İstanbul Genital Estetik

Vücudun bir parçası olarak genital bölgedeki fiziksel ve yapısal bozukluklar, kişinin psikolojisinde ve cinsel yaşam kalitesinde büyük problemlere yol açabilmektedir. Genital bölgeden duyulan memnuniyetsizliğin göz ardı edilmesi kişiyi mutsuz etmekten başka bir şeye yaramayacaktır. Öyle ki; günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve insanların bilinç seviyelerinin artmasından ötürü genital bölge problemleri konuşulmaması gereken tabu olmaktan çıkmıştır. 

 

Genital Estetik Nedir?

Güzel olma; uygarlık tarihi boyunca özellikle kadınların her daim arzu ettikleri bir kavramdır. Estetik kavramı kadınlarda; genç, dinç ve pürüzsüz bir cilt ile ölçülü bir vücuda sahip olmakla ilişkilidir. Günümüzde teknolojinin tıp alanında kullanılması, bilimsel çalışmaların sürdürülmesi ile estetik uygulamalar vücudun hemen hemen her noktasında gerçekleştirilebilmektedir. Yüz gençleştirme ve şekillendirme uygulamalarının yapılabildiği gibi, genital bölgede de gençleştirme ve şekillendirme uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir.

Genital estetik uygulamalarının hem psikolojik hem de fizyolojik nedenleri bulunmaktadır. Genital bölgesi arzu ettiği görünümde olan kadın, cinsel yaşamında kendini özgüvenli hissedecek ve çok daha rahat davranacaktır. Bununla birlikte yeni ilişki kurmakta zorlanmayacak ve yaşamın her alanında kendini güçlü hissedecektir. Genital estetik uygulamalarının fiziksel nedenleri; doğum sonrasında yaşanan deformasyonların giderilmesi ve bunun yanında dar pantolon, mayo, tayt gibi kıyafetleri rahatça giyebilmektir. Aynı zamanda rahim sarkması ve idrar kaçırma problemlerinde de genital estetik uygulamalarına başvurulabilmektedir.

Genital Estetik Kimlere Yapılabilir?

18 yaşın üzerindeki her kadına, şikayetlerinin varlığında, genital estetik işlemleri yapılabilmektedir. Genital estetik yaptırmak için bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Her yaştan kadın istediği zaman genital estetik ameliyatına başvurabilmektedir.

Genital estetik bir türü olan labioplasti, cinsel ilişkiye girmemiş olan kadınlara da kızlık zarına zarar vermeden uygulanabilmektedir. 

Nasıl Yapılır?

Genital estetik ile genellikle vajina daraltma, labioplasti, klitoroplasti, dış dudak dolguları ve kızlık zarına yapılan ameliyatlar kastedilmektedir. 

Labioplasti; hem işlevsel hem de estetik sebeplerle gerçekleştirilen bir işlemdir. Asıl görevi vajina girişini kapatarak, vajinayı mikroplara ve yabancı maddelere karşı korumak olan iç dudakların büyük, sarkık, asimetrik olması hem fonksiyonel hem de estetik anlamda bazı problemlere yol açar. İç dudakların normal kabul edilen ölçüsü ise dış dudakların dışına taşmamasıdır. Dışarı taşma durumunda; dar pantolon, mayo ve bikini giydiklerinde oluşan dolgun görüntü ve çıkıntı kadını mutsuz eder. İç dudaklarda meydana gelen bu problemin oluşturduğu özgüven eksikliği cinsel işlev bozukluklarına neden olmakta, hem kadının hem de partnerinin yaşam kalitesini düşürmektedir. 

Genital estetik  operasyonları; genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ortalama 60-90 dak süren bir operasyondur. Labioplasti ameliyatlarında iç dudaklardaki fazla doku çıkartılır. Operasyon sonrasında ise iz kalmamaktadır. Labioplastiden sonra özel bir pansumana da gerek duyulmamaktadır. Hastanın bölgeyi ılık su ile temizlemesi ve kuru tutması yeterlidir. 

Hasta, opersyondan iki gün sonra duş almaya başlayabilir. Ayakta duş tercih edilmelidir.

Labioplasti ameliyatından sonra enfeksiyon riskine karşı en az bir 3 hafta denize ve havuza girilmemeli ve cinsel ilişkiye ara verilmelidir. 

Klitoris düzeltme ameliyatı, klitorisin üzerindeki fazla derinin düzeltildiği bir operasyondur. Genellikle labioplasti ameliyatı ile birlikte uygulanmaktadır. 

Vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı ise; vajinanın son 5-6 cm'lik kısmının daraltılmasıdır.. Vajinanın boyunda kısalma meydana gelmemektedir. Vajinanın daraltılması ile hem estetik hem de cinsel işlev açısından memnun edici sonuçlar elde edilir. 

genital-estetik-uygulamalari-nelerdir

genital-estetik-ameliyati

Genital Estetik Uygulamaları Nelerdir?

Kadın genital bölgesinde estetik, kozmetik amaçlı uygulanan işlemler bütünüdür. Bu işlemler arasında; vajina beyazlatma, vajina daraltma, iç dudakların küçültülmesi, dış dudaklarda estetik olmayan görünümün düzeltilmesi sayılabilir. İşlemleri belirleyen hastanın arzusu ve jinekolojik muayenesidir.

En sık uygulanan genetik estetik ameliyatları ise şu şekildedir;

 • Labioplasti
 • Vajinoplasti
 • Klitoris düzeltme ameliyatı
 • Doğumdan sonraki dikişlerin düzeltilmesi
 • Dış dudaklara yağ enjeksiyonu sayılabilir.
 1. Labioplasti: dış genital bölgedeki asimetrik, büyük, sarkık ve koyu renkteki labiumlara yönelik yapılan operasyondur. Labioplasti ameliyatından sonra hasta bir gün içerisinde sosyal yaşamına ve iş yaşamına dönebilmektedir. Yaklaşık 4 – 6 hafta süre boyunca hastanın denize girmesi ve cinsel ilişkiye girmesi önerilmemektedir.
 2. Vajinoplasti: cinsel birliktelik sırasında tatminin azalmasına neden olan vajina genişlemesinin tedavisi amaçlı uygulanmaktadır. İlişki sırasında gaz sesi çıkması, vajinanın kavrama gücünün yetersizliği, cinsel tatminin azalması durumunda vajinoplasti operasyonu yapılabilir. Genellikle sık doğum yapan yada çok fazla cinsel ilişkiye giren kadınlarda yapılan bir uygulamadır.

Genital estetik uygulamaları 18 yaşını aşmış her kadına uygulanabilmektedir. Evli ya da bekar olmasının herhangi bir ayırt edici özelliği bulunmamaktadır. Aynı zamanda bakire kadınlarda sıklıkla yapılan labioplasti, kızlık zarına zarar verilmeden yapılan bir operasyondur.

Genital Estetik Ameliyatı

Genital estetik uygulamaları öncesinde ayrıntılı bir jinekolojik muayene gerçekleştirilmekte ve ameliyat planlaması hastanın arzusuna ve jinekolojik problemlerine göre yapılmaktadır.

Yapılacak işleme göre 60-90 dakika arasında süren ameliyat, hastanın tercihine bağlı kalınarak lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir.

Ameliyat sonrası, yapılan cerrahi işleme göre değişmekle beraber ortalama 3 – 8 hafta sonra cinsel hayata dönülebilmektedir.

Ameliyat sonrasında 1 ila 7 gün içerisinde de hasta günlük yaşamına dönebilmekte ve iş yaşamına devam edebilmektedir. Ameliyat sırasında eriyen dikişler kullanılması, kan akımının genital bölgede yüksek olması sebebi ile çoğunlukla iz kalmamakta ve kalan izlerde zamanla hiç görünmeyecek düzeye gelmektedir.

Genital Estetik Ameliyatı Gerekli midir?

Vajinanın genişlemesine neden olan aşağıdaki durumlara bağlı olarak genital estetik ameliyatına başvurulmaktadır;

 • Fazla sayıda doğum yapmış olmak
 • Zorlu doğum
 • Doğumda vajinal yırtılmaların meydana gelmesi
 • Doğumdaki yırtılmaların uygun teknik ile dikilmemesi
 • Doğum sonrasında dikişlerin açılması
 • Yaşın ilerlemesine bağlı vajinada elastikiyet kaybı
 • Vajinanın doğuştan yapısal olarak büyük olması

Genital bölge ameliyatları fonksiyonel ve estetik olmak üzere iki amaca yönelik uygulanabilmektedir.

Genital Estetik Riskleri Nelerdir?

Genital estetik uygulamaları sırasında ve sonrasında her cerrahi müdahalede olduğu gibi birtakım riskler bulunmaktadır. Bu riskler erken ve geç dönem olarak sınıflandırılmaktadır.

Erken dönem riskleri; kanama, enfeksiyon ve yara ayrışmasıdır. Ameliyat sonrası erken dönemde bu sorunların yaşanmaması için doktor reçetesine mutlaka uyulmalı ve önerileri dikkate alınmalıdır.

Geç dönem riskleri; cinsel ilişki sırasında ağrı hissinin oluşmasıdır. Genellikle psikolojik bir etki de olabilen ağrı hissi birkaç ay sonrasında normale dönecektir. Aynı zamanda küçük dudakların boyutundaki eşitsizlikler de iyi bir ameliyat planlaması ile giderilebilmektedir.

Genital estetik operasyonları, alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Eriyen dikişlerin kullanıldığı ameliyatta dikiş aldırmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Enfeksiyon, aşırı kanama ya da şekil bozukluklarının önüne geçmek için doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Vajina genişlemesinin önüne geçmek, vajina bölgesindeki kasları güçlendirmek amacıyla doktorunuz tarafından önerilen Kegel egzersizlerini mutlaka yapmalısınız..

Fonksiyonel Genital Bölge Ameliyatları

Vajina ön ya da arka duvarı ve bazen her ikisi birlikte doğuma bağlı olarak genişleyebilmekte ve vajinadan dışarı çıkabilmektedirler. Bazı hastalarda ise doğum sonrasında sarkma olmadan da genişleme olmakta ve hem hasta hem de partneri bu durumdan rahatsızlık duymaktadır.

Vajinadaki genişlemenin neden olduğu fonksiyonel problemler aşağıdaki gibidir;

 • İdrar kaçırma
 • İdrar torbası ve rahimde sarkma meydana gelmesi
 • Cinsel hazzın hem kadın hem partneri için azalması
 • Vajinadan yürürken ses gelmesi

Bu şikayetlerden biri veya birkaçı aynı anda görülebilmektedir. Tek bir müdahele sırasında bu şikayetlerin tümünün tedavi edilmesi mümkündür. Genital estetik ameliyatı bu ameliyatın gerçekten gerekli görüldüğü kadınlara yapılmalıdır. 

Doğum Sonrası Genital Estetik

Anne olmak her şeyin üzerinde olan bir duygu olsa da doğum sırasında birtakım sorunlar yaşanabilmektedir.

Özellikle normal doğum sürecinde bebeğin vajinadan çıkabilmesi için anal bölge ile vajina arasındaki bölgeye kesi yapılmakta ve doğum sonrasında onarılmaktadır. Deri, deri altı, bağ ve kas dokusunda oluşan kesi onarımında tüm dokular karşılıklı dikilmeli ve eriyen dikişler kullanılmalıdır. Onarımın cerrahi kurallara uygun yapılmadığı, enfeksiyonun oluştuğu, kadının sistemik hastalıklarının olduğu durumlarda yara iyileşmesinde sorun olur.

Aynı zamanda normal doğum sırasında vajen genişlemekte ve dış genital bölgede şekil bozuklukları meydana gelmektedir. Bu nedenle doğum sonrasında kadınların birçoğu genital estetik uygulamalarına başvurmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kizlik-zari-dikimi
Kızlık Zarı Dikimi

Hymen yani kızlık zarı nedir? Nasıl bir yapıdır? Onarılabilir mi? İnceleyelim beraberce bu yapıyı dilerseniz.…

labioplasti
Labioplasti

Son yıllarda genital estetik operasyonların sayısı oldukça artmıştır. Kadın yaşadığımız yüzyılda sadece eş, sadece anne değil…

vajina-daraltma
Vajina Daraltma

Vajina, Latince ‘kılıf’ anlamına gelir. Cinsel ilişkinin gerçekleşmesini sağlayan vajina, iç ve dış genital organları birbiri…

Gözat

Ne Aramıştınız?