İçeriğimde neler var?

   

  PANDEMİ DÖNEMİNDE GEBELER NE YAPMALIDIR? NE YAPMAMALIDIR?

  Her anne adayının uyması gereken bir takım kurallar vardır:

  1- Gebelik testiniz pozitif çıktığında mutlaka jinekoloğunuz ile iletişime geçmelisiniz. Almanız gereken destek vitaminleri ve hayat şeklinizde yapılması gereken değişiklikleri online öğrendikten sonra doktorunuzun belirttiği zamanda kontrole gitmelisiniz. Annelik bakımı pandemi dönemi de dahil olmak üzere zorunludur. Sağlıklı anne ve sağlıklı bebek için bu kontrollerden vazgeçilemez. Ancak vizite sıklığı pandemi sonrası değiştirilmiş ve kontrol sıklığı acil durumlar dışında azaltılmıştır. Bu kontrollere katılmamanın ciddi sorunlara yol açabileceğini unutmayın. Jinekoloğunuzla sürekli bağlantı içinde olun, kontrol muayenelerinize gerekli önlemleri alarak katılmalısınız.

  2- Anne adayı 4. Ayın bitiminin ardından bebek hareketlerini hissetmeye başlar. Gebe bir kadın bebek hareketlerini takip etmesi konusunda uyarılmalıdır.

  Acil olarak sağlık kuruluşuna başvurmanızı gereken durumlar:

  • bebek hareketlerinde azalma, hissetmeme,
  • vajinal kanama,
  • sancı hissi, 
  • idrar yapmış gibi ıslaklık hissi,
  • bunların dışında genel durumunuz ve iyilik halinizi bozucak her şey ,                          
  • COVİD-19 klinik belirtilerini taşıdığınız durumlarda da hem aile hekiminiz hem de jinekoloğunuza danışarak uygun sağlık birimlerine yönlendiriliceksiniz.

  UNUTULMAMASI GEREKENLER:

  1. COVID-19 belirtisi sizde veya eşinizde mevcut ise jinekoloğunuzla iletişime geçin; muayaneniz  için doğru yeri ve zamanı ayarlayacaktır. Önlemler alınmadıkça ve uygun şartlar sağlanmadıkça rutin bir kliniğe gitmemelisiniz.
  2. Klinik randevulara mümkünse yalnız gelmelisiniz, maske mutlaka takmalısınız. 
  3. Doğum öncesi muayene sıklıklarının azaltılması konusunda hekiminizin önerilerine uymalısınız. Bu öneriler sizin ve bebeğinizin güveni için olduğuna inanın. Ve  planlanan tüm randevularınıza katılın ve tüm endişelerinizi hekiminizle paylaşın.

  GEBELİKDE MUAYENELERİME EŞLİ KATILABİLECEK MİYİM?

  Pandemi çok özel bir durumdur. Ve bu özel durumda tüm insanların en az zarar ile atlatabilmesi için sağlık otörlerinin önerilerini dikkate almak gerekir. 
  Hem sizi, hem de diğer gebeleri ve sağlık çalışanlarını korumak için kontrollerinizde eşli gelmeniz önerilmez. Özellikle ayrıntılı ultrasonografi sırasında görüntüler kaydedilebilir ve baba adayının izlenmesi sağlanabilir.
  Tek olarak kontrollere katılmak duygusal olarak sizi negatif yönde etkileyebilir. Ancak tüm bu önlemler önce sizin ve bebeğinizin, sonra tüm insanların sağlığı için gerekli olduğunu unutmayın.

  KORONAVİRÜS GEBELİĞİMİ NASIL ETKİLER?

  Öncelikle tüm anne adayları bilmelidir ki; sağlık çalışanları bu dönemde anne ve bebek bakımına gerekli önemi ve desteğii vermektedir. 
  Ülkemizde muayene sıklıkları, gebelikte COVİD-19 durumunda yapılması gerekenler hem bakanlık hem de ilgili dernekler tarafından ayrıntılı bir algoritma ile belirlenmiştir.
  Anne adayları bilmelidir ki, pandemi döneminde rutin yapılan ve acil olmayan tüm ameliyatlar ve muayeneler ertelenmiştir. Jinekologlar bu dönemde sadece sağlıklı anne ve sağlıklı bebek için sahada mücadele etmekte, gereğinde COVİD-19 savaşında da diğer hekim arkadaşlarının yanında olmaktadır.

  DOĞUM İZNİNE NE ZAMAN AYRILMALIYIM?

  Ülkemizde doğum öncesi izni 32 haftadır. Ancak ek bir risk varlığında veya gebenin çalışması uygun olmadığı şartlarda sağlık raporu ile bu önceye çekilebilir. Pandemi şartlarında gebelerin sosyal izolasyona uyması, mümkünse evden çalışması önerilmektedir.

  DOĞUMU YAKIN ANNE ADAYLARININ YANINDA EŞLERİ OLABİLECEK Mİ?

  Doğum öncesi, doğum sırasında ve ve sonrasında eşiniz yanınızda olabilir. Sadece tek kişi size eşlik edebilir. Partnerizin size eşlik edebilmesi tek kişilik odada kalmanız durumunda mümkündür. 
  Ancak eşiniz COVİD-19 belirtilerini taşıyorsa veya pozitif olduğu tespit edilmişse, size eşlik etmesi önerilmez. Hem sizin hem bebeğinizin hem de hastanedeki diğer insanlar için bu gereklidir.

  KORONAVİRÜS PANDEMİSİ SIRASINDA EŞE ÖNERİLER

  Pandemi sırasında, doğum eyleminde olan kadınlara eşlik eden refakatçiler dışında,  tüm sağlık kuruluşlarnda  ziyaretçiler kısıtlanmaktadır.
  Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında, uygun hastane koşullarında eşinize eşlik edebilirsiniz. Ancak acil bir sezaryen doğumda , genel  anestezi uygulanılırsa ameliyathaneye  giremezsiniz..
  Koronavirüs belirtileri var veya şüpheli bir temasınız mevcut ise önerimiz doğum sürecine dahil olmamanız yönündedir..
  Hem kendinizin hem de eşinizin sağlığı için doğuma yakın dönemde evde ki izolasyona lütfen dikkat edin. Bu hem bebeğiniz, hem eşiniz ve diğer anneleri korumak için gereklidir. Doğum eyleminde eşini destekleyecek eşler izolasyon kurallarına mutlak uymalıdırlar.

  Eşinizle beraber doğum için hastanede iken  dikkat edilecekler:

  1. Ellerinizi düzenli olarak sabun ve su en az 20 saniye yıkayın.
  2. Öksürür veya hapşırırsanız, ağzınızı bir mendille örtün ve hemen bir çöp kutusuna atın. Sonrasında el dezenfektanı kullanın veya ellerinizi  yıkayın.
  3. Eşinizin odasında kalın.Doğum ünitesi etrafında ve hastane içinde dolaşmayın.. Yardıma ihtiyacınız olursa çağrı zilini kullanın.
  4. Doğum veya doğum sırasında bir maske veya herhangi bir kişisel koruyucu ekipman (PPE) giymeniz istenirse gerekli talimatlara uyun.
  5. Size söylenilen bölgeden ayrılmayan, ortam sterilizasyonunun bozulmaması için yardımcı personelin söylemlerine uymalısınız.
  6. Doğum ekibi bebeğinizin sağlıklı doğması için  ellerinden gelen her şeyi yapacaktır. Ancak, belirli bir güvenlik endişesi varsa, doğumhanede bulunmamanızı isteyebilirler. Bu durumda ekibin söylemlerine uymalısınız. 
  7. Bu süre zarfında doğum ekibi ile işbirliği içinde olmanız hem bebeğiniz hem de eşinizin sağlığı için oldukça önemlidir.
  8. Doğum ekibinize güvenin.

  KORONAVİRÜS GEÇİRDİKTEN SONRA GEBELİK İZLEMİNİ NASIL YAPTIRMALIYIM?

  Anne adayı koronavirüs geçirdi ve bebeğinin iyilik halini öğrenmek için, iyileşmenin ardından 2 haftalık tecrit süresini geçirdikten sonra ultrason taramasına katılabilir.
  İyileşme sonrası koronavirüs enfeksiyonu doğum şeklinizi etkilemez. Şuan ki veriler virüsün gebeliği etkilemeyeceği yönündedir.

  KORONAVİRÜS NEDENİYLE KENDİNİZİ İZOLE ETTİĞİNİZ DÖNEMDE BEBEĞİNİZİ SAĞLIĞINDAN ENDİŞELENİYORSANIZ NE YAPMALISINIZ?

  Kendinizi izole ettiğiniz durumda acil durum belirtilerinden birini taşımıyorsanız lütfen dışarı çıkmayın.
  Ancak izolasyon döneminden doğmamış bebeğiniz ile ilgili endişeleriniz çok yoğunlaştı ise hekiminiz ile telefon bağlantısı kurun. Şikayetlerinizi mutlaka aktarın. Muayeneye veya hastaneye gitmeniz istenirse de uygun koşullar mevcut ise hastane taşımacılığı ile, eğer ambulanslar yeterli değil ise de özel aracınızla hastaneye başvurmalısınız.  Hastaneye gittiğinizde,hastane girişinde COVİD-19 pozitifliği olduğunuzu mutlaka belirtin ve koruyucu maske kullanın.

  KORONAVİRÜS GEBELİĞİMİ NASIL ETKİLER?

  Öncelikle tüm anne adayları bilmelidir ki; sağlık çalışanları bu dönemde anne ve bebek bakımına gerekli önemi ve desteğii vermektedir. 
  Ülkemizde muayene sıklıkları, gebelikte COVİD-19 durumunda yapılması gerekenler hem bakanlık hem de ilgili dernekler tarafından ayrıntılı bir algoritma ile belirlenmiştir.
  Anne adayları bilmelidir ki, pandemi döneminde rutin yapılan ve acil olmayan tüm ameliyatlar ve muayeneler ertelenmiştir. Jinekologlar bu dönemde sadece sağlıklı anne ve sağlıklı bebek için sahada mücadele etmekte, gereğinde COVİD-19 savaşında da diğer hekim arkadaşlarının yanında olmaktadır.

   

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu