genişleme kapasitesine sahiptir.

Vajina yapısı kolajen dokusundan zengindir. İlerleyen yaş, menapoz, jinekolojik operasyonlar ve doğumlar vajina yapısında yer alan kolajen dokusunun azalmasına yol açar. Vajina sıkılığını kaybeder. Bunun dışında özellikle zor ve müdehaleli doğumlar sırasında vajinal kasların kesilmesi, yırtılması hem vajinanın sıkılığında hem de şeklinde bozulmalara yol açar.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı ise kadının bağ dokusu yapısıdır. Bazı romatolojik hastalıklar bağ dokusunu etkilemekte ve genel olarak vücudumuzda yaygın olarak bulunan kollajen dokusunda harabiyete yol açmaktadır. Bu nedenle vajinal genişleme, rahim sarkması gibi şikayetlerle başvuran her kadın sistemik muayene edilmeli, sorunun genital bölge ile sınırlı olup olmadığı incelenmelidir. Sistemik bir hastalık mevcudiyetinde gerekli konsültasyonlar sonrasında tedavi süreci belirlenir.

vajina-daraltma-ameliyati-ne-zaman-yapilir

vajina-neden-genisler

Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Özellikle normal doğum sonrasında vajina kaslarında gevşeme ve genital organlarda sarkma olabilir. Zor doğumlarda ise gerekli olan epizyotominin anatomiye uygun iyileşememesi hasarı daha da arttırır. Çoğunlukla kadın tüm deformitelerin hemen düzelmesini ister. Bizler kadın doğum uzmanı olarak bu durumda hemen bir operasyon önermeyiz. Öncelikle iyileşme sürecini ve kasların güçlenmesini sağlamak için egzersizler öneririz. Ve ortalama 6 ay bekleme süresi ardından hastamızı tekrar değerlendiririz. Hastanın beklentilerini dinler ve mevcut durumun anatomik olarak operasyon gerektirdiği durumda da ameliyat kararı veririz.

Bazı kolajen doku hastalıklarında ise doğum, yaş ve menapoz gibi faktörlerden etkilenmeden vajinada genişlik, genital organlarda sarkma olabilir. Bu hastalıklarda sorun dokuda olduğu için tekrarlama ihtimali yüksek olması nedeniyle operasyon çok önermediğimiz hasta grubudur. Çoğunlukla kolajen dokusunu güçlendirici ilaç tedavisi ve kas gücünü arttıran egzersizler öneririz.

Vajina daraltma operasyonu gebelik ve laktasyon döneminde yapılmaz. Ard arda gebelik düşünen hastalarımızda ise çocuk sayısını tamamlanmasının ardından operasyon planlanır.

Vajina Daraltma Ameliyatında Yapılan İşlemler

Vajina daraltma aslında operasyonun gerçek adı değildir. Halk arasında sık kullanılması nedeniyle yazı diline de yansımıştır bu tamlama. Vajina Daraltma operasyonu içinde bir grup hastada rahim sarkması, bir grup hastada idrar kesesinde bir grup hastada ise kalın bağırsağın son kısmı olan rektumda sarkma olabilir. Biz hastalarımızın çoğunda tüm bunları bir arada görmekteyiz. Tanı koyabilmemiz için detaylı jinekolojik muayene gerekmekte. Ve birtakım testlerle hastamızda patolojinin yol açtığı klinik bulguları tespit ederiz. Eğer hastada klinik olarak bir şikayet bulunmuyor ve kadının sosyal yaşantısını etkilemiyorsa operasyon önerilmez.

Vajina Daraltma Ameliyatı Riskleri

Her cerrahi işlemin riskleri mevcuttur. Cerrahi bir operasyon olan vajen daraltma defektin boyutuna göre 45-90 dakika arasında değişmektedir. Operasyon genel anestezi altında yapılmakta olup anestezinin tüm riskleri de mevcuttur. Ancak gelişen bilim dünyasının tıbba da büyük katkıları olduğundan, son yıllarda anestezinin oluşturduğu ciddi komplikasyonlara görmemekteyiz. Diğer taraftan cerrahi işlemlerde olabilecek enfeksiyon, kanama vb. nadir görülen komplikasyonlardır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Egzersizler

Genital bölgede mevcut kasların bedenimizdeki diğer kaslar gibi egzersiz ihtiyacı vardır. En iyi yöntem vajina kaslarını öğrenmekle başlar. Jinekolojik muayene sırasında 4-5 dakika süren basit bir anlatım ile hastamız bu kasları tanır ve kasıp gevşeme hareketleri ile kaslar güçlenir. Operasyon planlamasak dahi tüm kadınlara bu egzersizleri öğretmek vajina kaslarını güçlendirmekte ve genital organlardaki sarkmayı engellemektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Yapılan operasyon boyutuna göre değişmekle beraber 20-25 gün cinsel perhiz önerilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Genişleme Olur mu?

Vajina daraltma ameliyat sonrasında yeniden genişleme, yeni bir doğum ardından veya altta yatan bağ dokusu zayıflığına yol açan hastalıklarda görülmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları 2023

Vajina daraltma fiyatları işlemin yapıldığı hastaneye göre değişmektedir. Detaylı bilgi hekiminizden alabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

koronavirusler-ve-gebelik
Koronavirüsler Ve Gebelik

Farklı klinik belirtilere yol açabilirler. Tek zincirli, zarflı bir RNA virüsüdür. …

kimler-kurtaj-yaptirabilir
Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Günümüzde pek çok çift bebek sahibi olmak istemektedir. Ancak bazı çiftler de zamanı olmadığını, erken olduğunu düşünmektedir…

hymenoplasti-kizlik-zari-onarimi
Hymenoplasti (Kızlık Zarı Onarımı)

Hymenoplasti veya kızlık zarının onarımı genital estetik operasyonlarından biridir. Vajinanın giriş kısmında mevcut olan zarı…

Gözat

Ne Aramıştınız?