Genital bölge kadında enfeksiyona an açık ve korunmasız olan vücut bölümüdür. Ve oldukça karmaşıktır. Genital bölgede çok sayıda salgı bezinin bulunması enfeksiyon etkenlerinin kolayca üremesinde sağlar.  Vajinal kanal rahim ve rahim ağzının dış dünya ile bağlantısını sağlayan kanaldır. Bu durum da vajinal enfeksiyonların kolayca rahime ve oradan da tüplere hatta karın zarına ulaşmasını sağlar. Ancak her vajinal enfeksiyon da klinik bu boyutlara ulaşmaz.

Kadın doğum polikliniklerine başvuran hasta grubu incelendiğinde genital enfeksiyonlar azımsanmayacak bir gruptur. Akıntı, kötü koku, ilişkide ağrı, yanma  gibi şikayetlerle başvuran bu kadınlar da çoğunlukla etken vajinal enfeksiyona yol açan bakteri ve virüslerdir. Ve her kadın hayatında en az bir defa vajinal enfeksiyon geçirmiştir.  Kadın da anotomik yapıyı incelersek, vajinanın hem idrar hem de anüse yakın komşuluğu enfeksiyonların sık görülmesinin önemli bir nedenidir. Aynı zamanda her ay adet gören kadın da, hijenik kurallara uyulmadığı takdirde vajinal enfeksiyonların üremesi oldukça kolaylaşır.

Kadının yaşı, bağışıklık durumu, seks hayatı, genital temizlik alışkanlıkları  ve ek hastalıklarının mevcudiyeti enfeksiyonun şiddetini  ve kalıcılığını etkiler.  Saydığımız etkenlerden değiştirebildiğimiz sadece kadının genital temizlik alışkanlıkları. Doğru olanı bilmek ve yanlış alışkanlıklarımızdan vazgeçmek çözüm için yeterli.

Aslında bir kadının normal yani fizyolojik durumundan da konuşmak konuya hakim olmak için gerekir. Kadın genital yapısında birçok salgı üreten bezler vardır. Ve salgılar vajinal akıntı olarak normalde üretilen vücut sıvılarıdır. Salgılanan sıvı adet dönemi öncesi ve sonrasında daha yoğun ve fazla, yumurtlama döneminde ise yumurta akı kıvamında daha akışkandır.  Ancak her kadında akıntı miktarı farklı olup, bedenini tanıyan ve bilen kadının kendisidir. Normalde mevcut akıntısından daha yoğun, daha fazla, farklı renkte olan akıntılar alarm vermelidir.  Vajinal akıntı da kötü koku mevcut ve kaşıntı, yanma eşlik ediyorsa enfeksiyon şüphesi vardır.

Vajinanın Koruyuculuğu

Vajinanın diğer vücut organlarımızdan önemli bir farkı bu bölgenin korunmasını sağlayan vajinada yer alan laktobasil olarak adlandırdığımız iyi bakterilerdir. Bu bakteriler asit ortamda üreyebilir. Vajina duvar yapısında yer alan hücreler östrojen hormonun etkisiyle asidik bir ortam yaratır. Ancak bu asidik denge ortamı değiştiğinde laktobasillerin sayısı ve dolayısıyla koruyuculuğu azalır. Ve vajina enfeksiyonlara açık hale gelir.

Adet Dönemi ve Dikkat Edilecek Unsurlar

Beklemiş kan bakteri üremesi için en iyi ortamdır. Bu nedenle kullanılan pedlerin sık aralıklarla değiştirilmesi bu kan ortamını uzaklaştırdığı için önemlidir.

Vajinal tampon kullanan kadınlarda ise tampon değişim sıklığı 2 saatten daha uzun olmamalıdır. Uzun süre tampon kullanımı ciddi bir enfeksiyon kaynağı olup, hayati tehdit edip şoka kadar ilerleyebilir. Bu nedenle rahatlıkla önermediğimiz tampon kullanımını eğer sosyal bir aktivite için gerekli ise sık aralıklarla değiştirilmelidir. 

Birçok kadının yaptığı önemli ve oldukça yanlış bir alışkanlık ise adet döneminde kullanılan kokulu pedler ve genital bölge için uygun olmayan deodarant ve parfümlerdir.

Cinsel Sağlık ve Genital Hijyen

Her vajinal enfeksiyon akıntı, yanma, ilişki sırasında ağrı gibi şikayetleri beraberinde getirir. Bu şikayetlerin giderilmesi ve önlenmesinde hem tek eşlilik, hem de genital hijyen oldukça önemlidir. Cinsel aktif her kadın vajinal yanma, acı, akıntı, sızlanma, kaşıntı gibi sorunlarla sıkça karşılaşmaktadır. Özellikle her ilişkiyi ciddi bir acı olarak tanımlayan kadının yaptığı doğru bildiği yanlışlar enfeksiyonun daha da ilerlemesine ve kronikleşmesine yol açar.

Yanlışlar:

 • Nemli pedler, kokulu pedler,
 • Dar ve sentetik kıyafetler,
 • Hijyenik bandajlar,
 • Vajinal duş,
 • Yüksek ph düzeyi içeren şampuan, antibakteriyel sabunların genital bölge temizliğinde kullanılması,
 • Vajinal duş alışkanlığı; vajina içinin yıkanması vajinanın koruyucu bakterilerini öldüren ve vajinayı savunmasız hale getiren bir sorundur. Ve vajinal enfeksiyonların ülkemizde sık olmasında önemli bir nedendir.

Genital Temizlik Nasıl Olmalıdır?

 1. Ph değeri yüksek ve tıbbi olmayan kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.
 2. Genel tuvalet kullanımı sırasında kişisel temizlik ürünlerine dikkat edilmeli, tek kullanımlık kağıt örtü kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.
 3. Vajinal mukoza yapısına ve ph’ına  uygun yıkama jelleri kullanılmalıdır.
 4. Adet döneminde tampon ve pedler sık aralıklarla değiştirilmeli ve vajina kuru kalmalıdır .
 5. Adet  döneminde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Vajina direncinin çok düşük olduğu, rahim ağzının açık olduğu bu dönemde yaşanılan ilişki hem vajinal hem de rahim, yumurtalıklarda enfeksiyona neden olabilir.
 6. Önde arkaya temizlik; tuvalet sonrası temizlik önden arkaya olmalı ve mutlaka kurulanmalıdır.
 7. Pamuklu iç çamaşırı; özellikle sentetik, dantelli iç çamaşırları vajinal enfeksiyonlara zemin hazırladığından bu tarz çamaşırlardan vazgeçilmelidir.
 8. Genital bölgede mevcut kılların temizliği için jilet, tüy dökücü krem ve ağda kullanımı terk edilmeli ve epilasyon yöntemi seçilmelidr
 9. Cinsel ilişki ardından genital bölge yıkanmasına özen gösterilmelidir.
 10. Her gün iç çamaşırınızı mutlaka değiştirmelisiniz. 

Gebelikte Vajinal Enfeksiyonlar

Gebelik   bağışıklık sisteminin zayıfadığı ve vajinal floranın değiştiği enfeksiyonlara açık olduğu bir dönemdir. Hijyenik kurallara uyulmadığı durumda sıklığı artan vajinal enfeksiyonlar erken doğum riskini artırabilir. Ve mevcut enfeksiyon hem annede hem de bebekte sepsise kadar ilerleyen ciddi sorunlara yol açabilir.

FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

Online Randevu