İstenilen Pembelik

Cilt rengimizin koyulaşması yani bronzlaşmak yaptıklarınızı düşünün. Güneşin altında saatlerce şezlongta geçirdiğiniz saatler veya her türlü riski alarak girdiğiniz solaryum makineleri. Güneşin ve ultraviyolenin zararlı etkilerine rağmen arzu edilen bronz renk için aşılan zorluklar ve risler . Buraya kadar her şey normal ve anlaşılması kolay. Ancak birçok kadının önemli bir estetik sorunu genital bölgede oluşan koyulaşmış cilt rengi. Neden olur? Nasıl tedavi edilir? Ve nasıl önlenir?

Derinin Yapısı

Vücudumuzu saran deri yapısı birbirinden farklı 3 katmandan oluşur.

 1. epidermis (üst deri)
 2. dermis (alt deri)
 3. deri altı

Epidermis

Derinin eş dış tabakasıdır. Bu tabakada yer alan asıl hücre keratinositlerdir. Derinin kalınlığı yaşa, cinsiyete ve vücutta kapladığı yere göre değişir. Epidermis kendi içinde 4 ayrı tabakada incelenir. En üstte ölü hücreler yer almaktadır. Ve bu hücreler epidermisin en alt tabakasında yer alan hücrelerin çoğalması ile oluşur. Yani en alt tabakadaki hücreler en yeni hücreler olup, en üstteki hücre ölü hücredir.

Keratinositlerin ortalama 21-25 günlük ömrü mevcuttur. Bizi ilgilendiren epidermisde yer alan ve deriye rengine veren melanoasitlerdir. Keratinositlerin ömrünün 21-25 gün olması nedeniyle lazer seanslarının arasındaki süre ortalama 3 hafta olmalıdır.

Melanositler

Epidermisin dermis ile birleştiği yerde bulunur. Ve deride yer alan asil ve çoğunluğu oluşturan keratinositler ile deriye renk veren melanositler arasında oran vardır. Her bir melanosit karşılığında 4-10 keratinosit mevcuttur. Bu oran derinin her bölgesinde farklıdır. Melanin yapımını sağlar. Üretilen melanini keratinositlere aktarır. Bu melanin hem deri ve saçın rengini verirken hemde cildi güneş ışınlarından korur.

Derinin İçerdiği Melanin Ve Deri Rengi

 1. Doğuştan mevcut deri rengi: Dış faktörlerden bağımsız, doğduğumuzda mevcut cilt rengidir.
 2. Dış faktörlerin etkisi ile oluşan cilt rengi: Doğuştan mevcut olan cilt renginin özellikle ultraviyole etkisiyle koyulaşması veya rengin açılmasıdır.

genital-bolge-koyulasma-nedenleri

vulva-vajina-beyazlatma

Genital Bölgede Koyulaşma Nedenleri

Risk faktörleri:

 1. aşırı kilo
 2. genetik
 3. etnik köken
 4. hormonal bozukluklar
 5. bazı ilaçlar ve hormonal takviyeler
 6. epilasyon sırasında kullanılan cilde zararlı yöntemler

Dış genital bölge ‘vulva’ olarak adlandırılır. Vulva derisinde birçok etkene bağlı olarak cilt renginde koyulaşma olabilir. Koyulaşma da en önemli etken östrojen hormonudur. Gebelik döneminde de koyulaşmanın asıl nedeni artan östrojen hormonu nedeniyledir. Ancak kadınların bir kısmında gebelik sonrasında renkte açılma olurken, bir kısmında vulva cildindeki koyulaşma kalıcı olmaktadır. Esmer tenli kadınlarda koyulaşma daha yoğun yaşanmaktadır.

Östrojen Ne Yapar?

Güneş ışığının etkisi ile östrojen hormonu cilde renk veren melanosit hücrelerinin melanin pigmenti salgılamasını neden olur. Genital bölge tüyler ile korunsa ve giysiler ile kapalı olsa da ultraviyoleden korunamaz.

Vulva Renginde Koyulaşmanın Getirdiği Sorunlar

Cilt renginde oluşan koyulaşmanın kadına fiziksel olarak bir zarar vermez. Ancak bazı kadınlar bu renk koyulaşmasından rahatsız olur. Ve kadının bedeni ile barışık yaşamasını engeller, bir çok kadın ise cinsellikten ve partnerinden uzaklaşabilir. Bu sorunlarla karşılaşan kadın tedavi arayışında bulunur.

Vulva / Vajina Beyazlatma İsteğindeki Artış Nedenleri

Bilmek. Daha doğrusu tedavinin varlığını bilmek, öğrenmek. Bilinmese istenmezdi. Aslında burada güzel kime göre? Neye göre? Sorularını da eklemek gerekir. Net ve kesin cevap ise kadının hissettikleridir. Daha rahat, daha güzel nasıl hissediyorsa onu istemesidir. Yani vulvada oluşan renk koyulaşmasından rahatsız ve mutsuz ise elbette tedavi arayışında bulunulmasını öneririm. Ancak bu değişiklik kadını mutsuz etmiyorsa tedavi veya renk açma önerilmemelidir.

Vulva Cildinde Renk Açma Tedavisinde Lazerin Yeri

1-Genel anestezi veya lokal anestezi amaçlı bölgesel iğne ile uyuşturmaya gerek yoktur.

2-işlem öncesi lazer uygulanılacak bölgeye lokal anestezik krem sürülür.

Etki mekanizması: Lazer ışığı cilt tabakası olan dermisde yer alan ve deriye koyu renk veren ‘melanosit’ adı verilen hücreleri tahrip eder. Melanositlerin tahripi ile bu hücreler tarafından üretilen melanin pigmentinin üretimi engellenmiş olur. Böylece renk koyulaşması engellenir. Ancak her beden birbirinden farklı olduğu için kaç seans süreceği ve sonuçları ancak muayene sonrasında karar verilebilir.

Vulva Cildine Uygulanılan Lazer Rahim Ve Yumurtalıkları Etkiler Mi?

Uygulanılan lazer ışınları cildin yaklaşık 4 mm derinliğine etkiler. Yani cilt altındaki dokuları etkilemez. Doğal bir sonuçtur ki cilde yapılan lazer ışınları rahim ve yumurtalıkları yada başka bir iç organı etkilemez.

Vulvada Uygulanan Lazer İşlemi Kaç Seans Sürer? 

Her hastaya göre uygulanılan tedavi dozu, süresi ve sıklığı farklıdır. Tek bir tedavi modalitesinden bahsetmek doğru değildir.

genital-bolge-renk-acma

vulvada-uygulanan-lazer-islemi

Genital Bölge Renk Açma İle Aynı Seansta Yapılan İşlemler

 1. Ağrılı cinsel ilişki tedavisi için lazer;
 2. Genital siğil tedavisi; Bilinmelidir ki mevcut siğiller öncelikle lazer ile tedavi edilir. Ve ciltteki iyileşmenin ardından vajinal / vulvar beyazlatma işlemi yapılmalıdır.
 3. Vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişkiye yönelik yapılan lazer uygulanımı,
 4. Vajinal sıkılaşma lazer ile,
 5. İdrar kaçırma tedavisinde lazer uygulanılır. Lazer ile yapılan bu tedaviler sırasında genital bölgede herhangi bir kesi olmaz. Kanama riski yoktur.

Hangi Lazer Türü?

Kliniğimizde mevcut lazer erbium yag dır. Birçok üniversitede kullanılan erbium yag/ fotona lazer yan etki profili düşük ve etkinliği yüksekdir.

Tedavi Sonrası Sonuçlar

İşlemin etkilerinin izlenmesi için 1 ay gibi bir süre gereklidir. Yani lazer sonrası 1 ay. Bu süre derimizde yer alan hücrelerimizin yerine yenilerinin gelmesi için geçen süredir.

Vajinal Beyazlatmanın Riskleri

Uygun cilt ve uygun dozda yapılan uygulamalarda ciltte herhangi bir risk oluşmaz.

Lazer İle Genital Açma Kimlere Uygulanılır?

Gebe olmayan ve 18 yaşını doldurmuş her kadına uygulanılabilir. Ancak hastanın isteği, beklentileri ve oluşabilecek sonuçlar konusunda ayrıntılı bilgilendirme yapılmalıdır.

Lazer Sonrası Dikkat Edilmesi Gerektirenler

Lazer sonrası uygulama alanında geçici kızarma ve yanma olabilir. Nadiren bazı ciltlerde cilt altı su toplanması yaşanabilir. Bu nedenle lazer uygulamalarında ilk seansta doz düşük tutulmalıdır.

İlgili İçerik; Genital Estetik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

infertilite-kisirlik-ve-psikoloji-arasindaki-gizli-bag
İnfertilite (Kısırlık) Ve Psikoloji Arasındaki Gizli Bağ

Korunmasız bir yıl düzenli ilişkiye giren ve gebe kalamayan çiftler infertil olarak tanımlanır. Dünyada infertilite oranların…

kadinda-cinsel-isteksizlik
Kadında Cinsel İsteksizlik

Devamlı veya tekrarlayan şekilde cinsel istek ve cinsel etkinliğin az veya tamamen olmaması olarak tanımlanabilir. Cinsel ist…

covid-19-pandemisinde-gebelik-ve-kadin
Covid-19 Pandemisinde Gebelik Ve Kadın

1-Düzenli el yıkama 2-Siz veya ailenizdeki herhangi biri öksürdüğünde veya hapşırdığında bir  peçete  kullanın, bu…

Gözat

Ne Aramıştınız?