Zika Virüs

İlk olarak 1947 yılında Uganda’da maymunlarda tespit edilmiş olup, sivrisineklerle bulaşan bir virüstür.

Virüslerin yol açtığı bu hastalık coğrafi olarak Afrika, Amerika ve Pasifik de görülmektedir. Zika virüs salgınları 2007, 2013 yıllarında pasifik de görülmüş olup 2015 yılında Afrikadada yeni bir salgın izlenmiştir. Salgınların yanında farklı coğrafi bölgelerdede zika virüs enfeksiyonlarına rastlanmaktadır.

Virüs genellikle ateş, ciltte döküntü, kas ve eklem ağrıları, gözde kızarıklık, baş ağrısı yapmakta bu bulgular yaklaşık 2-7 gün sürmektedir. Gebelerde ise fetüs etkilenmekte ve fetüste mikrosefaliye yol açmaktadır. Ancak Fetüsdeki etkileriyle ilgili araştırmalara ihtiyaç vardır. Etkili bir tedavi ve aşısı günümüzde henüz bulunmamıştır. Tedavi genellikle destekleyici niteliktedir. Zika virüs enfeksiyonunu geçiren kadınlar gelecekteki hamileliklerinde gebeliklerini etkileyeceğine dair bir kanıt yoktur.

Zika Virüste Tanı

Tanı koyabilmek için kan örneklerinde, virüsü tespit etmek veya PCR yöntemi uygulamak gerekir. Ancak zika virüs benzer başka virüsler ile çapraz reaksiyon verebilmektedir, bu durumda tanı koymak oldukça zor olmaktadır.

Öncelikle koruma ve önleme yoluna gidilmeli , koruyucu önlemler arasında olan aşı henüz üretilmemiştir. Bu nedenle sivrisineklerin azaltılması ve insanlarla temasının engellenmesi koruyucu önlemdir. Bunun için sivrsineklerin kaynağı olan alanlar ilaçlanmalı, evlere sinek girişini engellemek için pencerelere fiziksel bariyer kullanılmalı, bataklıkların kurutulması önerilmektedir. Özellikle küçük çocuklar, gebeler ve yaşlıların korunmasına özen gösterilmelidir. Zika virüs salgını olan coğrafi bölgelere gebelik planlayan ve gebe olan kadınların seyahat etmesi önerilmez.

Seyahat etmek zorunlu ise mutlaka sinek kovucu ilaçlar kullanılmalıdır. Böcek kovucu ilaçların kullanımı gebelikte güvenli ve etkilidir. Ancak ilaç seçimi yaparken ürünü etiketine uygun kullanmak, ve EPA (çevre koruma kurumu) kayıtlı sinek kovucu ilaçları seçmek gerekir. Gebe bir kadın zika virüs salgını olan bir bölgeye seyahati yaklanden yalaşık 10-15 gün içinde ateş, eklem ağrısı, döküntü, gözde kızarıklık gibi belirtiler olduğunda zika virüs taraması yapılmalıdır. Zika virüs 1 hafta kadar kişinin kanında kalır.

Tedavi destekleyici niteliktedir. Virüs bulaşan kişilere istirahat, bol su, sıvı desteği, kas ağrılarına karşı ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanması önerilir. Şikayetler artarsa tıbbi bakım artırılmalıdır. Önemli olan ve bu hastalığın gelişimini önlemekte etkili yöntem sivrisineklerin azaltılması, kaynaklarının yok edilmesidir.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

covid-19-pozitif-gebelik-durumu
Covid-19 Pozitif Gebelik Durumu

Öncelikle doğum öncesi viztlerde doğum hekiminizle bu konuyu konuşup karar vermeniz uygun olandır. Hekiminiz, multidisipliner…

kadinda-meme-kanseri-ve-cinsel-sorunlar
Kadında Meme Kanseri Ve Cinsel Sorunlar

Kadında en sık görülen ve sağ kalım oranı yüksek olan kanser türüdür. Kadının anneliğinin simgesinde, fiziksel çekiciliğinde …

menapoz-ve-cinsel-sorunlar
Menapoz Ve Cinsel Sorunlar

Özellikle menopoz döneminde sıklığı artan cinsel sorunlara çözüm aramak isteyen ve tedavi arayışında olan kadın sayısı oldukç…

Gözat

Ne Aramıştınız?