İçeriğimde neler var?

  Her kadın sahip olmak istediği çocuk sayısını kendi belirler. Kadın bedeni konusunda tek karar mercidir. Sağlık hizmetleri gebelik ve sonraki takipler konusunda bu bilinçle kadına yaklaşmalıdır. İstenmeyen bir gebeliği sonlandırma isteği her kadının en meşru hakkıdır. Ancak asıl direngi noktası istenmeyen gebeliğin oluşmamasıdır. Bu amaçla kadına gebelikten korunma yöntemleri konusunda bilgilendirme yapmak hem aile hakimlerinin hem de jinekologların pirimer görevidir.

  Kürtaj Sınıflandırılması

  İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması kürtaj olarak tanımlanmakla birlikte tıbbi literatürde kürtaj olarak isimlendirilen diğer durumları aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz

  1- Boş gebelik ve/veya bozulmuş gebeliklerde rahim içinin boşaltılması,

  2- Kanama bozukluklarında patalojik olarak tanıya gidebilmek için rahim içinden materyal alınması,

  3- Kendiliğinden gelişen ve rahim içi tamamen gebelik materyalinden temizlenmeyen olgularda rahim içinin temizlenmesi,

  4- Rahim içi yer kaplayan polip, myom gibi oluşumların çıkarılması amacıyla rahim için temizlenmesi de kürtaj olarak bilinir. Bu yazıda verilen bilgiler isteğe bağlı kürtaj işlemi hakkındadır.

  Ağrısız Vakumlu Kürtaj Nedir?

  Sık kullanılan bir yöntemdir. Ağrısız ve/veya hissedilen ağrı düzeyi düşüktür. Vakum olarak çoğunlukla enjektör ve bu enjektöre takılan karmen kanül olarak adlandırılan cisimler kullanıldığı gibi bazı hastanelerde elektrikli vakum cihazıda kullanılabilir.

  Ağrısız Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

  İşlem öncesi hastanın fizik muayenesi ve ultrasonografisi yapılır. Ardından gerekli kan tahlilleri için kan alınır ve sonuçların ardından hasta jinekolojik muayene pozisyonunda hazırlanır. Spekulum denilen aletler ile vajinal kanaldan geçilerek rahim ağzı gözlemlenir.

  Hastanın isteği ve tıbbi durumuna göre lokal anestezi veya sedasyon dediğimiz anestezi şekli uygulanır.

  Sedasyon anestezide hasta ağrı hissetmez anestezi doktoru tarafından uygulanılan anestezi şeklidir. İşlem sonrası hasta hemen uyanır ve genel anestezide görülen yan etkiler ve yorgunluk halini yaşamaz. Lokal anestezi ise rahim ağzına ağrı kesici özelliği olan iğnelerin yapılması ile gerçekleşir.

  Rahim ağzı rahim içine ulaşmamız için geçtiğimiz bir yapıdır. Ve oldukça dar olup işlemin gerçekleşebilmesi için buji olarak tanımladığımız aletler ile genişletirlir. Ortalama 5-6 mm çapındaki aletler ile genişletilmesinin ardından rahim içine ulaşılabilir. Öncesinde doğum yapan kadınlarda rahim ağzı geniş olduğu için genişletmeye ihtiyaç duyulmayabilir.

  Rahim içindeki gebelik materyalinin boşaltılması için de kullanılan karmen kanül ve buna bağlı enjektörle rahim içi temizlenir, aspire edilir. Aspirasyon işlemi materyal gelmeyene kadar devam eder. Ortalama 5-10 dakika sürer. Bazı klinisyenler kürtaj sonrası hasta jinekolojik muayene masasındayken ultrasonografi ile rahim kalınlığını kontrol eder. Rahim içinin gebelik materyalinden tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra operasyona son verilir. Hasta sedasyon anestezi uygulanmışsa çoğunlukla hasta 1-2 saat içinde normal hayatına devam eder. Lokal anestezide ise bu süre daha kısadır.

  Ağrısız Kürtaj Mümkün müdür?

  Klasik kürtaj yöntemine göre ağrısız olup, daha kısa sürmektedir. Ancak her cerrahi müdehalede olduğu gibi kürtaj işlemi de vakum yöntemi uygulansa dahi işlemin konforu, hastanın güvenliği ve kadının yaşadığı travmanın azaltılması amacıyla anestezi gereklidir. Özellikle daha öncesinde normal doğum yapmış olan kadınlarda rahim içine ulaşmak daha kolay ve işlem daha az ağrılıdır.

  Ağrısız Kürtaj Sonrası Ağrı Olur mu?

  Anestezi destekli vakum kürtaj sonrasında çoğunlukla işlemin ardından rahim kasılmasına bağlı adet sancısı benzeri kasık ağrısı olabilir. Bu ağrının ağrı kesicilere yanıtı mükemmeldir. Ancak geçmeyen, şiddeti ve sıklığı gittikçe artan, ateş ve yoğun kanamanın eşlik ettiği durumlarda hasta yakın izlenmeli ve ultrason kontrolünden geçmelidir

  Ağrısız Vakumlu Kürtaj Fiyatları

  Yapılan hastaneye göre değişmekle birlikte Türk Tabipler Birliği tarafından belirlenmiş fiyatlar birçok hastanede uygulanmaktadır.

   

  Kürtaj Fiyatları 2020 hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
  İlgili link: https://www.aslialay.com.tr/kurtaj-fiyatlari-2020

  FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!

  Online Randevu