İçeriğimde neler var?

  İlk Online Görüşmemiz Ücretsiz.

  Online Randevunuzu alarak beraber nasıl bir yol izleyeceğimizi canlı bir şekilde görebilirsiniz.

  Ücretsiz Online Randevunuz için Hemen Bize ULAŞIN 0552 467 0012

  Cinsel birleşmenin gerçekleşememesi olarak bilinen vajinismus, tedavi edilmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur.

  Vajinismus Hastalığı Nedir?

  Penis ve vajina birleşmesi aşamasında istemsiz bir şekilde vajinal kasların kasılması ile cinsel birleşmenin gerçekleşememesidir. Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerde ön sevişme, istek, vajinal ıslanma ve ereksiyon tamamen normal ve fizyolojiye uygundur. Tek sorun penis ve vajina birleşmesi sırasında, istemsiz bir şekilde vajinal kasların kasılması ile ilişkinin tamamlanamamasıdır. Çiftler çoğunlukla bu durumun zaman içinde geçeceğini düşünür ve sorunu erteler.

  Vajinismus Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

  Özellikle ülkemiz de sık görülen bir sorun olan vajinismus hastalığı cinselliğe yeni adım atan çiftlerce bilinen bir sorun değildir. Cinsellik konusunda özellikle kadının deneyimi olmadığı gibi bu konuda gerekli bilgisi de yoktur. Hem aile hem de eğitim sürecinde cinsellik konusunda bilgi verilmeyen bir toplum olduğumuz için vajinismus çok sık karşılaştığımız bir toplum sağlığı sorunu olmuştur.

  Genellikle evlilik ile başlayan cinsel hayat ile birlikte çiftler ilk gece ilişkiye girmek ister. Ancak vajinismus sorunu olan kadın cinsel birleşmeyi gerçekleştiremez. Ve bu dönemde en sık yapılan yöntem seçilerek ilişki ertelenir. Bir, iki, üç gün ve ardından aylar ve geçirilen yıllar gelir. Çiftler bu süre zarfında ön sevişme ve cinsel birleşme aşamasına kadar sorun yaşamadıklarını ancak birleşme aşamasında istemsiz kasılmaları olduğunu ifade eder.

  Çoğunlukla aşılması imkansız bir duvar hissi yaşadıklarını dile getirirler. Birçok çift ise vajinalarının kapalı olduğunu düşündüklerini ifade eder. Çoğunlukla ilişkiye giremeyen bu çiftler anatomik olarak bir sorunlarının olduğunu düşünerek jinekoloğa başvurduklarını çoğunlukla yanlış yönlendirildiklerini belirtir. Anatomik sorununuz yok sadece korkularınız mevcut, zamanla aşarsınız telkini ve reçete edilen bazı kremlerle yeniden deneme aşamalarından geçtiklerini ve başarısızlıkla karşılaştıklarını anlatırlar.Ancak başarısız deneme ardından çoğunlukla tekrar hekime başvurmazlar. Ve bir kısır döngü ile devam eder süreç.

  Vajinismus Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

  Tedavide direngi noktası cinsel eğitim ve tabi ki cinselliği öğretmekten geçer. Çoğu hastamızda temel neden ağrı ve acı hissetme korkusudur. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda bilindiğinin aksine cinsel istismar öyküsü toplumdan farklı değildir. Çoğunlukla vajinismuslu kadınların çocukluk dönemi incelendiğinde aşırı korumacı yetiştirildiklerini görürüz.

  Bir grup kadında ise temel sorun kontrol kaybı yaşama korkusudur. Bilmedikleri her şeyden çekindiklerini, cinselliği yaşamadıkları için ne ile karşılaşacakları konusunda fikir sahibi olmadıklarını ve bu hislerle cinsel birleşmeyi bedenlerine bir saygısızlık olarak algıladıklarını ifade eder. Kontrol kaybetmek ve sonunu bilmedikleri bir yola girmeye kabul edemezler. Tedavide öncelik tüm netliği ile anatomik ve fonksiyonel eğitimdir. Ardından mutlaka işlevselliği sağlayacak egzersizler gelir. Çoğunlukla tedavide kullanılan yöntemler arasında ev ödevi denilen egzersizleri hastamıza önermeyiz. Çünkü bu egzersziler kadını ilişkiden soğutabilir ve egzersizleri yapamamak umutsuzluğu arttırabilir. Kullandığımız yöntemler ile tedavi başarımız yüksek olup ve kesin çözüm elde ediyoruz.

  Hastalığın Derecesi

  Her kadında hastalığın etkileri farklıdır. Kimi hastamız genital bölgesine dokunmakta bile zorluk yaşarken, bazı hastamız dokunmakla ilgili sorun yaşamaz. Vajinismus derecesi tedavinin planlanmasında önemlidir. Ancak vajinismus sorunu yaşayan kadın bilmelidir ki bu derecelenmenin yapılması yaklaşık 10-20 saniye süren bir gözlemden ibarettir. Jinekolojik muayene masasında hazırlanan hastamızın dış genital organları ve vajina kasları değerlendirilir.

  Anatomik bir sorun izlenmeyen hastada vajina kaslarının kontrolü ardınd an vajinismus hastaları 4 ayrı gruba ayrılır. Hastalık derecesinin artması tedavi başarısının azaldığını göstermez. Bu nedenle hastalarıma vajinismus seviyesi hakkında bilgi paylaşımı çoğunlukla yapmayı tercih etmem. Çünkü başlangıç aşamasında diye ifade ettiğim hastalarım kimi zaman tedavi sürecinde yeterli özeni göstermeyebilir ve tedavi başarısı azalabilir. Bir sorunumuz mevcut ve birlikte çözüme yaklaşıcağız ifadeleri birçok kadını rahatlatır. Çünkü oldukça özveri gerektiren tedavi sürecinde hem hastanın hem doktorun birbirine güvenmesi ve inanması başarıyı arttırır.

  Unutulmaması gereken nokta ise vajinismusun tedavisi olan bir hastalık olduğudur. Önemli olan doğru yaklaşım ve bilimsel tedavidir.

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu