Koronavirüs Ve Kürtaj

1- COVİD-19 enfeksiyonu ve pandemisi kürtaj isteğim üzerinde bir etki yaratır mı? Bu hakkım elimden alabilir mi? 

Kürtaj /eğer isteğe bağlı gebelik sonlandırma yapılacaksa ülkemizde yasal sınır 10 haftaya kadardır. Yani pandemi durumunda da kadının bu hakkı göz ardı edilmez. Ancak zaman kısıtlaması olduğu unutulmamalıdır. Erken gebelik haftalarında (5.,6.,) yapılması kadın sağlığı için yararlı olması nedeniyle kadının sağlık kuruluşlarına ulaşması oldukça önemlidir.
Ülkemizde kadının bu hakkı korunmakta, birçok operasyon pandemi nedeniyle ertelenmesine rağmen kürtaj operasyonu yapılmaya devam etmektedir.

2- Kürtaj yaptırmak isteyen bir kadın, COVİD-19 pandemisi sırasında ne yapmalıdır?

Öncelikle gebeliğinizden emin olmalısınız. Testiniz pozitif çıkmış olsa dahi jinekoloğunuzdan randevu alarak ultrasonografi kontrolünden geçmelisiniz. Ardından tekrar düşünmeniz ve kararınızın kesinliğinden emin olmanız gerekir.
Kürtaj işlemine kesin karar verdiyseniz, doktorunuzdan operasyon hakkında bilgi alınız. Tüm komplikasyonlar ve işlemin nerede yapılacağı konusunda bilgilendirileceksiniz.
Doktorunuz size COVİD-19 klinik belirtileri taşıyabileceğinizi düşünerek bir takım sorular sorucak, ateşinizi ölçücek ve bazı kan testleri yapacaktır.

3- COVİD-19 pandemisi nedeniyle kürtajı ertelemeli miyim? Bu sırada virüs ile enfekte olabilir miyim?

Bu  soruya net bir cevap verilemez. Ancak evinizden her çıkışınız COVİD-19 ile karşılaşma ihtimalinizi arttırır. Pandeminin biteceği tarih bilinmemekte, ancak kürtajın ülkemizde süresi 10. haftayı doldurmamış olmak gerekir. Yani pandemi bitimine ertelenemez. Bu nedenle karar merci sizsiniz. Kürtaj olma konusunda fikriniz. Bu nedenle jinekoloğunuz size düşünme süresi verecektir.

4- Kürtaj operasyonu sırasında COVİD-19’dan nasıl korunabilirim?

Jinekoloğunuza mutlaka randevu ile gitmeli ve öncesinde durumu anlatmalısınız. Doktorunuz pandemi durumunda uyulması gereken kuralları size anlatacak ve randevu saatinizi diğer hastalarla karşılaşmayacak şekilde ayarlayacaktır. Maskenizi mutlaka kullanın. Muayene sonrası kürtaj işlemine karar verdiyseniz hekiminiz, risk sınıflamasına göre pandemi açısından en az riskli bir sağlık kuruluşunda işleminizi gerçekleştirecektir. Kürtaj kadının isteği de dikkate alınarak lokal veya sedasyon anestezi kullanılarak yapılmaktadır.

5- Koronavirüs belirtileri taşıyorsam kürtaj yaptırmalı mıyım?

Eğer, yüksek ateş ve öksürük  şikayetleriniz  varsa veya COVİD-19 şüphesi olan biriyle yaşıyorsanız kürtaj ertelenmelidir. Jinekoloğunuzla telefon ile görüşün, genel durumunuzu takip edin. Ek sorunlarınız olursa COVİD polikliniğine başvurun. COVİD pozitifliği saptanmış ise tedavinizi tamamlayın ve 14 günlük süre sonrası kürtaj işlemini yaptırın. Eğer tedavi süresince kürtaj için belirlenen süreyi aşıyorsanız enfeksiyon hastalıkları uzmanın da görüşü ve onayı alınması ardından işleminiz yapılabilir. 

6- COVİD-19 pozitif olmam nedeniyle, istediğim bir gebeliği sonlandırmalı mıyım?

Hayır. COVİD-19 pozitifliği, anne karnında bebekte bir anomaliye yol açacağı konusunda bir veri yoktur. Virüsün kan yolu ile geçmediği düşünülmektedir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kurtaj-fiyatlari-nasil-belirlenir
Kürtaj Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kürtaj, yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilen bir işlemdir. Kürtaj fiyatları ise gebeliğin haftasına yani gebeliğin büyük…

pandemi-doneminde-gebeler-ne-yapmalidir
Pandemi Döneminde Gebeler Ne Yapmalıdır?

Her anne adayının uyması gereken bir takım kurallar vardır:…

istenilen-pembelik
İstenilen Pembelik

Cilt rengimizin koyulaşması yani bronzlaşmak yaptıklarınızı düşünün. Güneşin altında saatlerce şezlongda geçirdiğiniz saatler…

Gözat

Ne Aramıştınız?