Bekarlarda Vajinismus Tedavisi

Vajinismus sorunu nedeniyle birçok evlilik sonlanabilmektedir. Vajinismus zaman içinde kendiliğinden geçebilecek bir problem değildir. Bu nedenle ilişki bitse dahi vajinismus problemi devamlılığını sürdürür. Vajinismus sorunu yüzünden boşanmış olan kadınlar yeni bir ilişkiye başlamadan önce tedavi olmayı tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra; henüz evlenmemiş olan bekar çiftler de vajinismus tedavisine baş vurabilirler.

Bazı genç çiftler, cinselliği evlilikten sonra değil de evlenmeden önce yaşamayı tercih ederler. Partnerleriyle ilk kez cinsel birliktelik yaşamayı arzulayan bazı genç kızlar düşündüklerinden daha yoğun bir korku ve kaygıya kapılıp vajinismus problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Bu durum daha sonraki denemelerde de devam edebilir. 

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Bekarlık döneminde cinsellikle ilgili duyulan yanlış, eksik ve abartılmış bilgiler
  • Geçmişte bilinçaltına yer eden cinsel travmalar
  • Toplumsal baskılar

Vajinismusun en sık karşılaşılan sebepleri bunlardır. Ancak bu sorunu yaşayan bekar kişiler sorunun kaynağını kendileri bilememekte hatta çoğu zaman anlam verememektedirler. 

vajinismus-neden-olur

bekarlarda-vajinismus-tedavisi-nasil-yapilir

Bekarlarda Vajinismus Sorunu

Cinsel terapi için baş vuran bekar kadınlar ve geliş nedenleri aşağıdaki gibi olmaktadır;

  • Üniversite çağındaki öğrenciler
  • Vajinismus sorunu nediyle boşanmış olan kadınlar
  • Evliliği düşünen nişanlı kadınlar
  • Evlilik planları olan ancak cinsel problemler yaşayan kadınlar
  • Önceki ilişkilerinde cinsel problemler yaşadığı için ilişkisini bitiren tekrar aynı sorunu yaşamak istemeyen kadınlar
  • Orgazm olamayan, cinsel isteksizlik yaşayan kadınlar
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı duyan kadınlar

Bekarlarda Vajinismus Tedavisi

Bekar kadınlar vajinismus tedavisine baş vurmak için evli kadınlara göre daha çekimser olabilmektedirler. Ancak problem ne kadar erken çözülürse bu problemden o kadar psikolojik hasar almadan kurtulacaklarını da unutmamalıdırlar. Vajinismus problemi bir süre sonra kadının kendisini eksik ve zayıf hissetmesine yol açar. İlişkide çiftlerin birbirlerine duydukları sevgi ve saygıyı yıpratır. Bekar bir kadının ilişki esnasında bu süreçleri hiç yaşamadan problemi bir uzman yardımıyla kendi başına çözmesi aslında bir anlamda avantajlıdır.

Vajinismus nedeniyle boşanmış olan kadınların ise aynı şeyleri yeni birlikteliklerinde tekrar yaşamak zorunda kalmalarının çok yorucu olacağını tahmin etmek zor değil. Bu nedenle yeni bir birlikteliğe başlanmadan önce bu problemin bekarken çözülmesi daha doğru olur.

Vajinismusun nedeni bekar kadınlarda da, evli kadınlardaki gibi psikolojik ya da organik kaynaklı olmalıdır. Bu nedenle tedavi süreci aynıdır. Ancak evli - bekar fark etmeksizin vajinismus tedavisi kişiye özgüdür. Bu nedenle tedaviye başlanmadan önce hastaya jinekolojik muayene uygulanır. Böylece vajinismusun derecesi ve psikolojik mi yoksa yapısal kaynaklı mı olduğu anlaşılamaktadır ve buna göre bir tedavi planlanmaktadır.

Vajinismus tedavisinde cinsel terapi yöntemleri ve hipnoz tedavisi uygulanmaktadır. Bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemleri ile kişi genital bölge ve vajinasını tanır, vajina kaslarını kontrol etmeyi öğrenir ve daha önce edindiği yanlış ve olumsuz bilgilerden sıyrılır. Böylece hastanın tüm cinsel problemleri kalıcı bir şekilde çözülmüş olur. Vajinismus tekrarlayan bir hastalık olmamakta birlikte ; tedavinin başarı oranları da %90'ın üzerinde seyretmektedir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

istenilen-pembelik
İstenilen Pembelik

Cilt rengimizin koyulaşması yani bronzlaşmak yaptıklarınızı düşünün. Güneşin altında saatlerce şezlongda geçirdiğiniz saatler…

vaginal-tightening-vaginal-sikilasma
Vaginal Tightening- Vaginal Sıkılaşma

İlerleyen yaş, gebelik ve genetik özelliklere bağlı olarak vajina yapısı değişebilir. Vajinada bulunan kas ve kollajen dokusu…

kozmetik-urunlerde-yer-alan-metaller
Kozmetik Ürünlerde Yer Alan Metaller

Kozmetik ürünler içinde insan bedenine ve gebelik durumunda bebeğe zararlı olabilecek metaller yer alabilir. Nikel, kobalt ve…

Gözat

Ne Aramıştınız?