Jinekolojide Lazer Ve Vajinal Estetik Hangi Kadına Uygulanmalı?

Güzellik göreceli bir kavram  olduğuna göre kadının istekleri estetik cerrahide önemli. Genital bölge cilt renginde koyulaşma veya ciltte büzüşme, küçük dudaklarda sarkma ve asimetri gibi nedenlerle kadın genital  bölge estetik müdehale arayışında bulunabilir.

18 yaşını doldurmuş, ek fiziksel ve psikolojik sorunu olmayan her kadına öncelikle ayrıntılı bilgilendirme yaparak estetik işlemler yapılabilir. Ancak hem kadının beklentisi hemde  cerrahi veya lazer sonrası elde edilecekler konusunda detaylı bilgilendirme yapılmalıdır.

Vajinanın Güzelliği

İlerleyen yaş, normal doğum, hamilelik, menapoz, sigara, kilo değişiklikleri ve hormonal bozukluklar etkisi ile vajinanın yapısında, fonksiyonunda ve görüntüsünde belirgin değişiklik oluşur. Vajinal kanalda genişleme, vajinanın bağ dokusunda ve kas dokusunda güç kaybına bağlıdır.

Kadında her cinsel ilişki sırasında hissizlik, vajinadan ses gelmesi, orgazm olamama gibi sorunlara yol açabilir. Ve yaşanılan bu sorunlar hem kadının kendine güvenini azaltmakta hemde çiftleri uzaklaştırmaktadır. Kadın özellikle genital bölgesinde yaş, doğum, hormonal nedenlerle olan bu değişiklikler nedeniyle partnerinden uzaklaşmaktadır.

Geçmişte vajinal gençleşme çoğunlukla kullanılan bir tanımlama değildi. Vajinanın daraltılması için ise cerrahi yöntem kullanılırdı. İş gücü kaybı, hastane yatışı ve anestezi gerektirmesi nedeniyle birçok kadın çekinik kalmaktaydı bu operasyonlardan. Bununla birlikte cerrahi uygulamalarda hedef vajinanın dış 1/3 lük kısmıdır. Yani vajinal kanalın tümüne bir etki göstermemektedir. Ancak kliniğimizde mevcut lazer ile hedef tüm vajina kanaldır. Vajina girişinden başlayan etki tüm kanal boyunca uzanır. Ve etkisini vajinal kanalın kollojen dokusunu arttırarak yapabilmektedir. Vajinal lazer uygulaması sonucunda vajinanın gençleşmesi, daralması, cinsel hazzın artışı sağlanır.

Vajinal Lazer Uygulaması Kime, Ne Zaman Uygulanır?

 1. Cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi;
 2. İdrar kaçırma;
 3. Vajinal gevşeme hissi;
 4. Kadında ve partnerinde cinsel haz alamama;
 5. Kadında hissizlik, orgazm olamama;
 6. Vajina derisinde büzüşme, sarkma; 

Ancak vajinal genişleme bulgusu olan ancak bu durumdan rahatsız olmayan kadında ne lazer ne de cerrahi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. 

Lazer ve Özellikleri

 • Ağrısız
 • Uygulanımı kolay
 • Yapılan uygulamaya göre değişmekle beraber ortalama 20-30 dakika sürmekte
 • Poliklinik şartlarında uygulanılabilir.

Lazer Öncesi Hazırlık

Her kadın jinekolojik muayene ve ultrasonografi kontrolünden geçmeli ve pap smear alınmalıdır. Vajinal bir enfeksiyon varlığı araştırılmalı ve mutlaka tedavi edilmelidir. Herhangi bir kesi, dikiş olmadığı için lazer uygulamalarında enfeksiyon riski yoktur. Ağrı ve acı olmadığı için anestezi ihtiyacı yoktur. Poliklinik şartlarında yapılan bir uygulamadır.      

Lazer ve Sonrası

Kadının genital bölgede hissettiği olumlu değişimler arasında en önemlisi vajinal bölgede bir yenilenme ve gençleşme hissi olmuştur. Sadece fiziksel görüntü değil aynı zamanda fonksiyonlardada iyileşme hissetmiştir kadın ve partneri.

Amaç idrar kaçırmaya yönelik ise çoğunlukla ilk seans sonrası iyileşme hissedilir.

 1. İlaç kullanımına gereksinim yoktur.
 2. Kanama olmaz.
 3. Sinir kesisi yoktur.

Lazer uygulanımı sonrası istirahat gerekmediği ve ağrısız olması nedeniyle kadın günlük yaşamına kaldığı yerden devam eder.  İşlem sonrası antibiyotik ve ağrı kesici gerekmez. 1 haftalık cinsel perhiz yeterlidir. Lazer uygulanımı sonrası ilk 3-4 gün yoğun şeffaf vajinal akıntı normaldir.

 

 

Lazer Hem Hasta Hem Hekim Dostu 

Mutlu yani şikayetleri geçen ve beklentileri karşılanan hasta bir hekim için en büyük başarıdır. Çünkü ilk önceliğimiz tabi ki ‘’önce zarar verme’’ ilkesine dayanarak  komplikasyon oranı düşük ve etkinliği yüksek bir tedavi modalitesi seçmektir.

 • Kliniğimizde ve ülkemizde önde gelen birçok tıp fakültesinin de tercih ettiği lazer sistemi hem hasta hem hekim dostudur. 
 • Basit, hızlı bir ofis uygulamasıdır.
 • Anestezi kullanımına gerek yoktur.
 • Hastada minimal bir rahatsızlık hissi olur.
 • Yüksek hasta memnuniyeti mevcuttur.
 • Ortalama 20-25 dakika süren bir uygulamadır.
 • Tüm vajinal kanala etki eder.

Lazer Ve Çalışma Prensibi

Temel olarak optimal bir sırayla ısı darbelerinin vajinal mukozaya iletilmesi sonucunda vajinal duvarda güçlenme ve gençleşmeyi sağlar. Smooth mode insan bedenine zarar vermeden tedavi eden jinekolojik lazer sistemidir. Tedavi sonrası kontrol amacıyla yapılan vajinal doku biyopsisinde kolajen liflerin arttığı izlenmiştir. Ancak lazerdeki enerji doku içinde kontrollü ve optimal ısı dağılımı oluşturur. Bu mekanizmada hastayı komplikasyonlardan korumakta ve kontrollü bir uygulamayı sağlamaktadır.

 1. Lazerin oluşturduğu ısı etraf dokulara zarar vermeden vajinal mukoza yüzeyinin 0,5 mm altına ulaşır. Isı etkisiyle kollojen dokusu lifleri kısalır ve kalınlaşır.
 2. Derin doku tabakaları yeniden modellenen yüzeyel doku tabakaları tarafından yukarı kaldırılır ve sıkılaşır.
 3. Lazerin oluşturduğu ısı etkisiyle vajinal mukozada damarlanma artışı ile özellikle menapozda ciddi bir sorun olan vajinal kuruluk tedavisi sağlanmış olur. Bununla birlikte yapılan birçok çalışma göstermiştir ki lazer ile vajinal kuruluk tedavisi hormonal tedaviden daha etkin ve zararsız idi.   
 4. Vajinal duvarda yeni kollojen liflerin oluşumu ve mevcut kollojen liflerdeki değişim ile vajinal daralma ve yenilenme gerçekleşir.

Lazer Uygulanımı Nasıl Olur?

Poliklinik şartlarında yapılabilen kolay, ağrısız ve kısa süren bir uygulamadır. Kendinize ayıracağınız 10-15 dakikada işleminiz gerçekleşmektedir. Kimi zaman tek seans ile beklenti karşılandığı gibi bazı hastalarda ek seans uygulanması gerekebilir. İşlem sonrasında birtakım nemlendirici kremler önermekteyiz. Ve yan etki ve komplikasyon izlenmeyen bu uygulamalar için hastane yatışı gerekmemekte ve poliklinik şartlarında yapılabilmektedir.

Vajinal Sıkılaşma, Vajinal Gençleşme

Güzellik göreceli kavram olup kişiye, topluma, kültürel yapıya ve zamana göre değişmekle beraber birtakım doğrular çoğunlukla değişkenlik gösterir. Bu güzellik algısına göre isteğini gerçekleştirmek için yaptırdığı bir dudak dolgusu veya burun, göğüs estetiğine başvurabildiği gibi vajinal estetik de oldukça sık istek gören bir işlem olmuştur.

Mevcut bu istekler arasında vajinal estetik, vajinal daraltma, vajinal renk açma sayılabilir. Geçmiş yıllarda çoğunlukla cerrahi metodlar kullandık bu istekleri karşılarken. Ancak cerrahi müdehalelerin anestezi gerektirmesi, iş gücü kaybına yol açması, pahalı olması nedeniyle cerrahi işlem sıklığı oldukça az idi. Gelişen teknoloji hayatımızın her alanını değiştirdi. Ve vajinal estetik de bir devrim niteliğinde olan lazer hayatımıza girdi.

Lazer kullanılarak yaptığımız müdahalelerde amaç hem cinsel hazzı arttırmak hem de vajinanın görünümünü yenilemek olmuştur. Cinsellikte hem kadın hem de partnerinde cinsel hazzın azalmasına neden olan vajinal genişleme tedavisinde de oldukça etkindir.

Menapozda Vajinal Kuruluğa Karşı Lazer Uygulaması

Menapozdaki kadında vajinal kuruluk nedeniyle cinsel ilişki sırasında ki ağrıya yönelik vajinaya uygulanan yaklaşık 2-3 seanslık lazer sonrası vajina yenilenmekte, kan akımı ve kolajen dokusu artarak hastanın şikayetleri azalmaktadır. Kadında ağrının azalması ile cinsel istek artar.

Lazer Sonrası Cinsel Haz

Kadın menapozda ise vajinal kuruluk ortadan kaybolduğu için cinsel ilişki sırasında ağrı, yanma ve sızlama ortadan kalkar ve kadında cinsel haz ve orgazm sıklığı artar.

Vajinadaki genişliğe yönelik yapılan vajina gençleşme ve vajina daraltma tedavisi ise hem kadında hem partnerinde cinsel hazzı arttırır ve cinsel doyumu üst noktalara çıkarır. Lazer sistemi  vajinal kanalda herhangi bir kesi yapmaması, anatomiye dokunmayarak sadaece yenilemek ve gençleştirici özellikleri olmasından ileri gelmektedir. Hedef kolajen dokusunun yenilenmesi ve güçlendirilmesidir. 

Lazer seansları sonrası eski esnekliğine, gücüne ve kayganlığına kavuşan vajina penisi kavrama ve sarma özelliğe artar. Çünkü vajinanın normalden geniş, gevşek, kuru olması çiftlerin her ikisinde de seksüel sorunlara yol açar. Bu sorunlar kadında ve erkekte farklı olup, ortak olan tek kavram cinsel isteksizliktir. Çoğunlukla vajinadaki gevşeklikten kaynaklanan ve orgazm olamamaya kadar ilerleyen bu sorun vajinal kanala uygulanan lazer seansları sonrası tamamen yok olmakta ve çiftlerin sorunları çözülmektedir.

idrar-kacirma

jinekolojide-lazer-ve-vajinal-estetik

Kadın Popülasyondaki İdrar Kaçırma Sıklığı

Kadınların yaklaşık %30’unda idrar kaçırma sorunu mevcuttur. İdrar kaçırma sorunu olan kadınların ise çoğunda şikayet stres tipi idrar kaçırmadır. Stres tip idrar kaçırma daha çok orta yaş grubu kadınların sorunudur. 

Stres Tipi İdrar Kaçırma

Jinekoloğa başvuran hastalar arasında oldukça sık görülen bir sorundur. Ve idrar kaçırma nedenleri arasında en sık görülen tiptir. Karın içi basıncını arttıran gülme, öksürme  ve  hapşırma ve  ani hareket  ile oluşan idarar kaçırmadır.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

Çoğunlukla 50-60 yaş üzerinde ki menapozda olan kadınlarda görülür. Kadın aniden idrar yapma isteği duyduğunu ve tuvalete yetişemediğini ifade eder. Çoğunlukla ilaç tedavisi ve mesane eğitimi ile tedavi mümkündür.  

İdrar Kaçırma Tanısı

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce idrar kaçırma nedenlerini öğrenmek tedavi yöntemlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlar. İdrar kaçırma şikayeti olan kadına detaylı jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılmalıdır. Çoğunlukla neden mesane yi oluşturan kas dokusunun ve  destek görevi gören bağ dokusunun yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. 
Kas ve bağ dokusunda güç kaybına yol açan nedenler:

 1. İri bebek doğurma öyküsü;
 2. Zor doğum, doğum sırasında kullanılan forceps ve vakum gibi aletler;
 3. İlerleyen yaş, menapoz;
 4. Kilo artışı;
 5. Hareketsiz yaşam, sigara, alkol;
 6. Genetik olarak mevcut bağ dokusu hastalıkları;

Sıraladığımız faktörler birçok kadının yaşamında yer alması, idrar kaçırma sıklığının toplumda sık görülen bir sorun olduğunu net olarak ortaya koyar.   
Mesane kas ve bağ dokusunda güç kaybı idrar kesesi, rahim ve bağırsak gibi organların anatomik yerlerinde değişiklik yaratmaktadır. Ve kadında sarkan bu organların etkisi ile idrar kaçırma, idrar tutukluluğu, kabızlık ve dolgunluk hissine yol açar. Günlük yaşamında yaşadığı bu sorunlara özellikle ilişki sırasında cinsel hazzın azalması, hissizlik ve tatminsizlikde eklenir. Ve bir çok kadın özellikle ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi ve gaz kaçırma hissinden rahatsız olabilir. 

İdrar Kaçırma Tanısı

Kadının ifadesi oldukça önemlidir. Ne zaman, ne sıklıkla, hangi aktiviteler sırasında idrar kaçırdığı sorgulanmalıdır. Mevcut bir enfeksiyonu atlamamak için mutlaka idrar tahlili, idrar kültürü yapılmalı mevcut enfeksiyon kaynağı araştırılmalıdır. Ultrasonografi ve jinekolojik muayene ardından nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. 

Lazer İle Yapılan İdrar Kaçırma Tedavisi

Özellikle öksürme, gülme, koşma gibi karın içi basıncını arttıran durumlarda oluşan idrar kaçırmaya yönelik yapılan klasik cerrahi yöntemlerin yerine artık lazer kullanmaktayız. Lazer ile anestezi gerekmeden, ağrısız, acısız bir şekilde tedavi gerçekleşmektedir.  Lazer tedavisi ile ortalama 3 seans uygulama sonrası %65-%90 oranında başarı elde edilir. Başarı özellikle şikayetler kronikleşmeden ve erken dönemde başvuru ile artmaktadır. 

Lazer yönteminde tedavi süresi yaklaşık 20-25 dakika sürmekte ve çoğunlukla 20-25 gün aralıklarla yapılan 2 seans ile tedavi süreci bitmektedir. 
Lazer ışını idrar çıkış deliği ve idrar kesesinin yaslandığı vajen ön duvarında ki kollojen liflerinde artış yapmaktadır. Isı etkisi ile kanlanmada artıcak ve vajinal kanalda yenilenme, gençleşme ve güçlenme gerçekleşecektir. Ve tüm bu etkiler ile vajina eski gücünü kazanır. Kuvvetlenen vajina duvarı mesaneye olan desteğini geri kazanır.    

Genital Beyazlatma Lazer Nasıl Cilt Rengini Açabilir?

Cildimizde yer alan melanosit hücrelerinin ürettiği melanin pigmenti cilt renginde koyulaşmaya yol açar. Kliniğimizde mevcut lazer ise  ciltte bulunan melanosit hücrelerini tahrip ederek, bu hücrelerin yeniden melanin salgılanmasını engellemektedir. Ve bu etki ile seanslar tamamlanmasıyla cilt renginde açılma gerçekleşmektedir.

Bikini Bölgesinde Oluşan Renk Koyulaşmasının Nedenleri

 1. Genetik faktörler;
 2. Genital bölge temizliği ve kokusunun giderilmesi için kullanılan kozmetik ürünler;
 3. İlerleyen yaş;
 4. Düzensiz beslenme ve kilo değişikliği;
 5.  Gebelik, doğum ve ilaçlar;
 6. Enfeksiyonlu ve skar bırakan cilt hastalıkları;
 7. Pudra kullanımı ve sigara;    

Genital bölgede meydana gelen bu renk değişiminde birçok krem önerilebilsede asıl tedavi lazer ile renk açma seanslarının yapılmasıdır.

Lazer ile renk açılması aynı zamanda genital bölge cildinde lekelerin ortadan kalkması, cildin pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Aslında yıllardır yüz bölgesinde uygulanan lazer günümüzde genital bölgedede kullanılabilir hale gelmiştir.

Genç Kadında Vajinal Beyazlatma

Tamamen uygulama dış genital bölgeye yapıldığı için, lazer ile genital beyazlatma kızlık zarına zarar vermez. Ancak tedaviye engel fiziksel ve sağlık sorunu olmadığı sürece tedavinin yapılabilmesi için 18 yaşının doldurulması gerekir.  

İlgili İçerik: Kadında Genital Estetik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hem-gebelik-hem-annelik
Hem Gebelik Hem Annelik!

Bebek bekleyen her kadın anne sütünün faydaları ve emzirmenin önemi ile ilgili bilgilendirilmelidir. Bu eğitimi alan kadınlar…

kimler-kurtaj-yaptirabilir
Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Günümüzde pek çok çift bebek sahibi olmak istemektedir. Ancak bazı çiftler de zamanı olmadığını, erken olduğunu düşünmektedir…

kurtaj-fiyatlari-nasil-belirlenir
Kürtaj Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kürtaj, yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilen bir işlemdir. Kürtaj fiyatları ise gebeliğin haftasına yani gebeliğin büyük…

Gözat

Ne Aramıştınız?