Menopoz ve Cinsel Sorunlar

Menopoz döneminde sıklığı artan cinsel sorunlar önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sağlık fiziksel ve ruhsal tam iyilik halidir. Cinsel sorunlar bir sağlık problemidir.

Özellikle bizim gibi cinselliğin konuşulmadığı toplumlarda kadınlar sorunlarını paylaşmaya çekinir. Menopozda ki kadınların sadece %30’u cinsel sorunları için bir sağlık kurumuna başvurur. Tedavi alan ve ilaç kullanan ise menopoza giren kadınların sadece %7’si dir.

Yapılan araştırmalarda sağlık kontrolü için başvuran kadınlar menopoz ve sonuçları ile ilgili sorgulandıklarında %75’i sorunlarını anlatmaktadır. Dikkat edilmesi gereken kadının direk olarak yaşadığı sıkıntılarla ilgili başvurmamasıdır. Bu nedenle menopoz döneminde olan her kadından ayrıntılı anemnez alınmalı ve kadına bunları anlatmak için yeterli zaman verilmelidir.

Ortalama menopoz yaşı 49-51 olup, genetik nedenler asıl belirleyici olandır. Menopoz yaşını etkileyen diğer nedenler arasında sigara, kemoterapik ajanlar, radyoterapi ve cerrahi nedenler sayılabilir.

Menopozda kadını bekleyen sorunlar arasında; ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik, kilo artışı, sıcak basması, uykusuzluk, baş ağrısı, duygusal değişiklikler sayılabilir. Aynı zamanda bu dönemde vajinal kuruluk ve idrar kaçırma şikayetiyle de sık olarak karşılaşmaktayız. Çoğunlukla her sorunun tedavisinde etkin olan hormon desteğini her kadında uygulayamamaktayız. Hormonların oluşturduğu yan etkiler nedeniyle bizler hastamıza en faydalı ve zarar vermeyen yöntemi öneririz.

Kadında ağrılı cinsel ilişkinin önemli bir nedeni vajinal kurulukdur.

Vajinal Kuruluk

Vajinanın epitel dokusu incelir ve yüzeyel yerleşim gösteren damar sayısı azalır. Vajina kuru, pürüzsüz ve daha kırmızı renktedir. Azalmış hormon düzeyi ve kuruyan vajinal doku aynı zamanda idrar kaçırma, sık idrara çıkma, idrarda yanma gibi sorunlara da yol açabilir. Ve vajinal kuruluğun asıl hissedilen sonucu ağrılı cinsel ilişkidir.

Ağrılı cinsel ilişki tedavisi oldukça kolaydır. Tedavide kullanılan hem sistemik hem de sadece vajinaya uygulanılan östrojen oldukça etkin bir yöntemdir. Ancak birçok kadın hormon dışında bir yöntem arar.

Tedavide Lazer

Kollajen dokusunda artışa yol açan lazer vajinal kuruluk ve yanma şikayetlerini tamamen ortadan kaldırır. Lazer ışınları dokuya zarar vermeden yenileme işlemi yapar. Bunu yaparken aynı zamanda vajinayı daraltır ve sıkılaştırır. Cinsel tatmin hem kadın hem de erkekte mükemmeldir.

menopoz-ve-cinsel-hastaliklar

menopoz-ve-cinsel-sorunlar-tedavisi

Tedavide Vajinal Dolgular

Vajinanın ilk 3 santimetrelik kısmı ağrılıdır. Çünkü sinir uçlarının en yoğun olduğu bölgedir. Ve özellikle ağrılı cinsel ilişkide vajinanın giriş bölümüne yapılan dolgu materyali ile vajinal giriş ağrısız olmakla birlikte kayganlık da artmaktadır. Orgazm olmakta sorun yaşayan kadına ise G noktasına uyguladığımız dolgu matertali ile kadında cinsel tatmini arttırmaktadır.

Tedavide PRP

Güvenilir, yan etkisi olmayan ve başarı oranları yüksek bir tedavidir. Sağlıklı yaşlanma amacıyla dermatoloji alanında sık kullanılan PRP, son yıllarda vajinal kuruluk tedavisinde de kullanılmıştır.

Tedavide Ozon

Ozon yenilemedir. Enfeksiyonları tedavi eder. Vajinal kan akımını arttırır. Vajinal florayı korur.

Tedavi Başarısı

Sonuç çoğunlukla yüz güldürücüdür. Başarı şansı yüksek olup önerimiz çoğunlukla tedavinin kombine uygulanmasıdır. Uygun hastalarda biyoeşdeğer hormon tedavisi ile başarı şansı artmaktadır. KADINLARIMIZ SAĞLIKLI YAŞ ALMAKTADIR.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

menopoz-nedir
Menopoz Nedir?

Menopoz; kadında üreme döngüsünün son bulduğunu işaret eden doğal bir biyolojik süreçtir. Halk arasında adet sonrası dönem ol…

menopoz-tedavisinin-tarihi
Menopoz Tedavisinin Tarihi

Çin İmparatorları genç kadın idrarını kurutarak kullanmışlar. 1821'de Paris’te ilk kez menopoz kelimesi kullanılmıştır. …

menopoz-doneminde-yapilan-hormon-testleri
Menopoz Döneminde Yapılan Hormon Testleri

Hormanlar vücudumuzdaki bir çok sistemi etkileyen farklı yapıda ve değişik fonksiyonları olan sinyal molekülleridir. Taşıdıkl…

Gözat

Ne Aramıştınız?