Koronavirüsler Ve Gebelik

  Ağır Klinik Belirtilere Yol Açan Koronavirüsler:

  1. SARS
  2. MERS
  3. COVİD-19

  Alman Jinekoloji Ve Obstetri Derneğinin Covid-19 İle İlgili Önerileri

  Yeni ortaya çıkan koronavirüsün neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu koronavirüs hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Ve bu virüsde COVİD-19 olarak isimlendirilmiştir.

  COVİD-19 ile karşılaşan insanların %81’i hastalığı belirtisiz veya çok hafif klinik şikayetlerle geçirmektedir. Ancak hastaların bir kısmı sağlık kuruluşunda yatış ve oksijen desteğine ihtiyaç duyarken, %5 hastada yoğun bakım ünitesinde desteğe ihtiyaç duymaktadır.

  Hamilelik

  Koronavirüsün plesantal geçişi henüz izlenmemiştir.  
  Pandemi döneminde COVİD-19 ile enfekte gebe ve gebe olmayan kadınlar arasında klinik belirtiler arasında fark saptanmamıştır.

  Şüpheli Ve Pozitif Tespit Edilen Covid-19 Gebelerine Yaklaşım

  COVİD-19 şüpheli ve pozitif gebeler multidisipliner yaklaşımla, gerekli branşların bulunduğu hastanelerde takip edilmelidir.
  COVİD-19 pozitif gebelere mutlaka maske takılmalı ve diğer hastalardan izole edilmelidir. COVİD-19 şüpheli vakalarda ise diğer hastalarla arasında sosyal mesafe korunmalıdır.

  Hastane içinde bu hastalar, tek kişilik odalarda kalmalı, odaya refakatçı alınmamalıdır.  Hasta odalarında içerdeki havanın diğer odalara yayılımını sağlayan havalandırma sistemleri kullanılmamalıdır.

  dogum-konusunda-oneriler

  koronavirusler-ve-gebelik

  Doğum Konusunda Öneriler

  Doğum şekli gerekli endikasyonlar ve kadının isteklerine göre karar verilir.  Acil sezaryan kararı hastanın yaşı, genel durumu, bebeğin iyilik haline göre karar verilir.   
  Koronavirüs pozitif çıkan gebeler doğum odasında izole edilir. Bu gebelere kullanılan her cihaz, kullanım sonrası uygun antiseptiklerle temizlenmelidir. Sağlık personeli koruyucu giysiler, maske ve gözlük kullanmalı. Ve odadan çıktıktan sonra mutlaka bu giysiler atılmalı, eller yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.         
  Yenidoğanlar anneleri ile kalabilir. Kanıtlanmış enfeksiyon durumunda anneye solunum korumasına alınır. Emzirme de bir kısıtlama yoktur.

  Yenidoğan Ve Annelerin Bakımı

  COVİD-19 pozitif annelerin bebekleri, gerekli önlemler alınarak  standart beslenme usüllerine uygun beslenmelidir. Ancak anne bebek teması ve emzirme sırasında anne maske kullanmalıdır. Bebekle temas öncesi anne mutlaka ellerini yıkamalıdır.

  COVİD-19 enfeksiyonunu ağır semptomlarla geçiren ve bebeğini emzirme gücü olmayan anneler sütlerinin sağılması konusunda desteklenmelidir. Anne bebeğini emzirmeden önce , bebeğe dokunmadan ve yüz maskesi takmadan önce mutlaka ellerini yıkamalıdır. 
  Emzirme doğumdan hemen sonra başlanmalı ve en az 6 ay sürmelidir.  

  Doğum Hastanelerinde Alınması Gereken Önlemler

  1. Hastaneye gelen her gebeye grip belirtileri ve ateş hikayesi sorulmalıdır. 
  2. Hamile kadına doğum esnasında sadece bir kişi eşlik edebilir. Ve hastaneden çıkana kadar refakatçi değişimine izin verilmez.
  3. Doğum sırasında ve sonrasında COVİD-19 tespit edilen eşlere ve çocuklara ziyaret izni verilmez.
  4. Hastaneye yatıştan sonra COVİD-19 pozitifliği saptanmışsa, hasta ile ilgilenen tüm sağlık personeli ve yardımcı personel kayıt altına alınmalı ve bilgilendirilmelidir. Ve tüm sağlık çalışanları maske kullanmalıdır.

  Gebelikte Oluşan Fizyolojik Değişiklikler

  1. Hastaneye Gebelikte bağışıklık sistemi daha zayıftır/yani immün süpressif bir durum,
  2. Gebelerde oksijen tüketimi artmıştır.
  3. Ggebede solunum sayısı artmıştır.
  4. Gebede göğüs ve karın boşluğunu ayıran diafram yükselmiştir,
  5. Gebelerde burun ve boğaz ödemlidir.
  6. SARS ve MERS-Co salgınları gebeleri olumsuz etkilemiştir. Ancak COVİD-19 böyle bir toplumun diğer bireylerinden farklı bir seyir izlememiştir. 

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  covid-19-pozitif-gebelik-durumu
  Covid-19 Pozitif Gebelik Durumu

  Öncelikle doğum öncesi viztlerde doğum hekiminizle bu konuyu konuşup karar vermeniz uygun olandır. Hekiminiz, multidisipliner…

  jinekolojik-sorunlar-nelerdir
  Jinekolojik Sorunlar Nelerdir?

  Rahim ve yumurtalıklardan çıkan iyi huylu tümörler, laparoskopi ve histereskopi gibi yöntemler ile tedavi edilebilmekte. Kapa…

  kadinda-cinsel-isteksizlik
  Kadında Cinsel İsteksizlik

  Devamlı veya tekrarlayan şekilde cinsel istek ve cinsel etkinliğin az veya tamamen olmaması olarak tanımlanabilir. Cinsel ist…

  Gözat

  Ne Aramıştınız?