İçeriğimde neler var?

  Sistosel:  İdrar kesesi ile vajina arasında destek veren dokunun zayıflaması, gevşemesi ile idrar kesesinin vajinal boşluğa doğru yer değiştirmesidir.

  Sistosel sıklığını arttıran nedenler?

  1-Zorlu vajinal doğumlar,

  2-Kronik kabızlık,

  3-Şiddetli öksürüğün eşlik ettiği akciğer hastalığı olan kadınlar,

  4-Obezite,

  5-Yoğun beden gücü gerektiren işlerde çalışan kadınlar,

  6-Yaşlanma, menopoz ile azalan östrojen pelvik taban kaslarının gevşemesine ve sistosel gelişimine neden olur.

  Sistosel Tedavisi

  Hafif ve orta dereceli idrar kesesinde sarkma olan kadında tedavi çoğunlukla lazer ile dokuları desteklemek ve güçlendirmektir. İleri vakalarda ise lazer veya cerrahi yöntem uygulanmaktadır.

  SİSTOSEL (İDRAR KESESİNDE SARKMA) BELİRTİLERİ                           

  1-Vajinada dolgunluk ve basınç hissi,

  2-Öksürme, hapşırma, egzersiz, idrara sıkışma sırasında basınç ve dolgunluk hissinin artması,

  3-Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları,

  4-Cinsel ilişki sırasında idrar kaçırma ve ağrı,

  5-İdrar yapma sonrasında dahi idrar kesesini boşaltamama hissi,

  6-İleri düzeyde sarkma olan kadında vajinal açıklıktan sarkan mesanenin görülmesi.

  Belirtiler ve bulgular çoğunlukla ilerlediğinde kadınların doktora başvurduğu görülmüş. Oysa şikayetlerin başlangıç döneminde tedavi hem kolay hem de cerrahi bir işleme gerek kalmamaktadır.

   

  DOKTORA BAŞVURU

  Önerimiz elbetteki yılda bir defa jinekoloğunuzla görüşmeniz. Mutlaka her kadının yılda bir defa jinekolojik muayenesi ve ultrasonografisi yapılmalıdır. Çoğunlukla mesane sarkması ileri boyutlara ulaşmadan kadınların başvurmadığı ve bu süre zarfında hastalığın ilerlediği görülmüştür. Yıllık kontroller sırasında bu sarkmanın saptanması ve tedavisi önemlidir. Bu kontroller sırasında kadınlara ilişkide ağrı, vajinada dolgunluk hissi, idrar kaçırma gibi şikayetlerin varlığı sorgulanmalıdır. Bu şikayetlerin varlığında da jinekoloğuna başvurması gerektiği konusunda bilgi verilmelidir.

  MESANE SARKMASI YANİ SİSTOSEL OLUŞUMU NASIL ENGELLENİR?

  Öncelikle bedeninize iyi davranın ve gözlemleyin.

  1-Kronik devam eden kabızlık şikayetiniz mevcutsa tedavi arayışında bulunun. Öncelikle lifli gıdalar, bol su içilmesi gibi basit önlemlerle başlayabilirsiniz.

  2-Kegel egzersizlerinin öğrenilmesi ve düzenli olarak uygulanması önemlidir.

  3-Özellikle ağır kaldırma, yoğun efor gereken hareketler sırasında doğru kaldırma, ağırlık kaldırırken özellikle belinize yüklenmeden, diz kapaklarını kırarak işinizi gerçekleştirmelisiniz.

  4-Kilonuzu kontrol edin, gerekirse diyetisyen desteği almalısınız.

  5-Kronik öksürüğü mevcut olan kadın mutlaka tedavi almalı, sigara içilmemelidir.

  SİSTOSEL (MESANE SARKMASI) TEŞHİSİ

  1-ŞİKAYET  FORMU: İdrar kaçırma ve mesane ile ilgili şikayetler ile başvuran her kadına yaşam kalitesini değerlendiren ürojinekoloji derneklerinin de önerdiği bir anket, bir form doldurması istenmelidir. Tedavi kararında hastanın bildirdiği şikayetler ve tedaviden beklentileri dikkate alınmalıdır.

  2-JİNEKOLOJİK MUAYENE: Ayrıntılı jinekolojik  muayeneniz ve ultrasonografiniz yapılmalıdır. Özellikle ıkınma, öksürme, yatarken ve ayakta iken mesane değerlendirilmeli ve idrar kesesinde sarkma varlığı araştırılmalıdır. İstemsiz idrar kaçırma, işeme sonrası mesanede idrar varlığı araştırılmalıdır.

  3-İDRAR KESESİNİN ULTRASONOGRAFİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ

  4-İDRAR TAHLİLİ VE GEREKİRSE İDRAR KÜLTÜRÜ

  MESANE SARKMASI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Yapılan muayene ve tetkikler sonrasında sistoselin derecesi belirlenir. İdrar kesesinde sarkma olan kadında eşlik eden diğer organlar olan kalın bağırsak ve rahimde de sarkma varlığı araştırılmalıdır. Derecesi belirlenen sistosel sonrası:

  1-HAFİF DERECEDE İDRAR SARKMASI (SİSTOSEL):

  Şikayeti olmayan sadece muayene sırasında tespit edilen sistosel de, pelvik kasları güçlendirici kegel egzersizleri, yaşam şeklinin değiştirilmesi önerilir. Yaşam şeklindeki değişiklikten kastedilen sigaranın bırakılması, öksürüğün önlenmesi, kabızlığın giderilmesi sayılabilir. Vajinal kuruluk ve vajinal atrofi bulguları olan kadında lokal östrojen tedavisi önerilebilir.

  2-İLERİ DERECE İDRAR SARKMASI (SİSTOSEL) VE BELİRGİN KLİNİK BELİRTİLER, ŞİKAYETLER:

  Uzun yıllar bu kadınlarda önereceğiniz tek tedavi yöntemi ameliyat idi. Ancak son yıllarda özellikle jinekolojik tedavide hayatımıza giren lazer ile sistosel tedavisi etkin, güvenilir bir yöntemdir. Özellikle ileri yaş kadınlarda sık görülen mesane sarkması mevcut ek hastalıklar nedeniyle anestezi riskli olabilir. Lazer uygulama sırasında anestezi gerekmemesi nedeniyle bu grup hastamızda kullanma tercihimizi arttırmaktadır.      

      

   

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu