İçeriğimde neler var?

  Gebelikte sırt ağrısı özellikle obezite ve bel fıtığı sorunları olan kadınlarda daha sık karşılaşılan bir şikayettir. Özellikle sırtı destekleyerek oturmak, rahat ayakkabılar kullanmak, kilo kontrolu gibi önlemler alınmalıdır.

  Gebelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? 

  Genelde ağrı dinlenme, ağrı kesiciler ve ısı uygulanımı ile geçebilir. Ancak şiddeti artan ve dinlenme ile geçmeyen ağrı kesicilere yanıt vermeyen ağrılarda ortopedi ve fizik tedavi uzmanı tarafından kapsamlı bir şekilde gebe değerlendirilmelidir. Gereğinde fizyoterapi yapılabilir. Gebeler yorgunluktan yakınırlar, uyku kalitesi ise azalmıştır, buda yorgun uyanmaya neden olur. Gün içerisinde kısa uykular anne adayını rahatlatır.

  Gebelik döneminde anne adaylarının yaklaşık %60'ı sırt ağrısı problemi yaşamaktadır. Gebeliğin ileri evrelerinde vücudun denge merkezinin değişmesi ve bebeğin ağırlaşması nedeni ile yaşanan sırt ağrıları istirahat ve çeşitli masajlar ile geçebilmektedir. Bununla birlikte anne adayının fiziksel aktivite ve egzersizlerini de aksatmaması hatta gebelikten 6 ay öncesinde başlaması büyük önem taşımaktadır. 

   

   

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu