İçeriğimde neler var?

  Vajinismus parmak egzersizleri hastalara en sık verilen ev ödevidir. Peki vajinismus tedavisinde neden parmak egzersizleri tercih edilir?

  Parmak egzersizlerinin asıl amacı vajina kaslarının kontrollü bir şekilde yönetebilmeyi öğrenmektir.

  Parmak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

  Vajina giriş kısmında kızlık zarı bulunmaktadır. Kızlık zarının içinde adet kanının dışarı akışını sağlayan bir delik bulunur. Parmak egzersizleri sırasında kadın önce kendi, sonra ise eşinin parmağı ile kızlık zarındaki bu deliği aşarak vajina içini hissetmelidir. Parmak egzersizlerinde önce serçe parmaktan başlanmalı ve her hafta ilerletilmelidir. Kadın kendi genital bölgesini ve vajinasını tanıyıp hissettikten sonra aynı egzersiz kadının eşinin parmağı ile de yapılmalıdır. 

  Parmak egzersizleri, serçe parmaktan başlanarak ortalama olarak her hafta bir boğum olmak üzere vajina içine parmağın sokularak ilerletilmesine dayanır. Bunun için bacak açma, rahatlama ve gevşemenin tam olarak sağlanması gerekir. Serçe parmağın üç boğumu da sokulduktan sonra orta parmak ve işaret parmak da vajinaya sokulur. Bir sonraki aşamada ise eşin aynı anda iki parmağı vajina içine sokması ve ilerletmesi istenir. Bu noktada kadının parmakları vajina içinde hissetmesi istenir. Parmaklar içeride rahat bir şekilde açılabilir hale geldikten sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir. 

  Parmak egzersizine ek olarak uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri;

  • Rahatlama ve nefes egzersizleri (düzenli soluk alıp verme, hafif dinlendirici müzik dinleme, sıcak su ile banyo vb.)
  • Ayna egzersizi (el aynası ile oturur pozisyonda genital bölgeyi inceleme ve tanıma)
  • Genital mesaj ve dokunma
  • Kegel egzersizleri 

  Ancak parmak egzersizleri vajinismus problemi yaşayan kadınların çoğuna zor, itici ve sıkıcı gelmektedir. Bu nedenle tedaviyi askıya almayı düşebilmektedirler. Ancak parmak egzersizleri içermeyen tedavi seçeneklerinin de mümkün olduğu unutulmamalıdır. 

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu