Hamilelik Haftası Hesaplama Cetveli!

 Hamile olduğunuz haberini aldınız ve havalara uçuyorsunuz değil mi? Aklınızda ilk soru: Kaç haftalık hamileyim? İlişkiye girdiğiniz tarihi biliyorsanız yapmanız gereken ilk şey hamilelik haftası hesaplama cetveline bakmak olabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, hamilelik haftası hesaplama nasıl olur? Kaç haftalık hamileyim? Gebelik haftası ne kadar sürer? Hamilelik haftası nasıl hesaplanır? Negele formülü nedir? Döllenme haftası ne zamandır? Son adet tarihini ve ilişki tarihini bilmeyen kadınlar hamilelik haftasını nasıl hesaplar? sorularını yanıtladı. 

Gebelik dönemi, döllenme ile bebeğin doğumu arasındaki süre olarak tanımlanır. Anne adayı bebeğin gelişimini hafta hafta takip etmek ister. Hem bebeğin gelişimini, hem de gerekli tetkikleri doğru zamanda yapmak için bu izlem önemlidir. Son adet tarihinin başlangıcı gebeliğin haftasını belirlemede kullanılır. Gebelik testi pozitif çıkan, ebeveyn olma heyecanı yaşayan  çiftin ilk sorusu bebeklerinin dünyaya gelme zamanı olmuştur. Yıllardır kullandığımız basit bir formülle bu günü yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. 

Negele Formülü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Anne adaylarının  doğum zamanını hesaplamada kullandığımız bir formüldür. Bu yöntemde son adet tarihinin ilk gününe 7 ekleyip, aydan 3 geri gidersek muhtemel doğum tarihi ortaya çıkar. Elbette ki sonuç her daim kesin değildir. Yumurtlama tarihindeki farklılıklar doğum tarihinde değişikliklere yol açabilir.

Gebelik Haftası Ne Kadar Sürer?

Gebelik süresi 9 ay 10 gün olup 40 haftaya karşılık gelmektedir.  37-42 hafta arasında olan doğumlar miadında doğum olarak adlandırılmaktadır. 37. haftadan önce doğumun gerçekleşmesi ise miadından önce doğum olarak tanımlanmaktadır. Gebelik haftası ne kadar sürer?

 

gebelik-haftasi-ne-kadar-surer

hamilelik-haftasi-nasil-hesaplanir

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Ortak bir dil kullanma adına geliştirilmiştir.  Son adet tarihine göre hesaplanır. Hamilelik süresi ortalama 40 haftadır. Ancak son adet tarihine göre yapılan bu hesaplamada, yumurtlama tarihi her kadında farklı olabileceği için kesin bir doğum tarihi vermek zordur. Bebeklerin  sadece %5-7’si hesaplanan günde doğmaktadır. 

Döllenme Haftası Ne Zamandır?

Ortalama 38 hafta olup, belirleyici olan gebeliğin oluştuğu gündür.

Son Adet Tarihini Ve İlişki Tarihini Bilmeyen Kadın Gebelik Haftasını Nasıl Hesaplar?

Kullanıllan ilaçlar ve hormonal sorunlara bağlı olarak yaşanılan adet düzensizliklerinde son adet tarihi bilinmez. Bu durumda ilk jinekolojik muayene ve ultrasonografi oldukça önemlidir. Erken dönem ultrasonografisinin yanılma payı oldukça düşüktür.

5. gebelik haftasında ultrasonografide gebelik kesesi, 6. gebelik haftasında embriyo ve 6. haftanın sonunda fetal kalp atımı izlenir. Anne adayının bebek hareketlerini hissettiği dönem ise gebeliğin 16-20. Haftaları arasındadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hamilelikte-ayak-kramplarina-karsi-neler-yapilabilir
Hamilelikte Ayak Kramplarına Karşı Neler Yapılabilir?

Kramp, kas gruplarından birinin istem dışı, ağrılı ve şiddetli kasılmasıdır. Çoğunlukla birkaç saniye süren kramplar nadiren …

hamileligin-en-onemli-8-belirtisi
Hamileliğin En Önemli 8 Belirtisi!

Doğurganlık çağındaki birçok kadının adet gecikmelerinde kendine en çok sorduğu soru; “Acaba hamile miyim?” olur. Y…

dogum-sonrasi-kanamaya-dikkat
Doğum sonrası kanamaya dikkat!

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, doğum sonrası kanamaya dikkat çekerek, "Anne ölümlerinin en s…

Gözat

Ne Aramıştınız?