Gebelik Ve Çevre

En büyük risk enfeksiyon ve kimyasal maddelerdir. Özellikle civa içeren gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. Amerikan gıda ve ilaç dairesi uskumru, kılıç balığı, tuna balığı, köpek balığı ve haftada 350 gr dan fazla deniz ürünlerinin tüketimini önermemektedir.

Çevreye Bağlı Riskler

Elektromanyatik enerji diye nitelendirdiğimiz cep telefonları, mikrodalga fırınlar, elektrikli battaniyelerin gebelikte risk oluşturduğuna ait kanıt yoktur. Gebelikte çevre oldukça önem taşır. Ancak gebelik döneminde sigara tüketilmemesinin yanında aynı zamanda sigara içilen ortamda bulunulmaması da büyük önem taşımaktadır. Sigara dumanının yanı sıra hava kirliliğinin bulunduğu alanlada vakit geçirmemek gerekmektedir.

Gebelik döneminde grip ve nezle gibi virüse bağlı hastalıklara yakalanmak hem anne hem de bebek sağlığını önemli derecede etkilemektedir. Bu nedenle kalabalık ortamlarda bulunmadan önce gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Röntgen çektirmenin zararları günümüzde her anne adayı tarafından bilinmektedir. Ancak çekim yapılan ortamlar bulunmak da oldukça zararlı etkiler bırakmaktadır. Bu nedenle sağlık kuruluşlarındaki uyarılara mutlaka dikkat edilmelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

gebede-osteoporoz
Gebede Osteoporoz

Genellikle gebeliğin son 3 ayında ortaya çıkan, sırt ağrısı ile bulgu veren çoğunluklada gebelikten sonra düzelen bir durumdu…

hamilelikte-trimester
Hamilelikte Trimester

İçerik Güncelleniyor...…

agir-metaller-ve-gebelik
Ağır Metaller Ve Gebelik

Doğal dengeyi ve sağlığımıza tehdit eden en önemli ve değiştirebileceğimiz sorun çevresel nedenler.…

Gözat

Ne Aramıştınız?