Genital Estetik

Güzellik; uygarlık tarihi boyunca özellikle kadınların her daim arzu ettikleri bir kavramdır. Estetik kavramı kadınlarda; genç, dinç ve pürüzsüz bir cilt ile ölçülü bir vücuda sahip olmakla ilişkilidir. Günümüzde teknolojinin tıp alanında kullanılması, bilimsel çalışmaların sürdürülmesi ile estetik uygulamalar vücudun hemen hemen her noktasında gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte yüz gençleştirme ve şekillendirme uygulamalarının yapılabildiği gibi genital bölgede de gençleştirme ve şekillendirme uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir.

Genital estetik uygulamalarının hem psikolojik hem de fizyolojik nedenleri bulunmaktadır. Genital bölgesi arzu ettiği görünümde olan kadın cinsel yaşamında kendini özgüvenli hissedecek ve çok daha rahat davranacaktır. Bununla birlikte yeni ilişki kurmakta zorlanmayacak ve yaşamın her alanında kendini güçlü hissedecektir. Genital estetik uygulamalarının gerçekleştirilmesindeki fiziksel nedenler ise; doğum sonrasında yaşanan deformasyonların giderilmesi ve bunun yanında dar pantolon, mayo, tayt gibi kıyafetleri rahatça giyebilmektir. Aynı zamanda rahim sarkması problemlerinde ve idrar kaçırma problemlerinde de genital estetik uygulamalarına başvurulabilmektedir.

Genital Estetik Uygulamaları Nelerdir?

Genital estetik uygulamaları kadın genital bölgesinde uygulanan işlemler bütünüdür. Bu işlemler; vajina beyazlatma, vajina daraltma, iç dudakların küçültülmesi, dış dudaklarda estetik olmayan görünümün düzeltilmesi uygulamalarıdır. Bu uygulamaların hangilerinin gerçekleştirileceği ameliyat planlamasında tasarlanmakta ve hastanın arzusuna göre şekillenmektedir. Küçük dudakların küçültülmesi ya da hacim kaybı yaşayan büyük dudaklara yağ enjeksiyonu yapılması, vajen daraltma uygulamasını içeren genital estetik, aynı zamanda rahim sarkması problemi yaşayan kadınlara da tedavi amaçlı uygulanabilmektedir.

Genital estetik uygulamaları aşağıdaki gibidir;

- Labioplasti: dış genital bölgedeki asimetrik durumlar hem enfeksiyon riskini arttırmakta hem de kıyafet seçimini zorlaştırmaktadır. Labioplasti ameliyatından sonra hasta bir gün içerisinde sosyal yaşamına ve iş yaşamına dönebilmektedir. Yaklaşık 4 – 6 hafta süre boyunca hastanın denize girmesi ve cinsel ilişkiye girmesi önerilmemektedir. - Vajinoplasti: cinsel birliktelik sırasında tatminin azalmasına neden olan vajina genişlemesinin tedavisi amaçlı uygulanmaktadır. İlişki sırasında ses çıkmasını, vajinanın kavrama gücünün arttırması amaçlanan vajinoplasti işlemi genellikle sık doğum yapan y ada çok fazla cinsel ilişkiye giren kadınların tercih ettiği bir uygulamadır.

Genital estetik uygulamaları 18 yaşını aşmış her kadına uygulanabilmektedir. Evli ya da bekar olmasının herhangi bir ayırt edici özelliği bulunmamaktadır. Aynı zamanda bakire kadınlarda ise kızlık zarına zarar verilmeden genital estetik uygulamalarının gerçekleştirilmesi mümkündür.

Genital Estetik Ameliyatı

Genital estetik uygulamaları öncesinde ayrıntılı bir jinekolojik muayene gerçekleştirilmekte ve ameliyat planlaması hastanın arzusuna ve bölgede uygulama yapılabilirlik düzeyine göre yapılmaktadır. Yapılacak uygulama veya uygulamalara göre 1 ila 3 saat arasında süren ameliyat sırasında hastanın tercihine bağlı kalınarak lokal ya da genel anestezi uygulamasına başvurulmaktadır.

Hastaların ameliyat sonrası hakkında merak ettikleri bir konu da cinsel hayatına ne kadar süre sonra dönecekleridir. Uygulamalara ve doku iyileşmesine bağlı olarak 3 – 8 hafta sonra cinsel hayata dönülebilmektedir. Ameliyat sonrasında 1 ila 7 gün içerisinde de hasta günlük yaşamına dönebilmekte ve iş yaşamına devam edebilmektedir. Ameliyat sırasında eriyen dikişler kullanılması sebebi ile mikroskobik izler kalmakta ve bu izler zamanla hiç görünmeyecek düzeye gelmektedir.

Doğum Sonrasında Genital Estetik

Kadınların cinsel yaşamlarını büyük ölçüde etkileyen genital estetik, özellikle doğum sonrasında oluşan deformasyonun tedavisinde gerçekleştirilmektedir. Fazla doğum yapan kadınların, müdahaleli doğum süreci yaşayan kadınların sıklıkla tercih ettiği genital estetik; farklı bölgeler için uygulanabilmektedir. Anne olmak her şeyin üzerinde olan bir duygu olsa da doğum sırasında birtakım sorunlar yaşanabilmektedir. Özellikle normal doğum sürecinde bebeğin vajinadan çıkabilmesi için anal bölge ile vajina atasındaki bölgeye kesik atılmakta ve doğum sonrasında tekrar dikiş atılabilmektedir. Aynı zamanda normal doğum sırasında vajen genişlemekte ve dış genital bölgede şekil bozuklukları meydana gelmektedir. Bu nedenle doğum sonrasında kadınların birçoğu genital estetik uygulamalarına başvurmaktadır.

Genital Estetik Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Genital estetik uygulamaları sırasında ve sonrasında her cerrahi müdahalede olduğu gibi birtakım riskler bulunmaktadır. Bu riskler erken ve geç dönem olarak sınıflandırılmaktadır.

Erken dönem riskleri; kanama, enfeksiyon ve yara ayrışmasıdır. Kanama ve enfeksiyon aynı zamanda yara ayrışmasına neden olabilmektedir. Ameliyat sonrası erken dönemde bu sorunların yaşanmaması için doktor reçetesine mutlaka uyulmalı ve önerileri dikkate alınmalıdır.

Geç dönem riskleri; cinsel ilişki sırasında ağrı hissinin oluşması. Genellikle psikolojik bir etki de olabilen ağrı hissi birkaç ay sonrasında normale dönecektir. Aynı zamanda küçük dudakların boyutundaki eşitsizlikler de iyi bir ameliyat planlaması ile giderilebilmektedir.

Genital estetik uygulaması alanında uzman cerrahlar tarafından uygulanması gerekmektedir. Eriyen dikişlerin kullanıldığı ameliyatta dikiş aldırmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Enfeksiyon, aşırı kanama ya da şekil bozukluklarının önüne geçmek için doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Vajina genişlemesinin önüne geçmek, vajina bölgesindeki kasları güçlendirmek amacıyla uzmanlar tarafından önerilen Kegel egzersizleri de ameliyat sonrasında vajina genişlemesi ve şekil bozukluğu risklerinin önüne geçmektedir.

Kegel Egzersizleri

Pelvik taban egzersizleri olarak da tanımlanabilen Kegel egzersizleri; doğum sonrasında iyileşmenin hızlandırılması, pelvik bölgesindeki ve genital bölgedeki organların güçlendirilmesi, idrar kaçırma problemlerinin giderilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Her pozisyonda uygulanabilen egzersizler; vajina ve makat çevresindeki kasların sıkıca kasılması ve sonrasında gevşetilmesi disiplinine dayanmaktadır. Kegel egzersizlerinde en önemli nokta doğru kası bulmaktır. Bu noktada kasılması sırasında bacak kaslarının hareket etmemesine dikkat edilmelidir.

Online Randevu