İçeriğimde neler var?

  Lazer ile vajinal daraltmayı anlayabilmek için öncelikle lazerin cilt üzerinde etkilerini bilmemiz gerekir. Jinekolojide tercih ettiğimiz lazer çeşitlerinden erbium yag lazerler hızlı sonuç vermesi, çevre dokulara zarar vermeden hedef dokuya yönelik çalışılabilmeye uygun olması önemli özelliklerindendir. Erbium yag lazer uygulanan ciltte artan kollajen cildin pürüzsüz, parlak ve gergin gözükmesini sağlar. Aynı zamanda özellikle vajinada kuruluğu ve kuruluğun oluşturduğu etkilerin tedavisinde hormonal terapi kadar etkindir.

  Erbium yag lazerin 2940 Nm dalga boyunda ürettiği ışın, dokuda yer alan su molekülleri tarafından emilir. Bu etki ile lazerin uygulandığı alanda hızlı bir buharlaşma meydana gelir. Su molekülleri ışını emer ve etkisini çok hızlı gösterir. Özellikle cildin sarkık ve gevşek yapısını yok ettiği gibi vajinada da sıkılaştırmayı sağlar. Vajinal ruga yani kıvrımların yeniden oluşmasında, vajinanın sıkılaşmasında, ve artan kollajen dokusu nedeniyle vajinal daraltmada etkin, kolay ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir.

  Lazerin jinekolojide kullanıldığı 2000’li yıllara kadar, vajinal daraltmada kullandığımız tek yöntem operasyonlardı. Günümüzde de lazerin kimi zaman iyi yanıt vermediği veya vajinal genişliğe rahim, idrar kesesi ve/veya bağırsak sarkmasının da eklendiği ileri düzey prolapsus vakalarında tercih ettiğimiz bir yöntemdir.

  Vajinal daraltma operasyonu genital anatomiye uygun olarak özenle yapılan bir restorasyon çalışması gibidir. Hastanın beklentileri ise çoğunlukla genç kızlık yıllarındaki gibi düzgün bir cilt ve vajinal sıkılıktır. Beklentiler çoğunlukla operasyon sonrasında karşılanır. Ve bu operasyonlarda çoğunlukla istenilen ve dile getirilmeyen hem kadının hem de erkeğin cinsel hazzının artması olup, çiftler bu beklentilerinin karşılanacağı konusunda da bilgilendirilmelidir.

  Lazerle Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajinal rejuvenasyon olarak da bilinen vajina daraltma operasyonu, vajinal kanalın sıkılaştırılarak yeniden gençleştirilmesi işlemidir.

  Vajina daraltma operasyonu ile amaçlanan şey vajinanın fonksiyonlarını yeniden sağlıklı olarak yerine getirebilmesi ve cinsel hazzın arttırılmasıdır.

  Peki vajina neden genişler?

  Vajina genişlemesinin en yaygın nedeni fazla sayıda doğum yapmış olmaktır. Normal doğum esnasında zayıflayan kaslar, yine doğum sırasında vajinaya atılan kesiler ile daha da güçsüzleşir. 

  Vajinanın genişlemesinin diğer nedenleri şu şekildedir;

  • Zorlu doğumlar
  • Yaşlanma
  • Menopoz
  • Cinsel ilişki
  • Kürtaj
  • jinekolojik muayeneler
  • Sigara kullanımı

  Vajina daraltma işlemi ameliyata baş vurmadan da gerçekleştirilebilmektedir. Lazer ile yalnızca 20 dakika süren bu işlemden yüz güldürücü sonuçlar elde etmek oldukça kolay. 

  Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

  Lazerle vajina daraltma işlemi hiçbir kesi ve cerrahi işlem içermemektedir. Zaten ağrısız bir işlem olduğu için anestezi uygulanmasına da gerek kalmamaktadır. İşlem yalnızca 20 dakika sürmekte ve işlemden sonra hasta günlük hayatına anında dönebilmektedir. Örnek bermek gerekirse, öğle arasında lazerle vajina daraltma uygulaması yaptıran bir hasta öğleden sonra işlerine devam edebilmektedir. 

  Uygulanan lazerler, termal ve ablatif etkiye sahiptirler. Vajina dokusunu uyararılarak hem kollajen hem de elastik bağ dokusunun yeniden şekillenmesi sağlanır. Bu sayede vajina içinde yeniden bir daralma ve sıkılaşma meydana gelmiş olur. Başka bir deyişle; lazerle vajina daraltma işleminin amacı vajina içi kollajen bağ dokusu sentezini ve desteğini arttırmaktır. 

  Lazerle vajina daraltma işleminden sonra görünen komplikasyonlar oldukça minimal düzeydedir. Hasta birkaç gün için sadece akıntı ve hafif batma gibi şikayetler hisseder. 

  Lazerle vajina daraltma işleminden sonra cinsel ilişkiye 5 gün süreyle ara verilmesi yeterlidir. Bu açıdan vajina daraltma ameliyatına göre daha avantajlıdır. Çünkü cerrahi müdahaleden ötürü vajina daraltma ameliyatından sonra vajinanın iyileşmesi 1 ay kadar sürmektedir.

  İşlemin bir ay sonra tekrarlanmasında fayda vardır. Tekrarlama durumu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı hastalar iki yılda bir işlemi tekrarlayabilmektedirler.

  Lazerle Vajina Daraltma Sonrası

  İyileşme süreci tamamen ağrısızdır. Aynı gün duş alabilen hasta, işlem sonrası 24-48 saat ardından cinsel hayatına devam edebilir. Lazer ardından hastada yoğun bir vajinal akıntı olabilir. Beklenen bir durum olan vajinal akıntının normal olduğunun bilgisi hastaya verilmelidir.

  Lazerle Vajina Daraltma Sonrası İyileşme

  İyileşme süreci olarak yenilenen kollajen dokusu ortalama 20-25 gün içinde oluşur. Bu nedenle ikinci bir seans uygulanacaksa ortalama 3-4 hafta sonra uygulanır.

  Lazerle Vajina Daraltma Özellikleri

  • Vajinada daralma ve sıkılaşma yani gençleşme erkisi yaratır.
  • Vajina enlemesine ve boylamasına daralır.
  • Vajina gençleştirilir.
  • Vajinanın genişlemesine bağlı olarak görülen idrar kaçırma sorunu ortadan kalkar.
  • Menopoz döneminde de uygulanabilmektedir.
  • Lazer vajina daraltmanın yanı sıra, genital bölgede renk açma işlemi için de kullanılabilir. 

  Lazerle Vajina Daraltma Tekrarlanabilir mi?

  Lazerle vajina daraltma işleminin bir ay sonra tekrarlanması yararlı görülmektedir. Bunun haricinde işlemi iki yılda bir tekrarlayan hastalar bulunmaktadır. İşlemin tekrarlanmasına duyulan ihtiyaç kişiden kişiye göre değişmektedir.

  Lazerle Vajina Daraltma Kimlere Yapılır?

  Asıl belirleyici kadının bu işlemi istemesidir. Ve kendi genital yapısından rahatsız ve mutsuz olmasıdır. Özellikle cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi, cinsel tatminsizlik hisseden kadın lazer ile vajinal daraltma isteğinde olabilir.

  Lazerle Vajina Daraltma Neden Tercih Edilir?

  Birçok kadın vajinal daraltma için operasyon geçirmek istemez. Çünkü operasyon hastanede yatış gerektirir ve işlem genel anestezi altında yapılır. Hem anestezinin getirdiği yükler, hem maliyetin fazla olması, hem de iyileşme süresinin uzun olması kadın için korkutucu olabilir. Lazer ise kadının günlük hayatını etkilemez. İş gücü kaybına yol açmaz. İşlem sonrası cinsel perhiz önerilmez. Ortalama 20-25 dakika sürer. Yani çalışan bir kadında öğlen tatilinde dahi yapılabilir.

  Lazerle Vajina Daraltma Ağrılı mıdır?

  İşlem öncesinde genital bölgeye lokal anestezik krem sürülür ve yaklaşık 15-20 dakika bekleme süresi ardından ağrısız bir şekilde işlem yapılır.

  Lazerle Vajina Daraltma Fiyatları

  Her kliniğin fiyatları farklı olup, çoğunlukla 3-5 seans ile tedavi tamamlanmakta ve uygulanan seanslara göre fiyat değişmektedir.

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu