İçeriğimde neler var?

  Vücudun bir parçası olarak genital bölgedeki fiziksel ve yapısal bozukluklar, kişinin psikolojisinde ve cinsel yaşam kalitesinde büyük problemlere yol açabilmektedir. Genital bölgeden duyulan memnuniyetsizliğin göz ardı edilmesi kişiyi mutsuz etmekten başka bir şeye yaramayacaktır. Öyle ki; günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve insanların bilinç seviyelerinin artmasından ötürü genital bölge problemleri konuşulmaması gereken birer tabu olmaktan çıkmıştır. 

  Genital Estetik Nedir?

  Güzellik; uygarlık tarihi boyunca özellikle kadınların her daim arzu ettikleri bir kavramdır. Estetik kavramı kadınlarda; genç, dinç ve pürüzsüz bir cilt ile ölçülü bir vücuda sahip olmakla ilişkilidir. Günümüzde teknolojinin tıp alanında kullanılması, bilimsel çalışmaların sürdürülmesi ile estetik uygulamalar vücudun hemen hemen her noktasında gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte yüz gençleştirme ve şekillendirme uygulamalarının yapılabildiği gibi genital bölgede de gençleştirme ve şekillendirme uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir.

  Genital estetik uygulamalarının hem psikolojik hem de fizyolojik nedenleri bulunmaktadır. Genital bölgesi arzu ettiği görünümde olan kadın cinsel yaşamında kendini özgüvenli hissedecek ve çok daha rahat davranacaktır. Bununla birlikte yeni ilişki kurmakta zorlanmayacak ve yaşamın her alanında kendini güçlü hissedecektir. Genital estetik uygulamalarının gerçekleştirilmesindeki fiziksel nedenler ise; doğum sonrasında yaşanan deformasyonların giderilmesi ve bunun yanında dar pantolon, mayo, tayt gibi kıyafetleri rahatça giyebilmektir. Aynı zamanda rahim sarkması problemlerinde ve idrar kaçırma problemlerinde de genital estetik uygulamalarına başvurulabilmektedir.

  Genital Estetik Kimlere Yapılabilir?

  18 yaşın üzerindeki her kadın sorunsuz bir şekilde genital estetik yaptılabilmektedir. Genital estetik yaptırmak için bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Her yaştan kadın istediği zaman genital estetik ameliyatına başvurabilmektedir.

  Genital estetik, cinsel ilişkiye girmemiş olan kadınlara da kızlık zarına zarar vermeden uygulanabilmektedir. 

  Genital Estetik Nasıl Yapılır?

  Genital estetik ile genellikle vajina daraltma ve vajina toplama ameliyatları kast edilmektedir. 

  Labioplasti hem işlevsel hem de estetik sebeplerle gerçekleştirilen bir işlemdir. Asıl görevi vajina girişini kapatarak, vajinayı mikroplara ve yabancı maddelere karşı korumak olan iç dudakların genişlemesi sonucunda hem fonksiyonel hem de estetik anlamda bazı problemler meydana gelir. İç dudakların normal kabul edilen ölçüsü ise dış dıudakların dışına taşmamasıdır. Dışarı taşma durumunda kadınlar dar pantolonlar, mayo ve bikini giydiklerinde oluşan çıkıntıdan ötürü görünümlerinden memnun kalmamaktadırlar. Bu durum da kadınlarda özgüven eksikliğine hatta psikolojik problemlere yol açabilmektedir. İç dudaklarda meydana gelen bu problem aynı zamanda idrar tutamama ve cinsel işlev bozukluklarına da neden olmakta ve hem kadının hem de partnerinin yaşam kalitesini düşürmektedir. 

  Genital estetik genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ortalama olarak yarım saat süren bir operasyondur. Labioplasti ameliyatlarında iç dudaklardaki fazla doku ceerrahi girişim ile çıkartılır. Operasyon sonrasında ise iz kalmamaktadır. Labioplastiden sonra özen bir pansumana da gerek duyulmamaktadır. Hastanın bölgeyi ılık su ile temizlemesi ve kuru tutması yeterlidir. 

  Hasta, opersyondan üç gün sonra duş almaya başlayabilir. Ancak banyo esnasında küvete su doldurmaktan kaçınılmalı, ayakta duş almak tercih edilmelidir.

  Labioplasti ameliyatından sonra enfeksiyon riskine karşı en az bir ay denize ve havuza girilmemeli ve cinsel ilişkiye ara verilmelidir. 

  Klitoris düzeltme ameliyatı, klitorisin üzerindeki fazla derinin düzeltildiği bir operasyondur. Genellikle labioplasti ameliyatı ile birlikte uygulanmaktadır. 

  Vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı ise; vajinanın son 5-6 cm'lik bir kısmının daraltılması işlemidir. Vajinanın boyunda kısalma meydana gelmemektedir. Vajinanın bu bölgesinin daraltılması ile hem estetik hem de cinsel işlev açısından memnun edici sonuçlar elde edilir. 

  Genital Estetik Uygulamaları Nelerdir?

  Genital estetik uygulamaları kadın genital bölgesinde uygulanan işlemler bütünüdür. Bu işlemler; vajina beyazlatma, vajina daraltma, iç dudakların küçültülmesi, dış dudaklarda estetik olmayan görünümün düzeltilmesi uygulamalarıdır. Bu uygulamaların hangilerinin gerçekleştirileceği ameliyat planlamasında tasarlanmakta ve hastanın arzusuna göre şekillenmektedir. Küçük dudakların küçültülmesi ya da hacim kaybı yaşayan büyük dudaklara yağ enjeksiyonu yapılması, vajen daraltma uygulamasını içeren genital estetik, aynı zamanda rahim sarkması problemi yaşayan kadınlara da tedavi amaçlı uygulanabilmektedir.

  En sık uygulanan genetik estetik ameliyatları ise şu şekildedir;

  • Labioplasti
  • Vajinoplasti
  • Klitoris düzeltme ameliyatı
  • Doğumdan sonraki dikişlerin düzeltilmesi
  • Dış dudaklara yağ enjeksiyonu

  - Labioplasti: dış genital bölgedeki asimetrik durumlar hem enfeksiyon riskini arttırmakta hem de kıyafet seçimini zorlaştırmaktadır. Labioplasti ameliyatından sonra hasta bir gün içerisinde sosyal yaşamına ve iş yaşamına dönebilmektedir. Yaklaşık 4 – 6 hafta süre boyunca hastanın denize girmesi ve cinsel ilişkiye girmesi önerilmemektedir. -

  - Vajinoplasti: cinsel birliktelik sırasında tatminin azalmasına neden olan vajina genişlemesinin tedavisi amaçlı uygulanmaktadır. İlişki sırasında ses çıkmasını, vajinanın kavrama gücünün arttırması amaçlanan vajinoplasti işlemi genellikle sık doğum yapan y ada çok fazla cinsel ilişkiye giren kadınların tercih ettiği bir uygulamadır.

  Genital estetik uygulamaları 18 yaşını aşmış her kadına uygulanabilmektedir. Evli ya da bekar olmasının herhangi bir ayırt edici özelliği bulunmamaktadır. Aynı zamanda bakire kadınlarda ise kızlık zarına zarar verilmeden genital estetik uygulamalarının gerçekleştirilmesi mümkündür.

  Genital Estetik Ameliyatı

  Genital estetik uygulamaları öncesinde ayrıntılı bir jinekolojik muayene gerçekleştirilmekte ve ameliyat planlaması hastanın arzusuna ve bölgede uygulama yapılabilirlik düzeyine göre yapılmaktadır.

  Yapılacak uygulama veya uygulamalara göre 1 ila 3 saat arasında süren ameliyat sırasında hastanın tercihine bağlı kalınarak lokal ya da genel anestezi uygulamasına başvurulmaktadır.

  Hastaların ameliyat sonrası hakkında merak ettikleri bir konu da cinsel hayatına ne kadar süre sonra dönecekleridir. Uygulamalara ve doku iyileşmesine bağlı olarak 3 – 8 hafta sonra cinsel hayata dönülebilmektedir.

  Ameliyat sonrasında 1 ila 7 gün içerisinde de hasta günlük yaşamına dönebilmekte ve iş yaşamına devam edebilmektedir. Ameliyat sırasında eriyen dikişler kullanılması sebebi ile mikroskobik izler kalmakta ve bu izler zamanla hiç görünmeyecek düzeye gelmektedir.

  Genital Estetik Ameliyatı Gerekli midir?

  Vajinanın genişlemesine neden olan aşağıdaki durumlara bağlı olarak genital estetik ameliyatına baş vurulmaktadır;

  • Fazla sayıda doğum yapmış olmak
  • Zorlu doğum
  • Doğumda yırtılmaların meydana gelmesi
  • Doğumdaki yırtılmaların uygun teknik ile dikilmemesi
  • Doğum sonrasında dikişlerin açılması
  • Yaşın ilerlemesine bağlı vajinada elastikiyet kaybı
  • Vsjinanın doğuştan yapısal olarak büyük olması

  Genital bölge ameliyatları fonksiyonel ve estetik olmak üzere iki amaca yönelik uygulanabilmektedir.

  Riskleri Nelerdir?

  Genital estetik uygulamaları sırasında ve sonrasında her cerrahi müdahalede olduğu gibi birtakım riskler bulunmaktadır. Bu riskler erken ve geç dönem olarak sınıflandırılmaktadır.

  Erken dönem riskleri; kanama, enfeksiyon ve yara ayrışmasıdır. Kanama ve enfeksiyon aynı zamanda yara ayrışmasına neden olabilmektedir. Ameliyat sonrası erken dönemde bu sorunların yaşanmaması için doktor reçetesine mutlaka uyulmalı ve önerileri dikkate alınmalıdır.

  Geç dönem riskleri; cinsel ilişki sırasında ağrı hissinin oluşması. Genellikle psikolojik bir etki de olabilen ağrı hissi birkaç ay sonrasında normale dönecektir. Aynı zamanda küçük dudakların boyutundaki eşitsizlikler de iyi bir ameliyat planlaması ile giderilebilmektedir.

  Genital estetik uygulaması alanında uzman cerrahlar tarafından uygulanması gerekmektedir. Eriyen dikişlerin kullanıldığı ameliyatta dikiş aldırmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Enfeksiyon, aşırı kanama ya da şekil bozukluklarının önüne geçmek için doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Vajina genişlemesinin önüne geçmek, vajina bölgesindeki kasları güçlendirmek amacıyla uzmanlar tarafından önerilen Kegel egzersizleri de ameliyat sonrasında vajina genişlemesi ve şekil bozukluğu risklerinin önüne geçmektedir.

  Fonksiyonel Genital Bölge Ameliyatları

  Vajina ön ya da arka duvarı ve bazen her ikisi birlikte doğuma bağlı olarak genişleyebilmekte ve vajinadan dışarı çıkabilmektedirler. Bazı hastalarda ise doğum sonrasında sarkma olmadan da genişleme olmakta ve hem hasta hem de partneri bu durumdan rahatsızlık duymaktadır.

  Vajinadaki genişlemenin neden olduğu fonksiyonel problemler aşağıdaki gibidir;

  • İdrar kaçırma
  • İdrar torbası ve rahimde sarkma meydana gelmesi
  • Cinsel hazzın hem kadın hem partneri için azalması
  • Vajinadan yürürken ses gelmesi

  Bu şikayetlerden biri veya birkaçı aynı anda görülebilmektedir. Tek bir müdahele sırasında bu şikayetlerin tümünün tedavi edilmesi mümkündür. Genital estetik ameliyatı bu ameliyatın gerçekten gerekli görüldüğü kadınlara yapılmalıdır. 

  Doğum Sonrası Genital Estetik

  Kadınların cinsel yaşamlarını büyük ölçüde etkileyen genital estetik, özellikle doğum sonrasında oluşan deformasyonun tedavisinde gerçekleştirilmektedir. Fazla doğum yapan kadınların, müdahaleli doğum süreci yaşayan kadınların sıklıkla tercih ettiği genital estetik; farklı bölgeler için uygulanabilmektedir.

  Anne olmak her şeyin üzerinde olan bir duygu olsa da doğum sırasında birtakım sorunlar yaşanabilmektedir.

  Özellikle normal doğum sürecinde bebeğin vajinadan çıkabilmesi için anal bölge ile vajina atasındaki bölgeye kesik atılmakta ve doğum sonrasında tekrar dikiş atılabilmektedir.

  Aynı zamanda normal doğum sırasında vajen genişlemekte ve dış genital bölgede şekil bozuklukları meydana gelmektedir. Bu nedenle doğum sonrasında kadınların birçoğu genital estetik uygulamalarına başvurmaktadır.

  Hızlı Ulaşmak için;

  • Tel : 0216 688 10 88
  • Adres : Uphill Towers Barbaros Mah. Akzambak Sk. B Blok Kat:15 D:85 Ataşehir - İstanbul

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu