Covid-19 Pandemisinde Gebelik Ve Kadın

Hamileyim Koronavirüs Döneminde Ne Yapmalıyım?

1-Düzenli el yıkama
2-Siz veya ailenizdeki herhangi biri öksürdüğünde veya hapşırdığında bir  peçete  kullanın, bunu atın ve ellerinizi yıkayın
3-Koronavirüs semptomları gösteren biriyle temastan kaçının. Bu semptomlar arasında yüksek ateş, öksürük ve /veya yeni başlayan nefes darlığı sayılabilir. 
4-Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçının.
5-Mümkünse evden çalışın.
6-Kamusal alanlarda büyük ve küçük toplantılardan kaçının. Arkadaşlarınızla ve ailenizle görüşmeyin. Telefon, internet ve sosyal medya gibi iletişim araçlarını ve sistemlerini kullanın.
7-Sosyal mesafe hakkında devletin tavsiyelerine uymalı, halka açık yerlerden uzak durmalısınız. Sosyal mesafeyi 1-1,5 metre olacak şekilde ayarlayın.

Hamileliğin İlk Üç Ayında Ne Yapmalıyım?

Test yaptınız gebeliğin pozitif olduğunu saptadınız. Bu ilk haftalarda  hafif kasık ağrısı ve minimal vajinal kanama normal kabul edilebilir. Ancak şiddetli bir ağrı dış gebelik belirtisi olabileceği gibi, yoğun vajinal kanama düşüğün işareti olabilir. Bu durumda mutlaka jinekoloğunuza başvurmalısınız.

pandemi-sirasinda-gebelik-planlamak

covid-19-pandemisinde-gebelik-ve-kadin

Pandemi Sırasında Ruh Sağlığımı Nasıl Koruyabilirim?

Koronavirüs pandemisinin, genel popülasyonda artan bir anksiyete ile sonuçlanacağını biliyoruz ve hamilelik ek bir belirsizlik dönemini temsil ettiğinden bu hamile kadınlar için daha da muhtemel olacaktır.

Endişelerin nedenleri:

  1. Komponent: Bilinmeyen bir virüsün varlığı,

  2. Sosyal izolasyonun etkisi ile kadına destek verecek aile ve arkadaşlarından uzak kalması,

  3. Gelecek korkusu, maddi kaygılar,

  4. Doğum öncesi bakımlarında ki  büyük değişiklikler. açmıştır.

İzolasyon, yakınlarının kaybedilmesi veya hastalık ile mücadelesi, finansal zorluklar, güvensizlik ve destek sistemlerine erişememe anksiyete ve psikolojik sorunların yaygın olarak kabul gören nedenleridir. Koronavirüs salgınının ayrıca aile içi şiddeti arttırdığı saptanmıştır.

Her kontrolde jinekoloğunuz ile sorunlarınızı paylaşın. Desteğe ihtiyacınız varsa,  uzaktan destek alabileceğiniz merkezlere yönlendirililebilirsiniz. Aile içi şiddet yaşıyorsanız, lütfen sizi güvende tutmak için bilgi ve destek sağlayabilecek bir sağlık uzmanına ve ilgili kuruluşlara başvurun.

Pandemisi Sırasında Gebelik Planlamak Veya Tüp Bebek Tedavisi 

Kadının ve partnerinin kişisel tercihi olan çocuk sahibi olma fikri ve eylemi konusunda yorum yapmak doğru bir tutum değildir. Ancak riskler konusunda bilgilendirilme sağlık profesyonellerinin görevidir. Gebelik sürecinde kadının karşılaşacağı durumları öngörmek pek mümkün değildir. Her şey yolunda olabileceği gibi, birçok komplikasyon ile de karşılaşılabilir. Beklenmeyen sorunlar sık aralıklarla sağlık kuruluşuna başvurmayı ve hastanede yatışı gerektirebilir. Her başvuru ise COVİD-19 ile enfekte olma ihtimalini arttırır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kimler-kurtaj-yaptirabilir
Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Günümüzde pek çok çift bebek sahibi olmak istemektedir. Ancak bazı çiftler de zamanı olmadığını, erken olduğunu düşünmektedir…

zika-virus
Zika Virüs

İlk olarak 1947 yılında Uganda’da maymunlarda tespit edilmiş olup, sivrisineklerle bulaşan bir virüstür. Virüslerin yol …

kurtaj-fiyatlari-nasil-belirlenir
Kürtaj Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kürtaj, yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilen bir işlemdir. Kürtaj fiyatları ise gebeliğin haftasına yani gebeliğin büyük…

Gözat

Ne Aramıştınız?