Kızlık zarı dikimi uygulaması; doktor ile uygulamayı yaptıran kişi arasındadır. Hasta mahrumiyetinin korunması adına uygulama bilgileri 3. Kişiler ile paylaşılmamaktadır. Aynı zamanda kızlık zarı dikimi uygulaması sonrasında bu uygulamanın gerçekleştirildiği anlaşılamamaktadır.

Kızlık zarı dikimi uygulaması tecrübeli doktorlar tarafından uygulandığı sürece amaca ulaşılabilmektedir. Uygulama sonrasında ilk cinsel ilişki sırasında kanama yaşanmaktadır. Bu süreçte aşırı kanama olması durumunda ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kızlık zarı dikimi oldukça kolay ve kısa süren bir işlemdir. Bu uygulama yaklaşık 15 ila 20 dakika arasında sürmektedir. Kızlık zarı dikimi için başvurulan doktorun tecrübeli, kliniğin ise sterilizasyon işleminin tamamlanmış olmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde enfeksiyon ya da aşırı kanama gibi ciddi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi sonrasında uygulanması gereken herhangi bir özel işleme gerek duyulmamaktadır. Ancak genital hijyene mutlaka dikkat edilmeli ve doktorun önerileri dışına çıkılmamalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında yaklaşık 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

Kızlık zarı dikimi uygulaması; vajinal enfeksiyon yaşanması durumunda, adet dönemindeyken ve kızlık zarının yırtılmamış olduğu durumlarda gerçekleştirilmesi uygun değildir. Herhangi bir genital sistem problemi yaşanıyorsa öncelikle bu problemin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kürtaj uygulaması pek çok risk faktörü barındırmaktadır. Uzman bir doktor tarafından uygulanan kürtaj işlemi sırasında genellikle herhangi bir problem yaşanmamakta ve gebelik tekrarı da sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. Kürtaj uygulaması sonrasında doktor önerilerine çıkılmamalı ve kontroller aksatılmamalıdır.

İstenmeyen gebeliklerin yanı sıra birtakım nedenler ile de kürtaj uygulamasına başvurulabilmektedir. Bu nedenler aynı zamanda zorunlu kürtaj sebepleri arasındadır. Zorunlu kürtaj uygulaması gerektiren durumlar; genetik problemler nedeni ile bebeğin sağlıksız olması, bebeğin herhangi bir nedenle sağlıksız olması, bebeğin anne karnında ölmesi, annenin sağlıksız olmasıdır.

İstenmeyen gebeliklerde kürtaj uygulaması; 10. Haftaya kadar uygulanabilmektedir. Yasaların da belirlediği bu süre sonrasında uygulanan kürtaj işleminde kadın sağlığını tehlikeye sokacak risk faktörleri söz konusu olabilmektedir.

Kürtaj riskleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Rahim duvarının hasara uğraması
  • Rahim yırtılması
  • Kürtajın tam anlamı ile gerçekleşememesi
  • Enfeksiyona maruz kalma
  • Aşırı kanama
  • Rahim içi yapışıklık
  • Anesteziye bağlı riskler

Kürtaj uygulaması sonrasında kullanılması gereken birtakım ilaçlar ve uygulanması gereken tetkikler bulunmaktadır. Söz konusu tedavi tamamlanıncaya kadar cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir. Aynı zamanda kürtaj işlemi sonrasında cinsel ilişkiye girilmeden önce mutlaka doktora danışılması önerilmektedir.

Online Randevu