İçeriğimde neler var?

  1-Hormonsuz 

  2-Sağlıklı

  3-Her kadına uyumlu 

  4-Doğal yaşam ile uyumlu bir doğum kontrol yöntemi

  Spiral olarak da tanımlanan rahim içi araç hem ülkemizde hem de dünyada en sık kullanılan doğum kontrol yöntemidir.

  Gynefix Ve 5n1k Sorularından, Gynefix Nedir? 

  • Yeni nesil, hormonsuz ve modern bir doğum kontrol yöntemidir.
  • Diğer spirallerde olduğu gibi bakır içerir. Ancak bakır materyali cerrahi bir ipliğe sıralanmış küçük bakır boncuklarından oluşur.
  • GyneFix’in önemli bir özelliği de yerleştirildiğinde rahim tavanına sabitleştirildiğinden, spiralin kayması ve atılması mümkün değildir.
  • GyneFixin önemli bir özelliği farklı büyüklük ve şekilde tiplerinin bulunmasıdır. Doğum yapmış, doğum yapmamış ve 3 den fazla doğum yapmış kadının rahim yapısına göre kullanılan farklı boyutlarda GyneFix spiraller sayesinde spiral ve kadın arasındaki uyum çok yüksektir. Klasik spirallerde görülen yan etkilerin de yaşanmaması sebebiyle hasta memnuniyeti yüksek düzeydedir..

  Gynefix Kadını Gebelikten Nasıl Korur?

  Kadını gebelikten koruma mekanizması diğer spirallere benzerdir. Farkı yaratan yan etkilerinin olmaması, kaymaması ve bu nedenle hem kullanımı hem de etkinliğinin daha yüksek olmasından kaynaklanır. Şimdi kısaca etki mekanizmasını öğrenelim.

  • GyneFix 4 veya 6 adet bakır boncuk içerir. Ve bu boncuklar bakır iyonları salgılar. Salgılanan bu bileşikler sperm fonksiyonlarını yok eder ve sperm etkisiz hale gelir. Sonuç sperm yumurtayı dölleme işlemini gerçekleştiremez.
  • GyneFix de yer alan bakır boncuklardan salgılanan bakır etkisiyle rahim içinde lökosit ve prostoglandin salgısı artar. Bu salgılarında etkisiyle hem yumurta, hem sperm hem de birleşmiş yumurta ve spermin etkisiz hale gelmesini sağlar.
  • GyneFix hormon içermez ve takılmasının hemen ardından koruyucu özelliği başlar.
  • GyneFix takılmasının ardından 5 yıl kadar kadını korur.
  • GyneFix çıkarılmasının ardından gebe kalınabilir ve gebelik planlanabilir. Kadının ilerleyen hayatında gebe kalmasını engelleyen bir durum yaratmaz.

  Gynefix Ve Gebelikten Korunma Gücü 

  • Dünyada sık kullanılan doğum kontrol metodudur.
  • Güvenli koruma oranı %99 ve üzerindedir.
  • Yüksek güvenilirliğinde önemli bir neden GyneFix’in rahim duvarına sabitleştirilmesinden kaynaklanır.
  • Rahim içine sabitlenen bu spiral kaymaz, dışarı atılmaz.
  • Etkisi kullanıcı hatalarından etkilenmediği için kesintisiz ve sürekli bir kullanım söz konusudur.

  Gynefix Nasıl Ulaşabilirsiniz? 

  Öncelikle GyneFix eğitimi almış jinekolog hekiminizle görüşmelisiniz. Çünkü GyneFix kullanım için sertifika almış hekimler tarafından takılabilir.

  Önemli bir ayrıntı kullanım öncesinde ayrıntılı jinekolojik muayene yapılmalı, her kadından pap smear testi alınmalı ve ultrason ile değerlendirilmelidir.

  Gynefix Takılması Ağrılı Bir İşlem midir?

  Poliklinik şartlarında anestezi gerektirmeden uygulanabilir.

  Hem ağrının daha az olması hem de gebelik ihtimalini elemek için adet döneminde takılması önerilmektedir. Ancak özellikle laktasyon döneminde olup adet olmayan kadında gebelik ekarte edilmesinin ardından takılabilir.

  Gynefix kullanımı öncesi ultrason ile rahim yapısı, şekli ve kalınlığı değerlendirilmelidir. Uterus yani rahim de mevcut şekil bozukluklarından olan çift rahim, tek boynuzlu rahim durumunda takılması önerilmez. Ayrıca sezaryan operasyonu sırasında bebeğin çıkarılmasının ardından ve normal doğum sonrasında da hemen takılmaya uygundur.

  İşlem ortalama 1-2 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında kadın hiçbir sorun olmadan yaşamına devam eder.

  Gynefix Takılması Ardından Neler Yapılmalıdır?

  Gynefix takılmasının ardından 1 hafta cinsel ilişki yasaklanır ve hasta 1 hafta sonrasına kontrole çağrılır. Kontrol sonrasında muayene bulgularının normal olduğu izlendikten sonra cinsel ilişki yasağı kaldırılır. Kadın yaşamına kaldığı yerden devam eder. İstediği zaman çıkarılabilir. Gebelik istemeyen kadında GyneFix 5 yıl kadar kullanılabilir. Klasik spirallerde gördüğümüz adet döneminin uzun sürmesi, yoğun kanama, ağrı GyneFix de izlenmez.

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu