Gebelikte Dermatolojik Hastalıklar

Gebelerin yaklaşık %90’ında cilt renginde koyulaşma meydana gelir. Özellikle genital bölgede, meme ucu ve göbekte renk koyulaşmaları meydana gelebildiği gibi koltuk altı ve bacak arası gibi sürtünmenin fazla olduğu bölgelerdede bu koyulaşmalar olabilir.

Özellikle güneş ışınları bu renk değişimini artırır, yüksek faktörlü güneş koruyucular önerilir. Doğumun ardından bu cilt değişiklikleri azalmakla beraber, 10 yıla kadar devam edebilir.

Gebelikte çatlaklar özellikle karın cildi ve göğüslerde aşırı gerilmeye bağlı kırmızı, mor renginden zamanla beyaz, sedef renge dönen şeklinde görülebilir. Çatlakların tedavisi zordur, lazer bazen tedavi edici olabilir. Gebelik döneminde nevüsler de %6 oranında büyüklüklerinde değişiklik olabilir. Gebelikte nevüslerin çapında büyüme ve renginde koyulaşma çok sık karşılaşılan bir bulgu olmadığı için mutlaka değerlendirilmelidir.

 

gebelikte-sac-dokulmesi

gebelikte-gorulebilecek-baslica-dermatolojik-hastaliklar

Gebelikte Saç Dökülmesi

Gebelikte kılların büyüme fazı, dinlenme fazından hızlıdır. Bu da kıllanma artışına yol açabilir. Doğumdan sonra bu etki kaybolduğundan saç dökülmesi başlayabilir, kıllanma artışı ise geriler. Bazen doğum sonrası saç dökülmesi oldukça şiddetli olabilir ve lohusa kadın endişelenebilir. Kadınlara saç dökülmesinin fizyolojik olduğu ve 6-12 ay içinde saç gelişiminin olacağı konusunda bilgi verilmelidir. Gebelik döneminde kıllanma artışı mevcut ise böbrek üstü bezi tümörleri ve yumurtalık kistleri de ayırıcı tanıda düşünülmelidir. Gebelikte tırnaklar güçsüzleşebilir, kırılgan ve daha yumuşak hale gelir. Doğum sonrası bu durum geçicidir. Ayrıca damar direncinde azalma kan akımında artışa yol açmaktadır. Ve cilt damarlarında genişlemeler özellikle açık renkli kadınlarda daha sık olmak üzere izlenir. Doğumdan sonra ise genellikle kaybolur.

Gebelikte Görülebilecek Başlıca Dermatolojik Hastalıklar

  •  Mantar
  •  Sedef
  •  Akne
  •  Genital siğil
  •  Sistemik lupus
  •  Cilt kuruluğu
  •  Kaşıntı 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

gebelik-gelisimi-gebelik-yasinin-belirlenmesi
Gebelik Gelişimi - Gebelik Yaşının Belirlenmesi

Gebeliğin toplam süresi ile ilgili birçok terim mevcuttur. Genel olarak başlangıç süresi olarak son adet tarihi alınır, çünkü…

agir-metaller-ve-gebelik
Ağır Metaller Ve Gebelik

Doğal dengeyi ve sağlığımıza tehdit eden en önemli ve değiştirebileceğimiz sorun çevresel nedenler.…

gebelikte-omega-3-ve-elektrolitler
Gebelikte Omega 3 Ve Elektrolitler

Omega 3 den zengin balıklar olan uskumru, somon, tuna, sardalye soğuk su balıkları olup haftada 2 öğün bu balıkları tüketerek…

Gözat

Ne Aramıştınız?