Menapoz Ve Cinsel Sorunlar

Özellikle menopoz döneminde sıklığı artan cinsel sorunlara çözüm aramak isteyen ve tedavi arayışında olan kadın sayısı oldukça düşüktür. Menopozdaki kadınların sadece %30’u tedavi için bir sağlık kurumuna başvurmaktadır. Tedavi için destek alan ve ilaç kullanan ise menapoza giren kadınların sadece %7’si dir. Ancak sağlık kontrolü için başvuran kadınlar menapoz ve sonuçları ile ilgili sorgulandıklarında %75’i sorunlarını anlatmaktadır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı ise kadının direkt olarak yaşadığı sıkıntılarla ilgili başvurmamasıdır. Bu nedenle menopoz döneminde olan her kadından ayrıntılı anemnez alınmalı ve kadına bunları anlatmak için yeterli zaman verilmelidir.

Menopoz tıbbi olarak son adet demektir. Ancak günümüzde menapoz sonrası dönem içinde menapoz olarak tanımlanır. Ortalama menapoz yaşı 50-51 olup, genetik nedenler asıl belirleyici olandır. Menapoz yaşını etkileyen diğer nedenler arasında sigara, kemoterapik ajanlar, radyoterapi ve cerrahi nedenler sayılabilir.

Menapozda kadını bekleyen sorunlar arasında ağrılı cinsel ilişki, sıcak basması, uykusuzluk, baş ağrısı, duygusal değişiklikler sayılabilir. Aynı zamanda bu dönemde vajinal kuruluk ve idrar kesesinde sarkmaya bağlı idrar kaçırma şikayetiyle de sık olarak karşılaşmaktayız.

Çoğunlukla her sorunun tedavisinde etkin olan hormon desteğini her kadında uygulayamamaktayız. Hormonların oluşturduğu yan etkiler nedeniyle bizler hastamıza en faydalı ve zarar vermeyen yöntemi uygulamak isteriz. Kadında ağrılı cinsel ilişkinin önemli bir nedeni vajinal kuruluktur.

Vajinal Kuruluk

Vajinanın epitel dokusu incelir ve yüzeyel yerleşim gösteren damar sayısı azalır. Vajina kuru, pürüzsüz ve daha kırmızı renktedir. Azalmış hormon düzeyi ve kuruyan vajinal doku aynı zamanda idrar kaçırma, sık idrara çıkma, idrarda yanma gibi sorunlara da yol açabilir. Ve vajinal kuruluğun asıl hissedilen sonucu ağrılı cinsel ilişkidir.

Ağrılı cinsel ilişki tedavisi oldukça kolaydır. Tedavide kullanılan hem sistemik hem de sadece vajinaya uygulanılan östrojen oldukça etkin bir yöntemdir. Ancak birçok kadın hormon dışında bir yöntem arar.

vajinal-kuruluk

menopoz-ve-cinsel-sorunlar

Tedavide Lazer

Kolajen dokusunda artışa yol açan lazer vajinal kuruluk ve yanma şikayetlerini tamamen ortadan kaldırır. Lazer ışınları dokuya zarar vermeden yenileme işlemi yapar. Bunu yaparken aynı zamanda vajinayı daraltır ve sıkılaştırır. 

Tedavide Vajinal Dolgular

Vajinanın ilk 3 santimetrelik kısmı ağrılıdır. Çünkü sinir uçlarının en yoğun olduğu bölgedir. Ve özellikle ağrılı cinsel ilişkide vajinanın giriş bölümüne yapılan dolgu materyali ile vajinal giriş ağrısız olmakla birlikte kayganlık da artmaktadır. Orgazm olmakta sorun yaşıyan ve bu hissi yaşamayan kadına ise G noktasına uyguladığımız dolgu matertali ile kadında cinsel tatmini arttırmaktadır.

Tedavi Başarısı

Sonuç çoğunlukla yüz güldürücüdür. Başarı şansı yüksek olup önerimiz çoğunlukla tedavinin kombine uygulanmasıdır.

İlgili İçerik: Vajina Daraltma

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vajinismus-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler
Vajinismus İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İlişki sırasında kasılmaya bağlı olarak cinsel ilişkiye girememe durumudur. Kadında vajinayı çevreleyen kaslarda istem dışı k…

hem-gebelik-hem-annelik
Hem Gebelik Hem Annelik!

Bebek bekleyen her kadın anne sütünün faydaları ve emzirmenin önemi ile ilgili bilgilendirilmelidir. Bu eğitimi alan kadınlar…

gynefix-spiral-nedir
Gynefix - Spiral Nedir?

Hormonsuz  Sağlıklı Her kadına uyumlu  Doğal yaşam ile uyumlu bir doğum kontrol yöntemi …

Gözat

Ne Aramıştınız?