İçeriğimde neler var?

  Geçici Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, hymen (himen) özellikle doğu toplumlarında önemi büyük olan ve ismi de Eski Yunan tanrısı Hymenaeus’dan gelen vajinanın girişin de bulunan mukozadır. Yunan mitolojisine göre ilk gecede gelen kan tanrıya adanmışlığı, saflığı ve temizliği ifade ederdi.

  Günümüzde dünyada önemini yitirmesine rağmen ülkemizde kadından ilk gecede beklenen bir istektir. Kimi zaman kadın cinayetlerine kadar ilerleyen bir toplum sorunudur. Jinekoloji alanında ilk çalıştığım yıllarda genellikle böyle bir operasyonun yapılmasına ve isteğine biraz karşı dururdum. Kadın kendi bedeninden rahatsız olmamalıydı. Beden kadınındı ve mevcut istekler için bir operasyon geçirmesinin yanlış olduğunu düşünüyordum. Ancak hastalarımdan gelen istekler ve yaşadıkları zorluklar benim de bu operasyonları yapmam gerektiği fikrini geliştirdi. Çünkü memleketimde maalesef ki bu durum çözülemeyen bir sorundu. Sorgulamak yanlıştı belki. Kadının hem sevdiği insanı, hem de ailesini kaybetmesine kadar ilerleyen yaşamlar var çünkü memleketimde. O halde henüz daha zamanı var diyerek bende hastalarımın isteği üzerine bu yazıyı derliyorum.

  Himen veya kızlık zarı vajina açıklığını çember şeklinde çevreleyen 2-3 mm kalınlığında bir mukoza parçasıdır. Kızlık zarı birçok kadının tahmin ettiği gibi vajinayı dış ortamdan ayıran kapalı bir set değildir. Bir boşluktur. Bir aralıktır. Sadece bu alanın büyümesi kızlık zarının bozulması, yırtılması olarak ifade edilir. Kadın ya da tüm insanlık bence yaşadıklarının her zaman arkasında olmalı. Ancak mevcut düzen buna müsaade etmiyorsa ne denilebilir ki. Biz hekimler, hekimlik sanatına uygun olarak yargılamadan, sorgulamadan uygun yaş ve yeterli olgunlukta olan kadının böyle bir isteği mevcut ise bunu gerçekleştirmelidir.   

  Aslında bu işleme operasyon diyerek biraz büyütmüş oluruz mevcut müdehaleyi. Lokal anestezi altında dahi yapılan bir müdehale . Ancak hasta güvenliği için her müdehalemde mutlaka hastane ve streril ortam tercih etmekteyim. Hem de işlemin güvenirliliği, rahat çalışma şartlarında daha başarılı olmakta.

  İlk İlişki Sonrası Ne Kadar Kanama Olur?

  Genital yapıda ki farklılık kanama miktarını değiştirir. Çoğunlukla günlük pedi aşmayacak miktarda kanama olur ve yaklaşık 30-40 dakika içinde kanama sona erer.

  Her Kadında Vajinal Kanama Olur Mu?

  Her kadının ilk ilişkisinde kanama olmayabilir. Esnek olarak ifade edilen kızlık zarı cinsel birleşme ile kanama olmaz. Bu tip genital yapıda olan kadınların kızlık zarı oldukça ince ve damarlar oldukça incedir. Bu yapı kanama olmamasının nedenidir. 

  Nasıl Bir Cerrahi:

  Kızlık Zarı Onarımı, Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)

  Bazen lokal bazen sedasyon ile basit cerrahi yöntemler kullanılarak yırtılmış kızlık zarı onarılabilir. Geçici ve kalıcı olmak üzere iki cerrahi yöntem kullanılabilir. Aynı gün içinde taburcu edilen ve oldukça kısa süren bir operasyondu. Hastamız operasyon sonrasında normal yaşantısına devam eder.

  Geçici Kızlık Zarı Onarımı

  İlişkiden ortalama 3 gün önce yapılan bir müdehaledir. Kızlık zarına dikiş konur. Lokal anestezi altında da işlem yapılabilir. İşlem sonrası ağrı, acı olmaz. Hastamız işlem sonrası kısa süre dinlendirilerek taburcu edilir.

  Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı

  Operasyon lokal anestezi veya sedasyon altında yapılabilir. Hasta operasyon sonrası kısa süre dinlendirilerek taburcu edilir. Himen yani kızlık zarı onarımı sonrası iyileşme 7-8 hafta sürer. İyileşme süresince cinsel ilişki, tampon kullanımı, deniz, havuz önerilmez. Oluşan doku normal himen dokusundan farksızdır. Yakın zamanda evlilik düşünmeyen kadının isteği üzerine yapılan bir operasyondur.  Flep yöntemi kullanılarak yapılan bir operasyondur. Vajina arka duvarından bireyin kendi dokusu kaldırılarak yapılan bir yöntemdir. Flep yöntemi ile operasyon ortalama 30-35 dakika sürmektedir. Kullanılan dikişler kendiliğinden erir. Yeni oluşan kızlık zarı kadının kendi bedenine ait bir parçası olduğu için ilk ilişki sırasında da kanama olur. İlişki sırasında oluşan kanama normal kızlık zarı kanamasından farksızdır.         

  Kızlık Zarı Onarımı Sonrası

  Cinsel ilişki ardından istenildiği zaman yapılabilen operasyon sonrası hijyen oldukça önemli olup, ayakda duş alınmalı ve genital bölge kuru tutulmalıdır. İyileşmeyi hızlandırmak için protein ağırlıklı beslenme ve kabız kalmama oldukça önemlidir.

  Ben bir kadın ve bir hekim olarak bu operasyonu yaptırmak isteyen tüm hastalarıma işlemin gereklilliği konusunda net karar vermelerini öneririm. Ve hastalarımın yaşadıkları olayı bir suç işlemiş olarak kendilerini yargılamamalarını ve yaşamla barışık olmalarını öneririm. Suçlamalardan ve özeleştriden uzak ve hep geleceğe bakarak, geçmişten uzaklaşıp.      

  Kızlık Zarı Onarımı, Dikimi Fiyatları Nedir?

  Müdehalenin anestezi şekli, uygulanan cerrahi ve yapılan hastaneye göre fiyat değişebilir.

   

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu