Vajinismus Psikolojiyi Bozuyor!

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, vajinismus hastalığının psikolojiyi bozduğunu söyledi. Op. Dr. Alay, “Vajinusmus her kadına göre farklı uygulanan yöntemler ile tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Tedavisi olan bu hastalığın sizi ve eşinizi esir almasına izin vermeyin. Ana sorun cinsellikle ilgili eksik, yanlış bilgiler olup toplumda, özellikle bizim gibi cinsel eğitimin verilmediği kültürlerde daha sık görülür. Yani vajinusmus tedavisi size doğru bilgileri anlatmak, bilinçaltınızdaki saplantılardan kurtarmak ile başlar” dedi.

Vajinismus Tanısı 

Vajınusmus tanısını koymadan önce her kadının jinekolojik muayeneden geçmesi, anatomik bir sorun olmadığının tespit edilmesi gerektiğini anlatan Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Aslı Alay, “Vajinusmus ön tanısı ile gelen kadına jinekolojik muayene sırasında daha dikkatli davranılmalı, vajınusmus deneyimi olan kadın doğum hekimlerince yapılmalıdır. Böylece vajınusmuslu birçok kadına yapılan cerrahi işlemler, anestezi altında ilişkiye girme gibi yanlış müdehaleler engellenmiş olur. Bu yanlış ve bilimsel dayanağı olmayan uygulamalar kadınları daha da yanlızlaştırır ve tedavisi olmayan bir hastalıkları olduğunu düşündürür” diye konuştu.

Vajınusmusda vajinadaki kasların istemsiz kasılmasının söz konusu olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Aslı Alay, “Aslında kadın cinsel birleşmeyi istemekte, ama partnerini itmesi veya vajinadaki kasların kasılması tamamen istem dışıdır. Kontrol edilemeyen birşeyler vardır sanki, bedenini yönetememektir. Bu durum çiftleri okadar rahatsız etmektedir ki, hem kadın hem erkek cinsellikten soğumakta, isteksizlik gelişebilmektedir. Bazen bu yaşam şekli kabul edilir ve çiftler uzun yıllar ilişkiye girmeden yaşayabilirler. Ama geçen zamanla birlikte bir bebek hayali kurulur. Aslında bu istek bir hayal değildir. Çünkü vajinusmus tedavisi olan , anatomik bir bozukluğun olmadığı bir hastalıktır. Önemli olan doğru yerlere başvurmanızdır” şeklinde konuştu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, hastalığın tedavisi konusunda yaptığı değerlendirmede ise “Öncelikle vajınismus deneyimi olan kadın doğum hekiminiz tarafından anatomik yapınız kontrol edilir. Bu muayenede spekulum kullanılmaz, canınız yanmaz, kısa sürer, endişelenmeyin, hekiminize güvenin. Güven korkularınızı azaltır.

Bilişsel terapi; Yanlış bilgilerden sizi kurtarmak, kadın genital sisteminin anatomik yapısı konusunda sizi bilgilendirmekten oluşur.

Davranışsal tedavi; Öğrendiklerimizi artık uygulayabiliriz. Ama çok hızlı değil, adım adım ilerlemek gerekir. Pratik dersler ve ev ödevleri can yakıcı, ağrı verici değildir. Kişiye özeldir. Tedavi süreci genellikle haftada 1-2 seans olup 3-4 seansta tedavi tamamlanır” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

adet-gecikmesi-nedenleri-nelerdir-en-fazla-kac-gun-normaldir
Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesi kadın yaşamında sık karşılaşılan bir sorundur. Peki, adet gecikmesi neden olur? Sebepleri nelerdir? Normal ade…

dogum-sonrasi-kanamaya-dikkat
Doğum sonrası kanamaya dikkat!

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, doğum sonrası kanamaya dikkat çekerek, "Anne ölümlerinin en s…

hamileyken-cinsel-iliskiye-girilir-mi
Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Yaşam döngüsünde anneliğin rolü bebeğini korumak, onu beslemek ve büyütmek… Bu koruma güdüsü gebelik testinin pozitif çıkması…

Gözat

Ne Aramıştınız?