İçeriğimde neler var?

  KORONAVİRÜSLER

  Farklı klinik belirtilere yol açabilirler.
  Tek zincirli, zarflı bir RNA virüsüdür.


  Ağır klinik belirtilere yol açan koronavirüsler:

  1. SARS
  2. MERS
  3. COVİD-19

  ALMAN JİNEKOLOJİ ve OBSTETRİ DERNEĞİNİN COVİD-19 İLE İLGİLİ ÖNERİLERİ

  Yeni ortaya çıkan koronavirüsün neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu koronavirüs hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Ve bu virüsde COVİD-19 olarak isimlendirilmiştir.
  COVİD-19 ile karşılaşan insanların %81’i hastalığı belirtisiz veya çok hafif klinik şikayetlerle geçirmektedir. Ancak hastaların ’ü sağlık kuruluşunda yatış ve oksijen desteğine ihtiyaç duyarken, %5 hastada yoğun bakım ünitesinde desteğe ihtiyaç duymaktadır.

  HAMİLELİK

  Koronavirüsün plesantal geçişi henüz izlenmemiştir.  
  Pandemi döneminde COVİD-19 ile enfekte gebe ve gebe olmayan kadınlar arasında klinik belirtiler arasında fark saptanmamıştır.

   

  ŞÜPHELİ VE POZİTİF TESPİT EDLİLEN COVİD-19 GEBELERİNE YAKLAŞIM

  COVİD-19 şüpheli ve pozitif gebeler  multidisipliner yaklaşımla, gerekli branşların bulunduğu hastanelerde takip edilmelidir.
  COVİD-19 pozitif gebelere mutlaka maske takılmalı ve diğer hastalardan izole edilmelidir. COVİD-19 şüpheli vakalarda ise diğer hastalarla arasında sosyal mesafe korunmalıdır.
  Hastane içinde bu hastalar, tek kişilik odalarda kalmalı, odaya refakatçı alınmamalıdır.  Hasta odalarında içerdeki havanın diğer odalara yayılımını sağlayan havalandırma sistemleri kullanılmamalıdır.

  DOĞUM KONUSUNDA ÖNERİLER

  Doğum şekli gerekli endikasyonlar ve kadının isteklerine göre karar verilir.  Acil sezaryan kararı hastanın yaşı, genel durumu, bebeğin iyilik haline göre karar verilir.   
  Koronavirüs pozitif çıkan gebeler doğum odasında izole edilir. Bu gebelere kullanılan her cihaz, kullanım sonrası uygun antiseptiklerle temizlenmelidir. Sağlık personeli koruyucu giysiler, maske ve gözlük kullanmalı. Ve odadan çıktıktan sonra mutlaka bu giysiler atılmalı, eller yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.         
  Yenidoğanlar anneleri ile kalabilir. Kanıtlanmış enfeksiyon durumunda anneye solunum korumasına alınır. Emzirme de bir kısıtlama yoktur.

  YENİDOĞAN ve ANNELERİN BAKIMI

  COVİD-19 pozitif annelerin bebekleri, gerekli önlemler alınarak  standart beslenme usüllerine uygun beslenmelidir. Ancak anne bebek teması ve emzirme sırasında anne maske kullanmalıdır. Bebekle temas öncesi anne mutlaka ellerini yıkamalıdır.
  COVİD-19 enfeksiyonunu ağır semptomlarla geçiren ve bebeğini emzirme gücü olmayan anneler sütlerinin sağılması konusunda desteklenmelidir. Anne bebeğini emzirmeden önce , bebeğe dokunmadan ve yüz maskesi takmadan önce mutlaka ellerini yıkamalıdır. 
  Emzirme doğumdan hemen sonra başlanmalı ve en az 6 ay sürmelidir.  

  DOĞUM HASTANELERİNDE  ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER 

  1. Hastaneye gelen her gebeye grip belirtileri ve ateş hikayesi sorulmalıdır. 
  2. Hamile kadına doğum esnasında sadece bir kişi eşlik edebilir. Ve hastaneden çıkana kadar refakatçi değişimine izin verilmez.
  3. Doğum sırasında ve sonrasında COVİD-19 tespit edilen eşlere ve çocuklara ziyaret izni verilmez.
  4. Hastaneye yatıştan sonra COVİD-19 pozitifliği saptanmışsa, hasta ile ilgilenen tüm sağlık personeli ve yardımcı personel kayıt altına alınmalı ve bilgilendirilmelidir. Ve tüm sağlık çalışanları maske kullanmalıdır.

  GEBELİKTE OLUŞAN FİZYOLOJİK DEĞİŞİKLİKLER

  1. Hastaneye Gebelikte bağışıklık sistemi daha zayıftır/yani immün süpressif bir durum,
  2. Gebelerde oksijen tüketimi artmıştır.
  3. Ggebede solunum sayısı artmıştır.
  4. Gebede göğüs ve karın boşluğunu ayıran diafram yükselmiştir,
  5. Gebelerde burun ve boğaz ödemlidir.
  6. SARS ve MERS-Co salgınları gebeleri olumsuz etkilemiştir. Ancak COVİD-19 böyle bir toplumun diğer bireylerinden farklı bir seyir izlememiştir. 

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu